2023-09-26

Adoracja Najświętszego Sakramentu

W ostatni wtorek miesiąca września Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie.

Czytaj więcej
2023-09-25

Maturzyści Diecezji Pelplińskiej na Jasnej Górze

25 września 1500 maturzystów z diecezji pelplińskiej przybyło na wspólną modlitwę do Sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze. W pielgrzymce maturzystom towarzyszyli ks. Maciej i ks. Piotr.

Czytaj więcej
2023-09-24

Uroczystości patriotyczno-religijne w Lesie Szpęgawskim

Dla upamiętnienia mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Polski w czasie II wojny światowej, 24 września odbyły się w Lesie Szpęgawskim koło Starogardu Gd. uroczystości patriotyczno-religijne.

Czytaj więcej
2023-09-24

Transmisja uroczystości patriotyczno-religijnych w Lesie Szpęgawskim

Transmisja uroczystości patriotyczno-religijnych w Lesie Szpęgawskim ku czci ofiar niemieckiej zbrodni w czasie II wojny światowej. Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja. 

Czytaj więcej
2023-09-23

84. rocznicę mordu w Lesie Szpęgawskim

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy 84. rocznicę mordu w Lesie Szpęgawskim. Uroczystości w miejscu martyrologii rozpoczną się o godz. 13.15 okolicznościowym przedłożeniem historycznym i złożeniem kwiatów.

Czytaj więcej
2023-09-21

Spotkanie duchowieństwa rejonu pelplińskiego

W czwartkowy wieczór (21 września), bp Ryszard Kasyna spotkał się w Pelplinie w kościele Bożego Ciała z duchowieństwem całego rejonu pelplińskiego. W kościele parafialnym biskup przewodniczył modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i wygłosił okolicznościową konferencję.

Czytaj więcej
2023-09-20

„Rozeznawanie woli Bożej w świetle Słowa Bożego – Boży głos w sercu.”

Doroczne rekolekcje Kręgów Biblijnych zgromadziły w ubiegły weekend, w białogórskim ośrodku rekolekcyjnym, osoby zaangażowane w  z całej diecezji.

Czytaj więcej
2023-09-17

Przegląd chórów kościelnych rejonu pelplińskiego

17 września 2023r. odbył się w naszej parafii koncert chórów rejonu pelplińskiego. Przegląd rozpoczęliśmy msza św. o godz.13:30.

Czytaj więcej
2023-09-17

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko uczczony

Dziękujemy s. Krystynie Włodarskiej, która wspominała ostatnie lata życia kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziękujemy za przybliżenie nam postaci tego kapłana-męczennika.

Czytaj więcej
2023-09-16

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

(Zacytowane w tytule słowa współczesnej piosenki religijnej idealnie pasują do życia św. Mateusza, który zanim został apostołem i ewangelistą, żył z dala od Boga, oddając się nieuczciwej profesji celnika. Przypadające 21 września święto tego wyjątkowego ucznia Pana jest okazją, aby przyjrzeć się jego ciekawej drodze życia)
 

Czytaj więcej
2023-09-13

Amoroso w Ostrowitem

Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Dawida zespół wokalny Amoroso zaśpiewał na Mszy św. i nabożeństwie fatimskim w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem.

Czytaj więcej
2023-09-13

Nabożeństwo Fatimskie

W środę - 13 września, odbyło się kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie. Ta szczególna modlitwa jest realizacją prośby Matki Bożej, która powiedziała do dzieci w Fatimie: „Tym którzy przyjmą to nabożeństwo obiecuję ratunek”. Nabożeństwu przewodniczył ks. Ireneusz.

Czytaj więcej
2023-09-13

Diecezjalny dzień chorych w Piasecznie

Dzisiaj w sanktuarium Maryjnym w Piasecznie odbył się diecezjalny dzień chorych. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji z naszej parafialnej wspólnoty, która przyjechała wraz z naszym klerykiem Pawłem.

Czytaj więcej
2023-09-12

Spotkanie 7 - ZAPROSZENIE

Wracamy z naszymi SPOTKANIAMI. Już 17 września odwiedzi nas s. Krystyna, która przez lata była świadkiem życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rezerwujemy niedzielny wieczór i czas na spotkanie z dobrem!.

Czytaj więcej
2023-09-11

Wolontariat rozpoczął spotkania

Wolontariat rozpoczął spotkania. Zachęcamy nowych młodych wolontariuszy na spotkanie co poniedziałek o 19.00.

Czytaj więcej
2023-09-11

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. z obrzędem beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu.

Czytaj więcej
2023-09-10

Wspólnota słuchająca i ewangelizująca

Tegoroczny, XIII już Tydzień Wychowania przeżywamy w kontekście czasowym dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Stąd hasłem, jakie w tym roku przyświeca naszej modlitwie i refleksji związanej ze sferą wychowania są słowa: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Drugą okolicznością, której nie możemy pominąć, jest beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Będzie ona miała miejsce w niedzielę, 10 września 2023 roku. W tym właśnie dniu rozpoczyna się Tydzień Wychowania.

Czytaj więcej
2023-09-10

Pomoc Kościołowi na misjach

Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie ks. Mariusza pracującego na misjach na Filipinach. Dziękujemy mu za głoszone słowo Boże, a wszystkim skłądamy podziękowanie za ofiary składane ks. Mariuszowi na cele misyjne.

Czytaj więcej
2023-09-09

Jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła

Na Jasnej Górze trwa Międzynarodowy Zjazd Domowego Kościoła. Jest dziękczynieniem za dzieło – Domowego Kościoła, który obchodzi w tym roku jubileusz 50 lat istnienia.Na uroczystości udała się wspólnota Domowego Kościoła również z naszej parafii wraz z księdzem proboszczem.

Czytaj więcej
2023-09-09

U Królowej Pomorza i Matki Jedności

W sobotę 9 września 2023 roku wyruszyła po raz kolejny z naszego miasta piesza pielgrzymka do sanktuarium w Piasecznie. Po nabożeństwie pożegnania, które o godz. 6:00 odprawił Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim ks. Janusz Lipski, grupa ponad 300 pątników wyruszyła na szlak pielgrzymkowy.

Czytaj więcej
2023-09-07

Zapraszamy do udziału

17 września 2023 roku, w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbędzie się Przegląd chórów kościelnych rejonu pelplińskiego. Bardzo serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

Czytaj więcej
2023-09-04

Spotkanie kapłanów dekanatu starogardzkiego

4 września w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, odbyło się spotkanie kapłanów dekanatu starogardzkiego.

Czytaj więcej
2023-09-04

Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego

4 września, odbyła się Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Tego dnia uczniowie, rodzice i nauczyciele powierzali się Bogu na nadchodzący czas nauki i prosili o potrzebne wszystkim łaski i błogosławieństwo.

Czytaj więcej
2023-09-04

„Trudne tematy na katechezie – jak sobie radzić?”

Świeccy i duchowni katecheci pracujący w diecezji pelplińskiej 2 września spotkali się w Pelplinie. Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

Czytaj więcej
2023-09-01

PROGRAM ODPUSTU w Sanktuarium Maryjnym

Transmisje Wideo na żywo YouTube; Facebook/Sanktuarium Maryjne w Piasecznie. Transmisje audio wszystkich nabożeństw na Radio Parafialne „Sieć”. Sobota 9.09. 2023 r.

Czytaj więcej
2023-09-01

Wnajnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 18. wydaniu „Pielgrzyma” tematem numeru jest beatyfikacja rodziny Ulmów, która zaplanowana jest na 10 września br. w Markowej.

Czytaj więcej
2023-09-01

Diecezjalna konferencja katechetyczna

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej pragnie zaprosić katechetki i katechetów świeckich, siostry zakonne oraz dekanalnych wizytatorów nauczania religii do udziału w diecezjalnej konferencji katechetycznej.

Czytaj więcej
2023-08-30

Rocznica Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia ku pamięci wydarzeń z 1980 roku władze miasta, gminy i powiatu Starogardu Gdańskiego wspólnie z przedstawicielami licznych instytucji i organizacji związkowych oraz kombatanckich złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przy Kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2023-08-30

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca, który przypada 1 września. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 20:00 Eucharystia. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów oraz sympatyków grupy KOCIEWIE. Przyjdź i módl się razem z nami.

Czytaj więcej
2023-08-28

Prawdziwe święto muzyki

Bardzo dziękujemy, że byliście z nami i mogliśmy przeżyć wspólnie ten wyjątkowy czas. Szczególne podziękowania dla zespołów. Cudownie słuchało się utworów w Waszym wykonaniu.

Czytaj więcej
2023-08-26

ZAPISY - Piesza Pielgrzymka do Piaseczna

Dnia 9 września z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim wyruszy piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie.

Czytaj więcej
2023-08-26

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Ikonę sprowadził do Częstochowy Władysław Opolczyk, książę opolski, syn Bolesława II księcia Opolskiego, z zamku w Bełżcu, gdzie cieszył się szczególnym kultem wiernych i umieścił w ufundowanym przez siebie klasztorze, do którego sprowadził z Węgier ojców paulinów.

Czytaj więcej
2023-08-24

Biesiada cysterska - ZAPROSZENIE

Zapraszamy do zakupu biletów w Kociewskim Centrum Kutury w Pelplinie. Liczba miejsc ograniczona. Wyjątkowa Biesiada w średniowiecznym klimacie już 16 września. Nie zabraknie dobrej zabawy pod wodzą wodzireja

Czytaj więcej
2023-08-20

Nowy wikariusz w naszej parafii

Z dniem dzisiejszym Ksiądz Biskup Diecezjalny posłał do naszej parafii nowego Księdza Wikariusza. Jest nim ks. Ireneusz Smoliński, posługujący poprzednio  w parafii w Smętowie Granicznym. Życzymy ks. Ireneuszowi Bożych łaski i opieki św. Wojciecha w posłudze pośród nas.

Czytaj więcej
2023-08-19

Pielgrzymi u św. Rocha

Za nami pierwsza pielgrzymka rowerowa do sanktuarium św. Rocha w Osieku. Dziękujemy za wspólną drogę, modlitwę i rozmowy. Niech św. Roch modli się w naszych intencjach.

Czytaj więcej
2023-08-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 17. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru są 37. Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbyły się w Lizbonie i trwały od 1 do 6 sierpnia. Przyświecały im słowa Ewangelii według św. Łukasza: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Czytaj więcej
2023-08-16

II Kociewski Festiwal Muzyki Religijnej

27 sierpnia w Parku Nowe Oblicze w godzinach od 13.30 do 18.00 odbędzie się II Kociewski Festiwal Muzyki Religijnej. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2023-08-15

Spotkanie popielgrzymkowe

Za nami piękny czas pielgrzymki na Jasną Górę. Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski, Jego błogosławieństwo, a także piękną pogodę.

Czytaj więcej
2023-08-15

Uroczystość Wniebowzięcia NMP i święto Wojska Polskiego

Dzisiaj w naszym mieście uczciliśmy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego.Prezydent miasta Janusz Stankowiak wygłosił przemówienie okolicznościowe oraz wręczył odznaczenia.

Czytaj więcej
2023-08-14

Koncert pieśni maryjnych i patriotycznych

13 sierpnia o godz.19:00, odbył się XV koncert ze wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych i patriotycznych. Koncert poprowadził Krzysztof Gornowicz.

Czytaj więcej
2023-08-13

Kociewiacy z Diecezji Pelplińskiej dotarli na Jasną Górę

W niedzielne południe pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej uczestniczyli we Mszy św. kończącej pątniczy trud na Jasną Górę.

Czytaj więcej
2023-08-10

Św. Wawrzyniec - drugorzędny patron

10 sierpnia Kościół wspomina św. Wawrzyńca. Do niedawna był on głównym patronem diecezji pelplińskiej. Od końca lipca br., gdy decyzją Stolicy Apostolskiej główną patronką diecezji została Najświętsza Maryja Panna Nieustającej Pomocy, Wawrzyniec jest drugorzędnym patronem diecezji.

Czytaj więcej
2023-08-06

Katecheza eucharystyczna #46

Po czym można poznać, że Mszę świętą przeżyliśmy dobrze? Najczęściej przez „dobrą” i „owocną” Mszę rozumiemy taką, na której posłuchaliśmy dobrego kazania, z którego mogliśmy coś wynieść dla siebie, bądź też mieliśmy doświadczenie bliskości Jezusa

Czytaj więcej
2023-08-11

15 sierpnia: Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Przewodniczący Episkopatu poprosił w Apelu, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlić się za poszkodowanych w powodzi, „prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi”.

Czytaj więcej
2023-08-11

Pielgrzymka do św. Rocha w Osieku

Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium św. Rocha w Osieku dnia 19 sierpnia. Trasa liczy ok. 30 km. Wyjazd spod kościoła św. Wojciecha o godz. 8.30. Powrót w godzinach popołudniowych.

Czytaj więcej
2023-08-08

Abp Antonio Guido Filipazzi – Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

Ojciec Święty Franciszek mianował Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego, dotychczasowego Nuncjusza Apostolskiego w Nigerii. Decyzję Papieża ogłosiła 8 sierpnia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Czytaj więcej
2023-08-07

Młodzież z diecezji pelplińskiej na ŚDM w Portugalii

Grupa młodzieży wraz z księżmi z diecezji pelplińskiej od kilku dni przebywa w Portugalii na Światowych Dniach Młodzieży.

Czytaj więcej
2023-08-06

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W sierpniu młodzi ludzie z całego świata spotykają się z papieżem Franciszkiem w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. Z Polski wyruszyło ponad 11 tys. pielgrzymów. W najnowszym numerze „Pielgrzyma” można poczytać o tym, dlaczego młodzi chcą tam jechać i jak doświadczają podczas tego wydarzenia prawdziwego piękna Kościoła.

Czytaj więcej
2023-08-01

Wyruszyliśmy... Grupa Kociewska wystartowała na Jasną Górę

31 lipca rozpoczęła swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę Grupa Kociewska ze Starogardu Gdańskiego. Mszy świętej w kościele św. Wojciecha przewodniczył oraz przebył pierwszy etap z pątnikami biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj.

Czytaj więcej
2023-07-30

Katecheza eucharystyczna #45

Wiele osób uczestniczących w Eucharystii nie wie, jak zachować się po przyjęciu Komunii świętej, jaką postawę przyjąć, jakie modlitwy odmówić. Dlatego w dzisiejszej katechezie spróbujemy wyjaśnić, na czym polega dziękczynienie i adoracja Jezusa,

Czytaj więcej
2023-07-29

Pielgrzymi z Gdańska na Kociewiu

Dzisiaj, 29 lipca Kociewie gościło pielgrzymów z Gdańska. Gdańska Piesza Pielgrzymka wyruszyła 28 lipca, a na Jasną Górę dotrze 12 sierpnia. W Starogardzie pielgrzymi zatrzymali się na godzinny postój w parafii św. Wojciecha, wypoczywali i nabierali sił, by pielgrzymować dalej. Otaczamy ich swoją modlitwą.

Czytaj więcej
2023-07-28

Uwaga! Biskup Pelpliński ogłasza decyzję Stolicy Apostolskiej

W 780 rocznicę utworzenia diecezji chełmińskiej, której kontynuatorką jest diecezja pelplińska, biskup pelpliński Ryszard Kasyna ogłasza oczekiwaną decyzję Stolicy Apostolskiej.

Czytaj więcej
2023-07-27

Audycja "w cztery oczy" odcinek 3. "Pan Bóg wszędzie ten sam."

Z Ojcem Dawidem Kołodziejczykiem Paulinem, pracującym od wielu lat w Niemczech, rozmawialiśmy o Kościele w Polsce i w Niemczech. Jakie są różnice i czego możemy się my nauczyć od naszych sąsiadów. Zapraszamy.

Czytaj więcej
2023-07-27

Pozdrowienia z Medjugorie

Wspólnota wolontariatu młodzieżowego ELEOS pozdrawia z trwającego Festiwalu Młodych w Medjugorie.

Czytaj więcej
2023-07-23

Katecheza eucharystyczna #44

Podczas każdej Komunii świętej jesteśmy zaproszeni nie tylko do jedności z Chrystusem, ale też do zjednoczenia między sobą. Nie tylko ty przyjąłeś Komunię świętą. Zrobili to również twoi bracia i siostry, dlatego Eucharystię przeżywamy również w wymiarze wspólnotowym.

Czytaj więcej
2023-07-23

24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

W dniach 23-30 lipca 2023 r. obchodzimy 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Z tej okazji rusza akcja pt. „1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy” organizowana przez misyjną Akcję św. Krzysztof. Jej celem jest zbiórka środków na transport dla misjonarzy.

Czytaj więcej
2023-07-22

23 lipca: Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych pragnie być małym, delikatnym znakiem nadziei dla nich i dla całego Kościoła. Dlatego ponawiam moje zaproszenie do wszystkich

Czytaj więcej
2023-07-22

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 15. wydaniu „Pielgrzyma” TEMATEM NUMERU jest artykuł o 780. rocznicy powstania diecezji chełmińskiej, której spadkobierczyniami od 1992 roku są diecezje pelplińska i toruńska, a także archidiecezja gdańska i część diecezji bydgoskiej.

Czytaj więcej
2023-07-17

Spotkanie z muzyką klasyczną Kartuskiego Festiwalu

W kartuskiej Kolegiacie odbył się drugi z cyklu koncertów XLI Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W gotyckim wnętrzu naszego XIV-wiecznego zabytku gościli: Łukasz Romanek (organy) i Zespół Wokalny AMOROSO.

Czytaj więcej
2023-07-17

II REKRUTACJA DO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PELPLINIE

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj więcej
2023-07-16

Katecheza eucharystyczna #43

Eucharystia nie tylko przemienia nas w Tego, kogo przyjmujemy. Eucharystia staje się również sakramentem jedności i braterstwa, tworząc z nas wszystkich Kościół

Czytaj więcej
2023-07-15

Zaproszenie na Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę

Wywiad z kierownikiem pielgrzymki ks. Tomaszem Mońko. Rozmowa z ks. Tomaszem Mońko 11.07.2023: >>>>>

Czytaj więcej
2023-07-15

Nabożeństwo Fatimskie

W czwartek - 13 lipca, odbyło się kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie. Ta szczególna modlitwa jest realizacją prośby Matki Bożej, która powiedziała do dzieci w Fatimie: „Tym którzy przyjmą to nabożeństwo obiecuję ratunek”. Nabożeństwu przewodniczył ks. Andrzej.

Czytaj więcej
2023-07-10

Komunikat Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej.

Kuria Diecezjalna w Pelplinie informuje, że dnia 8 lipca 2023 roku, w wieku 84 lat i w 60 roku kapłaństwa zmarł śp. ks. kan. Jerzy Górecki rezydent w  parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce (dekanat starogardzki)

Czytaj więcej
2023-07-09

Papież mianował Arcibiskupa Rysia kardynałem

Po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek ogłosił nominacje kardynalskie. Wśród kardynałów nominatów znalazł się abp Grzegorz Ryś, metropolita Archidiecezja Łódzka. Konsystorz, podczas którego nominaci otrzymają godność kardynała, odbędzie się 30 września br.

Czytaj więcej
2023-07-09

Do miejsca śmierci ks. Szumana

W piękny i słoneczny sobotni dzień (8 lipca 2023r.) grupa pielgrzymów ze Starogardu Gdańskiego udała się do Bydgoszczy Fordonu.

Czytaj więcej
2023-07-09

Katecheza eucharystyczna #42

Praktyka duchowej Komunii świętej była znana w Kościele od wielu wieków. Święci i papieże zachęcali do takiej formy spotkania z Bogiem w sytuacji, gdy z różnych powodów fizycznie nie można było przyjąć Ciała Chrystusa.

Czytaj więcej
2023-07-09

Potrzebne obiady dla pielgrzymów

W sobotę, 29 lipca około godz. 11.45, w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim zatrzymają się pątnicy idący w pielgrzymce z Gdańska na Jasną Górę. Zechciejmy przyjąć ich na posiłek obiadowy. Chętni, którzy chcieliby przyjąć pielgrzymów mogą zgłaszać się w zakrystii lub w biurze parafialnym.

Czytaj więcej
2023-07-09

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Już jest najnowszy numer dwutygodnika "Pielgrzym". W 14. numerze „Pielgrzyma” TEMATEM NUMERU jest artykuł ks. Dawida Tyborskiego na temat życia prowadzonego przez pustelników.
Czytaj więcej
2023-07-06

Wakacje na Kociewiu

W słoneczny, lipcowy poranek grupy parafialne Chór Dziecięcy ,,Biedronki” oraz Ministranci wraz z opiekunami wyruszyli na wakacyjną przygodę. 

Czytaj więcej
2023-07-06

Spotkanie przedpielgrzymkowe

W niedzielę 9 lipca o godz. 15.00 w salce katechetycznej przy parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbędzie się drugie spotkanie dla wszystkich chętnych i zainteresowanych Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę, która wyruszy na pielgrzymi szlak 31 lipca.

Czytaj więcej
2023-07-06

XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku.

Czytaj więcej
2023-07-02

Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca

Już niedługo idziemy do mamy. Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca, który przypada 7 lipca. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej
2023-07-02

Katecheza eucharystyczna #41

Z pewnością zdążyłeś się już przekonać w ciągu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat swojego życia, że nie jest ono łatwe.

Czytaj więcej
2023-06-30

Zapraszamy na pielgrzymkę

Zapraszamy na pielgrzymkę do miejsca śmierci Sługi Bożego ks. Henryka Antoniego Szumana.

Czytaj więcej
2023-06-30

Msza św. dziękczynna

29 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w par. św. Mateusza w Nowem n. Wisłą odbyła się Msza św. dziękczynna za miniony rok formacyjny wszystkich wspólnot parafialnych

Czytaj więcej
2023-06-28

Koncert Czwartkowy z "FUCUS" FOLKS MUSIC GROUP

W czwartek 29.06.2023 r. na terenie Barokowego Zespołu Parkowego odbędzie się koncert zespołu “FUCUS”.

Czytaj więcej
2023-06-28

Uwielbienie - Spotkanie 7

W niedzielę 25 czerwca po Mszy św. wieczornej odbyło się kolejne uwielbienie w ramach "Spotkania 7". Tematyka, która towarzyszyła spotkaniu, dotyczyła pielgrzymki pieszej na Jasną Górę.

Czytaj więcej
2023-06-25

Katecheza eucharystyczna #40

Każdego dnia przekonujemy się o przemijalności tego świata. Czas pandemii i wzrost liczby zgonów wśród naszych najbliższych, sąsiadów i znajomych, dobitnie to podkreślają.

Czytaj więcej
2023-06-25

Święcenia Diakonatu w Pelplinie

„Pycha zniekształca”, mówił w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup Arkadiusz Okroj udzielając 24 czerwca święceń diakonatu dwóm akolitom z Wyższego Seminarium Duchownego.

Czytaj więcej
2023-06-23

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 13. numerze „Pielgrzyma” zapraszamy do lektury tekstu pt. „Być dla chorych” autorstwa ks. kapelana Stanisława Stolca, od dwudziestu lat wspierającego duszpastersko chorych i cierpiących w chojnickim Szpitalu Specjalistycznym i Hospicjum Zwiastowania NMP, a także podopiecznych Domu Kapłana Seniora.

Czytaj więcej
2023-06-23

Zabierz Jezusa na wakacje

Dzisiaj  koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.

Czytaj więcej
2023-06-22

Kandydaci do bierzmowania na grillu

Dzisiaj po Mszy Świętej na zakończenie roku szkolnego, odbyło się również zakończenie I roku formacji do bierzmowania.

Czytaj więcej
2023-06-21

Kolejny "biedronkowy" rok szkolny za nami

W środowe popołudnie chór dziecięcy "Biedronki" wraz z rodzicami i opiekunami mógł wspólnie pożegnać rok szkolny i formacyjny przy ognisku w ogrodzie przy naszej parafialnej plebanii.

Czytaj więcej
2023-06-21

Zapraszamy!!!

Zapraszamy na Mszę Świętą, która będzie podziękowaniem za miniony rok szkoły oraz jednocześnie zakończeniem I roku formacji do bierzmowania. Czwartek g. 17.00

Czytaj więcej
2023-06-20

Grill na zakończenie roku formacji

Za nami piękny i twórczy rok formacyjny wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza w ogrodzie plebanijnym zakończyliśmy go spotkaniem przy ognisku z kiełbaską i śpiewem. Były wspólne rozmowy, plany na kolejny rok. Niewątpliwie był to piękny i potrzebny czas dla każdego z nas.

Czytaj więcej
2023-06-20

Dziękujemy, że jesteście!!!

Młodzież z wolontariatu na grillu, który był zakończeniem całorocznej działalności.
P.S. Dziękujemy za wsparcie podczas zbiórki na wyjazd Wolontariatu do Medjugorie podczas wakacji.
Czytaj więcej
2023-06-18

"Marsz dla Życia" przeszedł ulicami Starogardu Gd.

18 czerwca Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gd. rozpoczął się "Marsz dla Życia" organizowany przez Fundację "Małych stópek".

Finałem wydarzenia był piknik rodzinny przy Starogardzkim Centrum Kultury.

Czytaj więcej
2023-06-18

Katecheza eucharystyczna #39

Skoro Komunia święta jest zjednoczeniem całego mojego życia z Bogiem, a nie tylko przyjęciem Pana Jezusa do serca, chcemy dziś przyjrzeć się i zrozumieć, na czym to zjednoczenie polega.

Czytaj więcej
2023-06-17

Zakończyła się XI edycja "Przystani - Warsztatów dla duszy"

Zakończyła się XI edycja "Przystani - Warsztatów dla duszy". Po wcześniejszej rejestracji, grupy udały się na warsztaty. W programie przewidziane były różne ich formy, które mają na celu rozwój duchowy i osobisty uczestników.

Czytaj więcej
2023-06-16

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Czytaj więcej
2023-06-16

Dlaczego niektórzy święcą wianki z ziół i kwiatów?

Tradycje to ważny element naszego regionu. Może z łezką w oku wspominacie babcię, która po Bożym Ciele wiła wianek z rozchodnika i macierzanki?

Czytaj więcej
2023-06-15

Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Kochani Pielgrzymi grupy KOCIEWIE!!! Przez cały rok duszpasterski 2022/2023 rozważamy hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Chcemy w ten sposób uświadomić sobie, że mimo trudnych spraw trzeba wierzyć w Kościół i Kościołowi.

Czytaj więcej
2023-06-13

Z dalekiej Fatimy...

We wtorek - 13 czerwca, odbyło się kolejne w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Ta szczególna modlitwa jest realizacją prośby Matki Bożej, która powiedziała do dzieci w Fatimie: „Tym którzy przyjmą to nabożeństwo obiecuję ratunek”. Nabożeństwu przewodniczył ks. Maciej.

Czytaj więcej
2023-06-13

Zaproszenie na "Marsz dla Życia" w Starogardzie Gdańskim

18 czerwca odbędzie się w Starogardzie Gdańskim po raz trzynasty "Marsz dla Życia". Wydarzenie organizuje Fundacja "Małych Stópek".

Czytaj więcej
2023-06-11

Święto Pułkowe 2023

Dla uczczenia 108 rocznicy szarży pod Rokitną - 11.06.2023 r. w niedzielę o godz. 13:30 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych szwoleżerów z udziałem pocztu sztandarowego.

Czytaj więcej
2023-06-11

Katecheza eucharystyczna #38

Zanim przyjmiesz Komunię świętą, udzielający jej wypowiada słowa „Ciało Chrystusa”, na które ty, jako przyjmujący, powinieneś głośno odpowiedzieć: „amen”.

Czytaj więcej
2023-06-11

“Przystań – Warsztaty dla duszy”.

Już 17 czerwca 2023 roku w Pelplinie odbędzie się spotkanie młodzieży diecezji pelplińskiej – “Przystań – Warsztaty dla duszy”.

Czytaj więcej
2023-06-10

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Do nabycia w Twojej parafii lub księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum. TEMAT NUMERU: „Dostrzec w każdym człowieka” – ks. Janusz Szulist

Czytaj więcej
2023-06-09

Starogardzkie dni rodziny

18 czerwca o godz. 12:00 - Msza Św. w kościele Miłosierdzia Bożego, po Mszy Św. ok. godz. 13.00 rozpoczęcie Marszu dla Życia i Rodziny 2023

Czytaj więcej
2023-06-08

Koncert słowno-muzyczny z okazji 24 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie.

Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina oraz Kociewskie Centrum Kultury w Pelplinie zapraszają, dnia 11 czerwca 2023 na Koncert słowno-muzyczny z okazji 24 rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II

Czytaj więcej
2023-06-08

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

Czytaj więcej
2023-06-06

6 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II odwiedził Pelplin

6 czerwca to od 1999 roku najważniejsza data w historii Pelplina. Papież Jan Paweł II celebrował Mszę św. na Górze Biskupiej oraz modlił się w pelplińskiej katedrze (na zdjęciu).

Czytaj więcej
2023-06-04

Pomoc kościołowi w Dubnie

Dzisiaj gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Grzegorza Oważanego z parafii Dubno na Ukrainie. Dziękujemy mu za posługę Słowa Bożego, a wszystkim dziękujemy za ofiary składane na rzecz Kościoła katolickiego na Ukrainie.

Czytaj więcej
2023-06-04

Lednica 2023 - „Idź za Barankiem”

Pola Lednickie ponownie wypełniły się młodzieżą. Na to przepiekne wydarzenie udała się również młodzież z naszej parafii z ks. Piotrem Fankidejskim. Spotkanie na Polach Lednickich rozpoczęło się od modlitwy Anioł Pański w samo południe.

Czytaj więcej
2023-06-04

Dyspensa na dzień 9 czerwca

Ksiądz Biskup Diecezjalny udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 9 czerwca.

Czytaj więcej
2023-06-04

Katecheza eucharystyczna #37

Jakie są owoce zjednoczenia z Jezusem, które dokonują się w Komunii świętej? Przyjrzyjmy się dzisiaj trzem z nich.

Czytaj więcej
2023-06-03

Spotkanie formacyjne sióstr w Starogardzie Gdańskim

Siostry przełożone poszczególnych domów zakonnych naszej diecezji, uczestniczą w każdy pierwszy czwartek miesiąca w spotkaniu formacyjnym.

Czytaj więcej
2023-06-01

Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

W tym roku już po raz 17 będziemy wspólnie obchodzić Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach wezmą udział oddział konne Szwadronu Kawalerii WP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej. 

Czytaj więcej
2023-05-30

Pfarrkirchen - koncert zespołu wokalnego Amoroso

Zespół wokalny "Amoroso" przebywa gościnnie u o. Dawida w Pfarrkirchen, który pochodzi z naszej parafii.

Czytaj więcej
2023-05-28

Zamieszkanie Ducha Świętego w Maryi i w nas

Za nami kolejny wieczór uwielbienia. Zamieszkanie Ducha Świętego w Maryi i w nas to temat który rozważany był podczas kolejnego uwielbienia.

Czytaj więcej
2023-05-28

Diecezjalny spływ kajakowy

Rzeką Wdą, przez 3 dni, śladami św. Jana Pawła II. Nasza młodzież z wolontariatu uczestniczyła w diecezjalnym spływie kajakowym. Pogoda dopisała. Chwała Panu.
Czytaj więcej
2023-05-28

Św. Benedykt: człowiek szkoły służby Pańskiej

Dzisiaj (28 maja) na wszytskich Mszach św. posługę słowa Bożego sprawuje o. Andrzej Haase benedyktyn z Tyńca.

Czytaj więcej
2023-05-28

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca, który przypada 2 czerwca. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej
2023-05-28

Katecheza eucharystyczna #36

W ostatniej katechezie dowiedzieliśmy się, że zjednoczenie jakie dokonuje się z Jezusem w Komunii Świętej wypływa i prowadzi do zjednoczenia się z Bogiem w modlitwie i codzienności.

Czytaj więcej
2023-05-28

Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

27 maja 2023 roku w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbyła się wigilia zesłania Ducha Świętego, w której uczestniczyli parafianie, mieszkańcy Starogardu Gdańskiego.

Czytaj więcej
2023-05-27

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 11. wydaniu „Pielgrzyma” TEMATEM NUMERU jest uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ks. Wojciech Kardyś w artykule pt. „Ogień, woda, wiatr, gołębica” sprawdza, co o Duchu Świętym mówi Biblia.

Czytaj więcej
2023-05-26

Dzisiaj Dzień Matki

Dzisiaj, 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Pamiętajmy o naszych kochanych Mamach.

Czytaj więcej
2023-05-23

Czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza w sobotę, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30.

Czytaj więcej
2023-05-23

Powodzenia na egzaminach 8-klasisty!!!

Młodzieży z klasy 8 życzymy światła Ducha Świętego i powodzenia na czas zdawania egzaminów kończących edukację w Szkole Podstawowej.

Czytaj więcej
2023-05-21

Lednica 2023 - ZAPISY

Zachęcamy młodzież do wyjazdu na ogólnopolskie spotkanie młodych w Lednicy. Wyjazd odbędzie się w sobotę, 3 czerwca.

Czytaj więcej
2023-05-21

Katecheza eucharystyczna #35

Wielu z nas myśli sobie, że aby modlitwa była „lepsza”, „skuteczniejsza”, trzeba zrobić coś szczególnego, nadzwyczajnego albo pojechać w jakieś miejsce, gdzie Bóg „lepiej” wysłuchuje naszych próśb.

Czytaj więcej
2023-05-21

Uroczystość I Komunii Świętej

W niedzielę 21 maja, dzieci z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim po raz pierwszy przyjęły Komunię świętą. Uroczystości przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2023-05-20

Biskup Pelpliński wyświęcił 5 nowych prezbiterów

Na liturgii zgromadziło się kilkudziesięciu kapłanów, w tym biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Do katedry przybyli również rodzice, krewni, przyjaciele i przedstawiciele parafii pochodzenia neoprezbiterów

Czytaj więcej
2023-05-19

Zachętą biskupa pelplińskiego do wzięcia udziału w "Przystani"

Każdego roku w Pelplinie organizowane są duszpasterskie spotkania młodzieży, pod nazwą „Przystań”.

Czytaj więcej
2023-05-14

Katecheza eucharystyczna #34

Jednym z wciąż mało znanych skutków przyjmowania Komunii świętej jest umocnienie człowieka w walce z grzechem.

Czytaj więcej
2023-05-16

Dzisiaj święto Patrona Polski Św. Andrzeja Boboli

Andrzej urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie k. Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, przywiązanej do religii katolickiej.

Czytaj więcej
2023-05-14

W najnowszym "Pielgrzymie"

W 10. numerze „Pielgrzyma” TEMATEM NUMERU jest Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. O okolicznościach tego wydarzenia pisze ks. Wojciech Kardyś.

Czytaj więcej
2023-05-13

106. rocznica początku objawień fatimskich

W sobotę 13. maja świętowaliśmy w czasie nabożeństwa fatimskiego 106. rocznicę objawień Matki Bożej trójce dzieci w Fatimie.

Czytaj więcej
2023-05-13

Gra terenowa "Poznaj swoją parafię"

W sobotę we wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania miała niełatwe zadanie odszukać poszczególne miejsca i wykonać zadania, by zaliczyć misję poznawania Parafii.

Czytaj więcej
2023-05-13

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przed I Komunią

W sobotę 13 maja o godz. 9.30 dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej zebrały się w kościele, aby wziąć udział w Mszy św. z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Czytaj więcej
2023-05-07

Katecheza eucharystyczna #33

Jak długo po spowiedzi przystępujesz do Komunii świętej? Czy nie zdarza się, że nie karmisz się Najświętszym Sakramentem tylko dlatego, że od ostatniej spowiedzi minęło już trochę czasu?

Czytaj więcej
2023-05-12

Dni skupienia dla młodzieży męskiej w WSD

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniach skupienia, które odbędą się w dniach od 26 do 28 maja 2023 roku w gmachu WSD.

Czytaj więcej
2023-05-12

Pelpliński Festiwal Plenerowy

Kociewskie Centrum Kultury zaprasza na spektakularny koncert zespołu TRE VOCI, który wystąpi w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie 18 czerwca 2023r. godz. 20.00

Czytaj więcej
2023-05-10

Dla Marayi i Józefa

Miesiąc maj, to czas MARYI, dlatego nasz parafialny Caritas postanowił odnowić figurę Matki Bożej znajdującą się przed kościołem. Figura świętego Józefa również ma świeże i nowe kolory.

Czytaj więcej
2023-05-07

Rozpoczyna się bezpośrednie przygotowanie do I Komunii Świętej

W tym tygodniu rozpoczną się spotkania w kościele dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Obecność dzieci na tych spotkaniach jest obowiązkowa.

Czytaj więcej
2023-05-07

Nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej informuje o warunkach naboru na rok akademicki 2023/2024.

Czytaj więcej
2023-05-04

Na co dzień ruszają z pomocą w wielu zagrożeniach

Z okazji Święta Św. Floriana - patrona wszystkich strażaków, składamy wszystkim druhnom oraz druhom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnych serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu obowiązków.

Czytaj więcej
2023-05-04

Powodzenia na maturze !!!

Wszytskim maturzystom życzymy światła Ducha Świętego i dobrego wyboru drogi życiowej. Modlitwa maturzysty

Czytaj więcej
2023-05-03

Msza św. w intencji Ojczyzny

Dzisiaj wraz z księżmi naszego dekanatu, a także włodarzami miasta i powiatu w parafii św. Katarzyny modlimy się o Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej Królowej Polski dla naszego miasta, regionu i kraju.

 

Czytaj więcej
2023-05-03

Uroczystość NMP Królowej Polski

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora, renesansowy poeta, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków.

Czytaj więcej
2023-05-02

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzisiaj przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina nam on o szacunku dla symboli narodowych, za wierność którym nasi rodacy niejednokrotnie płacili najwyższą ceną.

Czytaj więcej
2023-05-02

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA LX ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA

Już po raz sześćdziesiąty obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania, ustanowiony przez św. Pawła VI w 1964 r., podczas II Soboru Watykańskiego II.

Czytaj więcej
2023-04-30

KOncert Amoroso w miejscowości Święte

W niedzielę Dobrego Pasterza zespół wokalny Amoroso gościł w miejscowości Święte. Tam w kościele parafialnym swoim śpiewem obdarował wiernych podczas Mszy św., a po odbył się koncert pieśni wielkanocnych.

Czytaj więcej
2023-04-30

Spotkanie7 za nami

Dziękujemy Wam Katolicka Szkoło Uwielbienia, za ten modlitewny czas. Pozwólmy Bogu być Bogiem. Niech łaska Boża żyje w naszych sercach.

Czytaj więcej
2023-04-30

Katecheza eucharystyczna #32

W trakcie obrzędu Komunii świętej każdy wierny powtarza za setnikiem z Ewangelii słowa:

Czytaj więcej
2023-04-29

Finał XIV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

Na zakończenie Tygodnia Biblijnego, w sobotę 29 kwietnia odbył się finał XIV Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Ukochany Uczeń” na podstawie Ewangelii według św. Jana.

Czytaj więcej
2023-04-29

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca, który przypada 5 maja. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej
2023-04-29

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 9. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest rozmowa o losie chrześcijan w Ziemi Świętej. Od wielu lat liczba wyznawców Chrystusa w tamtym rejonie świata dramatycznie spada.

Czytaj więcej
2023-04-27

Święto Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy na obchody

O godz. 12:15 w kościele pw. św. Katarzyny odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

Czytaj więcej
2023-04-26

XV Ogólnopolski Tydzień Biblijny 2023

W dniach 23-29 kwietnia 2023 r. przeżywamy Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Hasło: "Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego".

Czytaj więcej
2023-04-25

11. rocznica śmierci śp. biskupa Jana Bernarda Szlagi

Dzisiaj (25 kwietnia) przypada 11. rocznica śmierci biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi (+2012). Polecajmy Go w naszych modlitwach nieskończonemu miłosierdziu Dobrego Boga.

Czytaj więcej
2023-04-24

Suma odpustowa ku czci św. Wojciecha

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r., biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Świętej odpustowej w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. 

Czytaj więcej
2023-04-24

Transmisja ze Starogardu Gdańskiego

O godz. 18.00 rozpoczną się uroczystości przy pomniku św. Wojciecha, a następnie sprawowana będzie Msza Święta w intencji parafii i miasta. Podczas uroczystej Mszy Świętej zostaną do kościoła wprowadzone relikwie św. Wojciecha. 

Czytaj więcej
2023-04-24

Fantastyczny koncert na cześć patrona miasta

70-lecie poświęcenia kościoła św. Wojciecha oraz jubileusz 25-lecia patronatu św. Wojciecha nad miastem Starogard Gdański stały się okazją do wyjątkowego muzycznego spotkania.

Czytaj więcej
2023-04-23

Drodzy Maturzyści !!!

Zapraszamy na wspólną modlitwę przed MATURAMI, by łaska Pana Boga obficie się rozlała w naszych sercach i umysłach.

Czytaj więcej
2023-04-23

Dzień poświęcenia Kościoła św. Wojciecha

Kościół został poświęcony 23 kwietnia 1953 roku przez biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.

Czytaj więcej
2023-04-23

Katecheza eucharystyczna #31

Nie dasz rady sam o swoich siłach być święty. Bardzo często tak właśnie patrzymy na chrześcijaństwo myśląc, że istotą naszej wiary jest bycie moralnie doskonałym i unikanie grzechów, co wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem, aby przez dobre życie zasłużyć sobie na niebo.

Czytaj więcej
2023-04-22

Radio Starogard - św. Wojciech

Kim był św. Wojciech, jaką pełni rolę w mieście i dlaczego Parafia wspólnie z Miastem organizuje wspaniały koncert m.in. mu poświecony

Czytaj więcej
2023-04-21

Mistrzostwa Polski Księży w halową piłkę nożną

W ten weekend 21-22 kwietnia odbędą się Mistrzostwa Polski Księży w halową piłkę nożną w Wejherowie i Rumii.

Czytaj więcej
2023-04-16

Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia, która jest patronalnym świętem Caritas, czytamy w Dziejach Apostolskich: „Uczniowie trwali w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach”

Czytaj więcej
2023-04-16

Katecheza eucharystyczna #30

Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznacza słowo „komunia”? Pochodzi od łacińskiego słowa „communio” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „jedność, zjednoczenie”.

Czytaj więcej
2023-04-16

Święta u prawosławnych - święcenie pokarmów

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 16 kwietnia, wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj więcej
2023-04-16

Dzień Dobra - Niedziela Miłosierdzia Bożego

Dzień Dobra to radosne świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest to także święto patronalne Caritas.

Czytaj więcej
2023-04-15

Wielkanocny Dzień Skupienia Caritas Diecezji Pelplińskiej

15 kwietnia odbył się w Pelplinie doroczny wielkanocny dzień skupienia Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej
2023-04-15

Pierwsza spowiedź dzieci I komunijnych

Dzisiaj o godz. 9:00 dzieci przygotowujące się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej przystąpiły po raz pierwszy do spowiedzi świętej. Dzieciom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli rodzice.

Czytaj więcej
2023-04-15

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W najnowszym, 8. „Pielgrzymie” podejmujemy temat Miłosierdzia Bożego. Wśród rozważań o potrzebie zaufania Bożemu Miłosierdziu ks. Sławomir Kunka przypomina postać św. Faustyny Kowalskiej, a także historię powstania wizerunku Jezusa Miłosiernego.

Czytaj więcej
2023-04-14

Mądrość, rozum, umiejętność... - dary Ducha Świętego zstąpiły na młodzież naszej parafii

Dnia 14 kwietnia w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowania. Bierzmowanie jest kolejnym sakramentem, który prowadzi młodych ludzi ku dojrzałości chrześcijańskiej – podczas niego dopełniane i umacniane jest to, co zapoczątkowane zostało na chrzcie św.

Czytaj więcej
2023-04-13

Ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbyły się dzisiaj uroczystości z okazji 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Czytaj więcej
2023-04-13

Nabożeństwo fatimskie

Dzisiaj w czwartek, 13 kwietnia przed wieczorną Mszą św.odbyło się nabożeństwo fatimskie.

Czytaj więcej
2023-04-10

List Rektora KUL na Wielkanoc 2023 r.

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia, Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II!

Czytaj więcej
2023-04-09

Katecheza eucharystyczna #29

Poprzednia katecheza przypomniała o tym, że w konsekrowanej Hostii obecny jest żywy Bóg.

Czytaj więcej
2023-04-09

Życzenia duszpasterzy na Uroczystość Zmartwychwstania

Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia związane z przeżywanymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj więcej
2023-04-09

Życzenia Biskupa Pelplińskiego na Wielkanoc 2023

Biskup Pelpliński Dr Ryszard Kasyna składa życzenia na Święta Zmartwychwstania Pańskiego Anno Domini 2023 r.

Czytaj więcej
2023-04-09

WIGILIA PASCHALNA - Jezus Chrystus zmartwychwstał !!!

Mimo, iż Wigilia Paschalna sprawowana jest w Wielką Sobotę, to jest częścią Niedzieli Zmartwychwstania.

Czytaj więcej
2023-04-08

WIELKA SOBOTA - Obrzęd błogosławieństwa pokarmów

Tradycyjnie już w Wielką Sobotę naszym kościele odbyło się poświęcenie pokarmów na wielkanocne stoły. Poświęcenie odbyło się o godz. 11.00, 11.30, 12.00 (również w Sali wiejskiej w Janowie), 12.30 i 13.00.

Czytaj więcej
2023-04-08

WIELKA SOBOTA - Liturgia godzin

Normy liturgiczne zalecają, by w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wspólnotowo celebrować Liturgię Godzin. W Wielką Sobotę 8 kwietnia w kościele św. Wojciecha modlitwie tej przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2023-04-07

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-04-07

WIELKI PIĄTEK - Droga Krzyżowa

W Wielki Piątek, parafie Miłosierdzia Bożego i św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim przygotowały dla wiernych Drogę Krzyżową ulicami miasta. Rozpoczęła się ona o godz. 19:30 w kościele Miłosierdzia Bożego.

Czytaj więcej
2023-04-07

WIELKI PIĄTEK - Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej.

Czytaj więcej
2023-04-07

WIELKI PIĄTEK - Modlitwa brewiarzowa

W wielki piątek o godz. 7.00 kapłani oraz wierni zgromadzili się w kościele na modlitwie brewiarzowej. Zebrani pomodlili się Godziną Czytań i Jutrznią. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz .

Czytaj więcej
2023-04-06

WIELKI CZWARTEK - Msza Wieczerzy Pańskiej

Uroczyste Triduum Paschalne w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim rozpoczęła Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Janusza Lipskiego. Homilię wygłosił ks. Maciej Gizela.

Czytaj więcej
2023-04-06

WIELKI CZWARTEK - Msza Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie

Ponad 300 kapłanów wypełniło w Wielki Czwartek na Mszy św. Krzyżma bazylikę katedralną w Pelplinie.

Czytaj więcej
2023-04-05

Zapraszamy - Triduum Paschalne

Serdecznie zapraszamy do udziału w Triduum Paschalnym w Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2023-04-04

Misterium Męki Pańskiej w Grodzisku Owidz w najbliższą środę

W najbliższą środę, 5 kwietnia o godzinie 19:00 przy amfiteatrze Grodziska Owidz rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej.

Czytaj więcej
2023-04-04

Rekolekcje w PSP nr 4

W dniach 29-30 kwietnia odbyły się dla naszych uczniów rekolekcje szkolne pod nazwą ,,7”.

Czytaj więcej
2023-04-04

Konkurs wielkopostny w szkole nr 8

W marcu b.r uczniowie klas I-III wzięli udział w wielkopostnym konkursie zorganizownym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8, która znajduje się na terenie parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim pt: „Razem z Jezusem idę drogą krzyżową”.

Czytaj więcej
2023-04-03

Wielki tydzień w parafii

WIELKI PONIEDZIAŁEK

- Po wieczornej Mszy Świętej będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta do godz. 22.00.

Czytaj więcej
2023-04-03

Imieniny Pasterza naszej diecezji

Dzień 3 kwietnia jest dniem imienin naszego Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

Czytaj więcej
2023-04-02

Ponad 5 tys. młodzieży na spotkaniu w Kościerzynie

W Niedzielę Palmową 2 kwietnia w Kościerzynie zgromadziła się młodzież diecezji pelplińskiej, również młodzież z naszej parafii wraz z ks. Maciejem.

Czytaj więcej
2023-04-02

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-04-02

Niedziela Męki Pańskiej

Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy święcimy palmy, a w czasie Mszy Św. słuchamy opisu Męki Pańskiej.

Czytaj więcej
2023-04-02

Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa rozpoczyna w Kościele katolickim obchody Wielkiego Tygodnia. Tego dnia liturgia przypomina o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy.

Czytaj więcej
2023-04-02

18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

"Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia 2005 r. Dziś mija 18 lat od śmierci polskiego papieża.

Czytaj więcej
2023-04-02

Katecheza eucharystyczna #28

Za każdym razem, gdy przyjmujesz Komunię świętą, łączysz się z żywym Bogiem. Wielu z nas nie doświadczyło jeszcze w swoim życiu co to znaczy, że Bóg jest żywą Osobą, a biały opłatek po konsekracji przez kapłana staje się prawdziwym Ciałem Chrystusa.

Czytaj więcej
2023-04-01

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 7. – wielkanocnym – wydaniu „Pielgrzyma” temat numeru nosi tytuł „Spisek przeciw Zmartwychwstałemu”

Czytaj więcej
2023-03-30

"Koncert Czwartkowy" pieśni wielkopostnych w Muzeum Diecezjalnym

30 marca 2023 roku o godz. 18.00 w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego odbył się „KONCERT CZWARTKOWY” PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH w wykonaniu zespołu wokalnego AMOROSO z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2023-03-30

Rekolekcje w PSP nr 8

W dniach 27 - 28 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim, odbywały się rekolekcje.

Czytaj więcej
2023-03-30

"Cud Miłości"

W piątek, 31 marca na godzinę 19:30 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zaprasza zespół "Przyjaciele". Będzie to śpiewana Droga Krzyżowa pt. "Cud miłości" Do zobaczenia!

Czytaj więcej
2023-03-29

Rekolekcje dla "Ekonoma" dzień III

Trzeci dzień rekolekcji upłynął pod znakiem konferencji, którą wygłosił do młodzieży ks. Maciej oraz spowiedzi, adoracji krzyża i Eucharystii.

Czytaj więcej
2023-03-28

Rekolekcje dla "Ekonoma" dzień II

Drugi dzień szkolnych rekolekcji dla młodzieży upłynął pod hasłem powołania. Świadectwem swojego życia podzieliła się s. Józefina oraz ks. Mateusz.

Czytaj więcej
2023-03-28

Rekolekcje dla "Ekonoma" dzień I

Za nami pierwszy dzień szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. Tematem przewodnim dzisiejszego dnia była "Miłość Pana Jezusa do człowieka".

Czytaj więcej
2023-03-28

Świadectwo EDK

To była moja kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa w których dane mi było uczestniczyć.

Czytaj więcej
2023-03-26

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-03-26

Katecheza eucharystyczna #27

Podczas dzisiejszej katechezy spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak owocnie i godnie przeżyć moment przyjmowania Komunii Świętej.

Czytaj więcej
2023-03-26

Zespół Wokalny Amoroso

19 marca 2023r. o godz. 15:00 Zespół Wokalny Amoroso wraz z innymi zaproszonymi chórami wziął udział w Koncercie Pieśni Wielkopostnej organizowanym przez parafię NSPJ w Gdyni.

Czytaj więcej
2023-03-25

EDK Sługi Bożego ks. Henryka Szumana

Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście nocą, w samotności i skupieniu Drogi Krzyżowej naszego Pana Jezusa Chrystusa. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Nie chodziło o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem.

Czytaj więcej
2023-03-25

Zmiana czasu z zimowego na letni

W nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00.

Czytaj więcej
2023-03-24

Podejmij Duchową Adopcję dziecka poczętego.

Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły.

Czytaj więcej
2023-03-23

Zachęcamy do zapisów na wyjazd!

Zapraszamy serdecznie młodzież naszej diecezji do Kościerzyny w Niedzielę Palmową. O szczegóły pytajcie swoich duszpasterzy.

Czytaj więcej
2023-03-19

Biblijne oblicze św. Józefa

Dziękujemy za kolejne wspaniałe doświadczenie pogłębienia wiary i możliwość spotkania z Panem Jezusem.

Czytaj więcej
2023-03-19

Wielkopostna kongregacja kapłanów dekanatu

19 marca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, odbyła się wielkopostna kongregacja dekanalna. Była to również okazja by imieninowe życzenia złożyć księdzu dziekanowi.

Czytaj więcej
2023-03-19

Rekolekcje dla jasnogórskich pielgrzymów

Od 10 do 12 marca w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym w Białogórze odbywały się rekolekcje dla pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę z wszystkich grup diecezji pelplińskiej.

Czytaj więcej
2023-03-19

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-03-19

Katecheza eucharystyczna #26

W naszych katechezach dotarliśmy już do momentu przyjmowania Komunii świętej. Kilkanaście kolejnych katechez poświęcimy odkrywaniu rozmaitych skutków jej działania w nas.

Czytaj więcej
2023-03-18

Diecezjalne Mistrzostwa Służb Liturgicznych w Piłkę Halową

W sobotę 18 marca 2023 roku odbyły się w Starogardzie Gdańskim Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w piłkę halową.

Czytaj więcej
2023-03-18

Postać Opiekuna Św. Rodziny

Już jutro Spotkanie7 ze św. Józefem w ramach comiesięcznego wieczoru uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Postać Opiekuna Św. Rodziny przybliży nam ks. dr Wojciech Kardyś.
Zapraszamy na Mszę św. (godz. 18.00) i Adorację (godz. 19.00), podczas której grać dla nas będzie Signum - Młodzieżowy Zespół Muzyczny.

Czytaj więcej
2023-03-17

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 6. numerze „Pielgrzyma” podejmujemy temat pontyfikatu papieża Franciszka, który dokładnie dziesięć lat temu został wybrany na Stolicę Piotrową.

Czytaj więcej
2023-03-16

Tak. Pomagam - 22. akcja Caritas Polska w ten weekend

W ten weekend – w piątek i w sobotę - Caritas Polska po raz 22. organizuje akcję „Tak. Pomagam”. Taka zbiórka również odbędzie się w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2023-03-13

Nabożeństwo Fatimskie

Dzisiaj w poniedziałek, 13 marca, po Mszy św. wieczornej odbyło się nabożeństwo fatimskie. Wezwani przez Maryję do odmawiania różańca, wspólnota parafialna modliła się o pokój na świecie.

Czytaj więcej
2023-03-13

10. rocznica wyboru papieża

Obchodzimy dziś 10. rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. To dobra okazja do tego, aby podziękować Mu za Jego pontyfikat. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

Czytaj więcej
2023-03-13

Zaproszenie na koncert do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie

30 marca w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie w ramach "Koncertów Czwartkowych" będą przez zespół "Amoroso" prezentowane Pieśni Wielkopostne. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2023-03-12

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-03-12

Katecheza eucharystyczna #25

Podczas każdej Mszy św., tuż przed przyjęciem Komunii świętej wypowiadamy jeden z mesjańskich tytułów Jezusa – „Baranek Boży", którym nazwał Go Jan Chrzciciel.

Czytaj więcej
2023-03-11

Kiermasz ksążki katolickiej

W najbliższą niedzielę po Mszach świętych odbędzie się kiermasz książki katolickiej. Zapraszamy amantów literatury.

Czytaj więcej
2023-03-09

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków.

Czytaj więcej
2023-03-08

Dzień kobiet

Niech Wam Bóg błogosławi w każdej minucie życia, niech Maryja będzie wzorem piękna, dobroci, łagodności i miłości. Dobrze że jesteście! Pamiętamy w modlitwie.

Czytaj więcej
2023-03-08

551. rocznica poświęcenia Bazyliki katedralnej w Pelplinie

Dnia 8 marca (środa) przypada 551 rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Diecezja pelplińska powstała na mocy bulli św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r.

Czytaj więcej
2023-03-07

Projekcji filmu "Opiekun"

W poniedziałek wraz z Młodzieżowym Wolontariatem, Caritasem Parafialnym i Zespołem Muzycznym Signum byliśmy na projekcji filmu "Opiekun" o św. Józefie. Piękny film, z którego można wynieść wiele dla siebie. Polecamy.

Czytaj więcej
2023-03-06

Sługa Boży bp Konstantyn Dominik

We wtorek niedzielę 07 marca przypada rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika (+1942). Zachęcamy do poznania historii jego życia oraz do modlitwy w intencji pomyślnego zakończenia jego procesu beatyfikacyjnego.

Czytaj więcej
2023-03-05

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-03-05

Rekolekcje wielkopostne dla ceremoniarzy

W dniach od 03 do 05 marca br. w Collegium Marianum w Pelplinie odbyły się rekolekcje dla ustanowionych ceremoniarzy diecezji pelplińskiej.

Czytaj więcej
2023-03-05

Obrzęd poświęcenia książeczek dzieciom

W dniu 5 marca 2023 r. we Mszy Św. o godz. 12:00 uczestniczyły dzieci przygotowujące się do I Komunii Św.

Czytaj więcej
2023-03-05

Katecheza eucharystyczna #24

Jednym z najpiękniejszych momentów podczas Mszy świętej, w którym możemy doświadczyć jedności Ciała Chrystusa jest „znak pokoju”.

Czytaj więcej
2023-03-05

Dni otwarte Collegium Marianum w Pelplinie 2023

Dzisiaj w naszej parafii gościmy ks. Wiesława Szucę - dyrektora Collegium Marianum. Ks. Wiesław podczas Mszy św. opowiada o szkole i zaprasza na dni otwarte szkoły.

Czytaj więcej
2023-03-04

Apel Caritas Diecezji Pelplińskiej

Szanowni Państwo zachęcamy do przekazania Caritas Diecezji Pelplińskiej 1,5 % podatku. Tegoroczna akcja pod nazwą „Różne oblicza dobroczynności” ma za zadanie ukazać wiele obszarów, w których prowadzimy działalność charytatywną.
 

Czytaj więcej
2023-03-03

Ekstremalna Droga Krzyżowa - ZAPROSZENIE

Już po raz trzeci odbędzie się Starogardzka Ekstremalna Droga Krzyżowa Sługi Bożego
ks. Henryka Szumana śladem parafii dekanatu starogardzkiego. To ogromne wyzwanie dla ciała i ducha. Nocna wędrówka i cisza przez 35 km. mogą okazać się ważnym przeżyciem duchowym, zmieniającym życie.

Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – 24 marca br. Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim o godz. 19:30 w intencji wszystkich uczestników.

Czytaj więcej
2023-03-03

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 5. numerze „Pielgrzyma” trwamy w okresie Wielkiego Postu – wyjątkowego czasu, który ma nas przygotować na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego, o jego biblijnym tle pisze ks. Wojciech Kardyś.

Czytaj więcej
2023-03-02

Rocznica sakry Biskupa Arkadiusza Okroja

Dzisiaj, 2 marca przypada czwarta rocznica sakry biskupiej księdza biskupa Arkadiusza Okroja. Życzymy błogosławieństwa Bożego i otaczamy modlitwą. Szczęść Boże!

Czytaj więcej
2023-03-01

Zakończyły się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne

W środę, 1 marca, zakończyły się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. W imieniu parafian podziękowania i życzenia ks. Rekolekcjoniście, złożył ks. Proboszcz życząc Bożego Błogosławieństwa, opieki Matki Bożej oraz wszelkiego dobra na każdy dzień. 

Czytaj więcej
2023-02-26

Gorzkie Żale przybywajcie... Kazanie pasyjne

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2023-02-26

„ Szczęście małżeńskie i rodzinne”.

W niedzielę, 5 marca 2023 r. parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim – Łapiszewie zaprasza na spotkanie z dr Jackiem Pulikowskim.

Czytaj więcej
2023-02-26

Wiara, Nadzieja, MIłość

Wiara widzi inaczej, Nadzieja widzi dalej, Miłość widzi głębiej. Dzisiaj rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. Serdecznie dziękujemy ks. Krystianowi Feddkowi za podjęcie się trudu ich głoszenia.

Czytaj więcej
2023-02-26

Katecheza eucharystyczna #23

Rozwinięciem modlitwy „Ojcze nasz”, którą wprowadza nas w obrzędy komunii świętej nie jest słowo „Amen” lecz tzw. embolizm.

Czytaj więcej
2023-02-25

Nabożeństwo pokutne kapłanów

25 lutego kapłani diecezji pelplińskiej zgromadzili się w bazylice katedralnej w Pelplinie na nabożeństwie pokutnym.

Czytaj więcej
2023-02-25

Program rekolekcji wielkopostnych 2023

Niedziela, 26 lutego Msza Święta z nauką rekolekcyjną o godz. 6.15, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30 i 18.30.

Czytaj więcej
2023-02-24

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania

W pierwszy piątek Wielkiego Postu - przypadający w tym roku 24 lutego - Kościół w Polsce obchodził po raz kolejny dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Czytaj więcej
2023-02-22

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2023 r.

Ewangelie Mateusza, Marka i Łukasza zgodnie opisują wydarzenie przemienienia Jezusa. Widzimy w nim odpowiedź Pana na niezrozumienie, jakie okazali mu jego uczniowie.

Czytaj więcej
2023-02-20

Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.

Czytaj więcej
2023-02-19

Spotkanie z historią miłości

Piękne to było SPOTKANIE. Dziękujemy Cyprianie i Dawidowi za podzielenie się świadectwem życia i działaniem Boga. Podziękowania również dla zespołu Signum. Widzimy się za miesiąc !

Czytaj więcej
2023-02-19

Katecheza eucharystyczna #22

W ciągu ostatnich katechez omawialiśmy szczegółowo modlitwę eucharystyczną. Dziś chcemy rozpocząć poznawanie kolejnej części Mszy świętej, zwanej obrzędami komunii.

Czytaj więcej
2023-02-19

Parafialna zabawa karnawałowa

Pośród śpiewów i tańców upłynęła Parafialna Zabawa Karnawałowa, jaka w sobotni wieczór, 18 lutego br. odbyła się w Strzelnicy.

Czytaj więcej
2023-02-19

Turniej halowej piłki nożnej dla służb liturgicznych

W sobotę, 18 lutego na hali sportowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej
2023-02-18

Posłuchaj jak Bóg działa w życiu człowieka

Już w najbliższą niedzielę nowe SPOTKANIE i nowi GOŚCIE. Swoją piękną historią podzielą się z nami Cypriana i Dawid.

Czytaj więcej
2023-02-18

„Ku trzeźwości z Kościołem” - wkrótce 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

„Ku trzeźwości z Kościołem” - to hasło 56. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w polskim Kościele obchodzony jest w dniach 19-25 lutego.

Czytaj więcej
2023-02-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 4. numerze „Pielgrzyma” skupiamy się na rozpoczynającym się 22 lutego Wielkim Poście – „czasie kształtowania ludzi silnych, rozpoczynającym wielkie coroczne rekolekcje” – jak pisze w swoim artykule ks. Augustyn Eckmann.

Czytaj więcej
2023-02-18

Apel Caritas Diecezji Pelplińskiej

Apel Caritas o wsparcie przekazując 1,5 % podatku na rzecz potrzebującym.

Czytaj więcej
2023-02-13

Nabożeństwo Fatimskie

Dzisiaj w poniedziałek, 13 lutego, po Mszy św. wieczornej odbyło się nabożeństwo fatimskie. Wezwani przez Maryję do odmawiania różańca, wspólnota parafialna modliła się o pokój na świecie.

Czytaj więcej
2023-02-12

Katecheza eucharystyczna #21

Jeśli mamy się modlić Eucharystią, tak aby była ona dla nas owocna i skuteczna, trzeba czynić to przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

Czytaj więcej
2023-02-12

Biskup Pelpliński prosi o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

"W minionych dniach Turcja i Syria zostały dotknięte bardzo poważnym w skutkach trzęsieniem ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu sięgnęła już kilkunastu tysięcy osób

Czytaj więcej
2023-02-11

"Przez to święte namaszczenie..."

W czasie uroczystości można było otrzymać sakrament namaszczenia chorych oraz przyjąć błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Czytaj więcej
2023-02-10

Dzisiaj jest Światowy Dzień KOCIEWIA

Co roku, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Został on ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE

Czytaj więcej
2023-02-08

Orędzie Papieża Franciszka na XXXI Światowy Dzień Chorego

Choroba jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie.

Czytaj więcej
2023-02-05

Poświęcenie chleba

Mimo, że dzisiejsza niedziela znosi wspomnienie św. Agaty, to podczas Mszy św. o godz. 12:00 poświęcenie chleba odbyło się również w naszej parafii. Szczególne miejsce zajęły chleby upieczone podczas Rodzinnych warsztatów pieczenia chleba.

Czytaj więcej
2023-02-05

Zaproszenie na Światowy Dzień Chorego

W sobotę, 11 lutego, obchodzimy w liturgii wspomnienie NMP z Lourdes. Jest to zarazem Światowy Dzień Chorego.

Czytaj więcej
2023-02-05

Katecheza eucharystyczna #20

Jedną z istotnych części modlitwy eucharystycznej są modlitwy wstawiennicze. Modlimy się tam za Kościół, za papieża, biskupa, za zmarłych i tak naprawdę za nas wszystkich.

Czytaj więcej
2023-02-04

Rodzinne warsztaty pieczenia chleba

W dniu 4 lutego w salkach parafialnych, odbyły się rodzinne warsztaty pieczenia chleba. Spotkonaie było połączone z wykładem o św. Agacie w przed dzień jej liturgicznego wspomnienia. W dzień św. Agaty poświęca się chleb i sól.

Czytaj więcej
2023-02-04

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 3. wydaniu „Pielgrzyma” tematem numeru jest rozmowa o pomaganiu.

Czytaj więcej
2023-02-03

Wspomnienie św. Błażeja

3 lutego Kościół Katolicki wspomina św. Błażeja. Był on biskupem Sebasty w Anatolii i w okrutny sposób został zamordowany

Czytaj więcej
2023-02-02

Poświęcenie świec dzieciom

2 lutego 2023 r. Kościół obchodził Święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane bywa także Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas każdej Mszy św. błogosławiliśmy świece – gromnice.

Czytaj więcej
2023-02-02

Promocja lektoratu alumnów pelplińskiego seminarium

22 stycznia biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj promował alumnów trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie do posługi lektoratu. Psługę lektoratu przyjął również alumn Paweł z naszej Parafii.

Czytaj więcej
2023-02-02

Skupienie dla dziewcząt

Siostry Elżbietanki zapraszają dziewczyny na skupienie do Kościerzyny. Skupienie odbędzie się w dniach 10-11 lutego.

Czytaj więcej
2023-02-02

Dzień Życia Konsekrowanego - List przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

Bracia i Siostry w Chrystusie Panu! Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, z ustanowienia św. Jana Pawła II jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.

Czytaj więcej
2023-01-31

Zakończyły się wizyty duszpasterskie

Zakończyliśmy tegoroczne odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli kolędę.

Czytaj więcej
2023-01-30

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy na formacyjny I piątek miesiąca, który przypada 3 lutego. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 20:00 Eucharystia. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów oraz sympatyków grupy KOCIEWIE. Przyjdź i módl się razem z nami.

Czytaj więcej
2023-01-29

Chór Katedralny z wizytą w naszej parafii

W niedzielę, 29 stycznia w parafii św. Wojciecha podczas Mszy św. o godz. 10:30 i 12:00 śpiewał Cór katedralny pod dyrygenturą Pani Aleksandry Szynalewskiej. Muzyka kościelna w pięknym wykonaniu w cudowny sposób dotknęła serc parafian, otwierając je szerzej na działanie Bożej Łaski i Miłości.

Czytaj więcej
2023-01-29

Rodzinne warsztaty z pieczenia chleba

W przyszłą niedzielę przypada wspomnienie św. Agaty. Tego dnia Tradycja Kościoła nawiązuje do błogosławieństwa chleba.

Czytaj więcej
2023-01-29

Katecheza eucharystyczna #19

Gdy w naszych katechezach rozważamy przebieg liturgii eucharystycznej, nie może zabraknąć w nich wyjaśnienia tego, czym jest sama modlitwa eucharystyczna, zwana również anaforą.

Czytaj więcej
2023-01-27

"Wierzyczanki" za 2022 rok

Podczas dzisiejszej Gali Wierzyczanki 2023 specjalne podziękowania od Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka otrzymały instytucje, firmy i osoby prywatne, które szczególnie zaangażowane są w pomoc Ukrainie. Pośród nich także Parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2023-01-27

Wizyta duszpasterska w domu seniora

Dzisiaj, 27 stycznia swoją wizytę duszpasterską przeżywali podopieczni Domu Seniora "Nad Stawem" w Janowie. Seniorów z Bożym błogosławieństwem odwiedził Ksiądz Piotr Fankidejski wraz z zespołem Signum oraz wikariuszem Maciejem Gizelą.

Czytaj więcej
2023-01-27

Rekolekcje dla nauczycieli i katechetów w roku szkolnym 2022/2023

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej zaprasza na rekolekcje dla nauczycieli i katechetów.

Czytaj więcej
2023-01-26

103. rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

Dzisiaj (26 stycznia) przypada 103. rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego.

Czytaj więcej
2023-01-22

SPOTKANIE #4 - Kolędowanie

Kolędowanie dla Dzieciątka Jezus za nami. Dziękujemy za wspólny czas i zapraszamy na kolejną Spotkania

Czytaj więcej
2023-01-22

Katecheza eucharystyczna #18

W dzisiejszej katechezie poznamy kolejne trudne słowo, które pomoże nam zrozumieć, co się dzieje w momencie przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

Czytaj więcej
2023-01-22

Żyj słowem Bożym

Dzisiaj po każdej Mszy św. przy wyjściu z kościoła można było cytat z Pisma Świętego. Niedziela słowa Bożego skłania do refleksji nad Ewangelią, nad tym co Bóg mówi do każdego z nas.

Czytaj więcej
2023-01-22

Dzisiaj niedziela słowa Bożego

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 22 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

Czytaj więcej
2023-01-21

Modlitwa na Dzień Babci i Dziadka

Panie Jezu, narodziłeś się z Dziewicy Maryi, córki świętych Anny i Joachima. Patrz z miłością na dziadków na całym świecie.

Czytaj więcej
2023-01-21

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

rugi numer „Pielgrzyma” w dużej mierze poświęcony jest osobie zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Wspomina go między innymi ks. Janusz Chyła w swoim artykule „Symfoniczny papież”. Publikujemy również w całości duchowy testament Benedykta XVI.

Czytaj więcej
2023-01-19

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan 19 stycznia biskup diecezjalny Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie. Homilię wygłosił ks.dr Michał Glaza.

Czytaj więcej
2023-01-18

Zapraszamy na Adorację i kolędowanie!

Tym razem nie w 3, ale w 4 niedzielę miesiąca odbędzie się nasze spotkanie. Będziemy śpiewać kolędy Małemu Bogu, który przyszedł do nas z darem miłości i łaski.

Czytaj więcej
2023-01-18

"Amoroso" w Kamienicy Królewskiej

15.01.2023r. nasz parafialny Zespół Wokalny Amoroso, na zaproszenie ks.kanonika Wincentego Pytlika zaśpiewał na mszy św. w Kamienicy Królewskiej, a następnie wykonał koncert kolęd dla licznie zgromadzonych parafian.

Czytaj więcej
2023-01-17

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Izajasza 1,12–18. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Minnesoty (USA).

Czytaj więcej
2023-01-16

"Biedronkowa" noc filmowa

W pierwszy dzień ferii zimowych rodzina "Biedronkowa" spotkała się na nocy filmowej, podczas której można było zobaczyć wiele pięknych filmów.

Czytaj więcej
2023-01-16

Sztuka pt. "Cud Bożego Narodzenia"

Co to był za spektakl. Pełen przeżyć i łez oraz ze wspaniałym przesłaniem. Dziękujemy naszej młodzieży z Wolontariatu za tak wspaniałą lekcję miłości.

Czytaj więcej
2023-01-15

Katecheza eucharystyczna #17

W ostatniej katechezie poznaliśmy ważne słowo, które opisuje działanie Ducha Świętego podczas Mszy świętej. Jest to „epikleza” – modlitwa kapłana

Czytaj więcej
2023-01-13

Nabożeństwo Fatimskie

Dzisiaj w piątek, 13 stycznia, po Mszy św. wieczornej odbyło się nabożeństwo fatimskie. Wezwani przez Maryję do odmawiania różańca, wspólnota parafialna modliła się o pokój na świecie.

Czytaj więcej
2023-01-12

Wizyta duszpasterska w dekanacie starogardzkim

Staropolski zwyczaj kolędowania dekanalnego obowiązuje również w naszej diecezji. W tym roku kolęda dekanalna odbyła się w parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej
2023-01-08

Katecheza eucharystyczna #16

W ostatniej katechezie dowiedzieliśmy się, czym jest anamneza, czyli ten moment Mszy świętej, gdy ksiądz wypowiada słowa Pana Jezusa o ustanowieniu Eucharystii.

Czytaj więcej
2023-01-08

Niedziela Chrztu Pańskiego

Dzisiejsze niedziela jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie, w czasie którego Bóg Ojciec objawił ludzkości, kim jest Jezus z Nazaretu.

Czytaj więcej
2023-01-07

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W pierwszym – noworocznym – wydaniu „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł pt. „Zanurzeni w miłość”, dotyczący Niedzieli Chrztu Pańskiego, która w tym roku przypada 13 stycznia.

Czytaj więcej
2023-01-06

Niechaj prowadzi nas gwiazda

Trójbarwny Orszak przeszedł ulicami Starogardu Gdańskiego. Tradycyjnie prowadziła ich Gwiazda Betlejemska.

Czytaj więcej
2023-01-06

Objawienie Pańskie - Błogosławieństwo kredy i kadzidła

Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę.

Czytaj więcej
2023-01-02

Noworoczny I piątek miesiąca

Zapraszamy na noworoczny I piątek miesiąca, który przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej
2023-01-01

Parafialna Zabawa Karnawałowa

Serdecznie zapraszamy na Parafialną Zabawę Karnawałową, która odbędzie się 18 lutego 2023 roku w Hotelu & Restauracji Strzelnica.

Czytaj więcej
2023-01-01

Światowy Dzień Pokoju

„Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach, sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak jak złodziej w nocy” (Pierwszy List św. Pawła do Tesaloniczan 5, 1-2).

Czytaj więcej
2023-01-01

Katecheza eucharystyczna #15

Sercem każdej Mszy świętej jest modlitwa eucharystyczna, a w niej słowa konsekracji, przez które chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Czytaj więcej
2022-12-31

SŁOWO BISKUPA PELPLIŃSKIEGO PO ŚMIERCI BENEDYKTA XVI

W ostatni dzień Roku Pańskiego 2022 wszystkich nas zasmuciła wiadomość o śmierci papieża seniora Benedykta XVI.

Czytaj więcej
2022-12-31

Życzenia noworoczne

Wkraczamy wspólnie w Nowy 2023 Rok. Z tej okazji przyjmijcie Najserdeczniejsze Życzenia: zdrowia, pokoju w sercu, w naszych rodzinach

Czytaj więcej
2022-12-31

Dziękuję, proszę przepraszam...

W sobotę w ostatni dzień roku kalendarzowego 2022, odbyło się nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne.

Czytaj więcej
2022-12-31

Zmarł papież senior Benedykt XVI.

Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku.

Czytaj więcej
2022-12-29

Papież prosi o modlitwę za Benedykta XVI: jest bardzo chory, ale w ciszy wspiera Kościół

Ojciec Święty poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” Benedykta XVI. Z tym szczególnym apelem w intencji swego poprzednika Franciszek zwrócił się podczas audiencji środowej.

Czytaj więcej
2022-12-30

Święto Świętej Rodziny

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

Czytaj więcej
2022-12-26

Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne

W sobotę przypada ostatni dzień roku kalendarzowego 2022. Zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne na godz. 18.00.

Czytaj więcej
2022-12-26

Dyspensa na dzień 30 grudnia 2022 r.

Ks. Biskup Diecezjalny udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 30 grudnia br.

Czytaj więcej
2022-12-26

List rektora KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski od ponad stu lat stara się służyć zbliżeniu człowieka do Boga – napisał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski

Czytaj więcej
2022-12-25

Film z koncertu Golec uOrkiestra i Na cały Głos

Prezentujemy koncert kolęd i pastorałek zarejestrowany w kościele św. Wojciecha w Stargardzie Gdańskim 17.12.2022 roku.

Czytaj więcej
2022-12-25

Życzenia kapłanów na Boże narodzenie 2021 r.

"Dziś narodził się nam Zbawiciel". Ta dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów.

Czytaj więcej
2022-12-25

Katecheza eucharystyczna #14

Jeśli jest taki moment Mszy świętej, w którym uświadamiamy sobie, że nasza ziemska liturgia łączy się z liturgią w niebie. Jest to śpiew „Święty, święty…”

Czytaj więcej
2022-12-24

Życzenia Świąteczne składa Biskup Arkadiusz Okroj

Życzenia Świąteczne składa Ks.Biskup Arkadiusz Okroj.

Czytaj więcej
2022-12-24

Życzenia Biskupa Pelplińskiego na Boże Narodzenie 2022

W tych dniach Miłość szczególnie zagościła się w naszych domach. Przy wigilijnej wieczerzy podzieliliśmy się opłatkiem i składamy sobie wzajemnie życzenia.

Czytaj więcej
2022-12-24

Strojenie choinki

W piątek o godz. 17.00 po Mszy Świętej adwentowej dla dzieci miało miejsce wspólne udekorowanie choinki przy żłóbku. Dzieci wykonały ozdoby choinkowe, które razem z księdzem proboszczem zawiesiły na choince.

Czytaj więcej
2022-12-24

Dziękujemy za wielkie dobro

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nasza parafia wzięła udział w świątecznej zbiórce artykułów higienicznych „Paczuszka dla Maluszka”

Czytaj więcej
2022-12-24

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Nadszedł wyjątkowy czas świąt Bożego Narodzenia. W 26. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcamy symbolice tego wyczekiwanego przez każdego z nas okresu.

Czytaj więcej
2022-12-22

Spotkanie opłatkowe ministrantów

Wczoraj swoje spotkanie wigilijne miała wspólnota ministrantów. Dziękujemy im za służbę i zaangażowanie.

Czytaj więcej
2022-12-21

Odnowa w Duchu Świętym - spotkanie przedświąteczne

We wtorek, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym spotkała się przy wspólnym stole. Po Eucharystii, w salece parafialnej, odbyło się spotkanie przedświąteczne.

Czytaj więcej
2022-12-19

Spotkanie przedświąteczne wolontariatu

Spotkanie opłatkowe naszego wolontariatu młodzieżowego ELEOS. To był dobry rok, pełen różnych działań, pomocy, integracji, rozwoju.

Czytaj więcej
2022-12-19

SPOTKANIE #3 - Sumienie

W niedzielny wieczór po Mszy Świętej, odbył się comiesięczny Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem.

Czytaj więcej
2022-12-18

Pielgrzymi podzielili się opłatkiem

W adwentowy czas oczekiwania wpisało się spotkanie opłatkowe pielgrzymów Grupy Kociewie.

Czytaj więcej
2022-12-18

MODLITWA RODZINY PRZED WIECZERZĄ WIGILIJNĄ

Na wigilijnym stole ustawiamy krzyż i świecę (Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom). Kładziemy Pismo Święte oraz opłatki.

Czytaj więcej
2022-12-18

Katecheza eucharystyczna #13

Kiedy nasze dary, zarówno te materialne, jak i duchowe są już złożone ołtarzu, a przez modlitwę kapłana oddane na własność Bogu, rozpoczyna się wielkie dziękczynienie Bogu Ojcu za wszystkie dzieła, których dokonał dla świata i dla nas, a w szczególności za największą ofiarę Jego miłości

Czytaj więcej
2022-12-17

Kolędowanie z Golec uOrkiestrą i zespołem Na cały Głos

17 grudnia prawdziwe tłumy wypełniły kościół św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-12-17

Papież Franciszek kończy 86 lat

Dziś swoje urodziny obchodzi papież Franciszek!
Jubilatowi życzymy zdrowia, mocy Ducha Świętego i nieustannej opieki Niepokalanej!

Czytaj więcej
2022-12-15

Spotkanie opłatkowe - ZAPROSZENIE

Kochani Pielgrzymi grupy Kociewie!!! Serdecznie zapraszam na spotkanie przedświąteczne (opłatkowe), które odbędzie się w niedzielę 18 grudnia 2022 r.

Czytaj więcej
2022-12-15

Zaproszenie braci Golec na wspólne kolędowanie w Starogardzie Gd. z NcG

Z okazji Bożego Narodzenia, Bracia Golec przygotowali  wzruszający koncert, w którym zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy… razem z Janem Pawłem II.

Czytaj więcej
2022-12-12

Kiermasz świąteczny - Dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z kiermaszu wolontariuszy i przyczynili się do wyjazdu naszej młodzieży na Festiwal Młodych w Medjugorie

Czytaj więcej
2022-12-12

Już za tydzień kolejne SPOTKANIE!!!

Tym razem w spokoju i ciszy posłuchamy najpierw o GŁOSIE SUMIENIA, a potem postaramy się usłyszeć samych siebie podczas cichej Adoracji.

Czytaj więcej
2022-12-12

Spotkanie przedświąteczne "Biedronek"

W niedzielę, 11 grudnia po Mszy św. o godz. 13:30 chór dziecięcy "Biedronki" oraz rodzice dzieci miał swoje spotkanie opłatkowe.

Czytaj więcej
2022-12-11

Katecheza eucharystyczna #12

Jedną z pomocy ułatwiających nam składanie naszych darów podczas Mszy świętej zarówno tych duchowych, jak i materialnych, jest modlitwa nad darami.

Czytaj więcej
2022-12-11

Ewangeliarz na rok 2023

Dzisiaij (11 grudnia) po każdej Mszy św. istnieje możliwość nabycia Ewangeliarza z wydawnictwa Edycja św. Pawła.

Jest to propozycja dla tych, którzy chcą zaprosić Pana Boga i Jego słowo do swojego życia, krórzy pragną poszukiwać Pana Jezusa.

Czytaj więcej
2022-12-10

"Amoroso" w Skarszewach

Radość, łzy wzruszenia oraz wiele pięknych wspomnień – tak było dziś w Skarszewskim Centrum Sportu podczas uroczystości jubileuszu par małżeńskich z gminy Skarszewy, obchodzących w tym roku 50., 55., 60. i 65. rocznicę pożycia małżeńskiego.

Czytaj więcej
2022-12-10

Spotkanie przedświąteczne Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim

W sobotnie przedpołudnie odbyło się przedświąteczne spotkanie Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-12-10

Przybądź i naucz nas dróg roztropności.

Zakończyliśmy dzisiaj drugi tydzień rorat. Dziadek Joachim, który nas prowadzi, powiedział wiele ciekawych rzeczy, a jeszcze wiele przed nami.

Czytaj więcej
2022-12-10

W najnowszym numerze "pielgrzyma"

W 25. numerze „Pielgrzyma” piszemy o misterium Niepokalanego Poczęcia jako źródle nadziei, pociechy i siły do walki z grzechem i jego skutkami.

Czytaj więcej
2022-12-08

Duchowa adpocja dziecka poczętego

W czwartek podczas Mszy św. o godz. 18:30 w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, zostały złożone nowe uroczyste przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz odnowione już wcześniej przyjęte.

Czytaj więcej
2022-12-08

Poświęcenie medalików dzieciom przygotowującym się do I Komunii

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w naszym kościele poświęcone zostały medaliki dzieciom.

Czytaj więcej
2022-12-08

10. rocznica Ingresu Biskupa Ryszarda Kasyny do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie

8 grudnia przypada 10. rocznica Ingresu Biskupa Ryszarda Kasyny do Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.

Czytaj więcej
2022-12-06

Ludzie o wielkich sercach. Starogardzka Gala Wolontariatu 2022

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Nieprzypadkowo właśnie tego dnia odbyła się w Starogardzie Gdańskim Gala Wolontariatu.

Czytaj więcej
2022-12-06

Wspomnienie św. Mikołaja

We wtorek, 6 grudnia podczas Mszy św. roratniej naszą parafię odwiedził Biskup św. Mikołaj.

Czytaj więcej
2022-12-05

Godzina łaski

W czwartek, 8 grudnia przypada w Kościele uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r.

Czytaj więcej
2022-12-04

Od roku u Pana

Dzisiaj obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci śp. ks. Stanisława Mrozika.

Dobry Jezu, a nasz Panie
Daj mu wieczne spoczywanie +
Czytaj więcej
2022-12-04

Katecheza eucharystyczna #11

W ostatniej katechezie dowiedzieliśmy się, że ofiary materialne, które podczas Mszy świętej składamy na tacę lub do puszki są przeznaczone na utrzymanie i działalność parafii, bądź na inne cele dobroczynne i ewangelizacyjne.

Czytaj więcej
2022-12-03

Dziękujemy bardzo!!!

Zakończyliśmy zbiórkę żywności "Tak! Pomagam". Dziękujemy wszystkim, którzy mimo trudnej sytuacji postanowili podzielić się z najuboższymi, do których trafią świąteczne paczki.

P.s. dziękujemy naszym niezastąpionym wolontariuszom ELEOS

Czytaj więcej
2022-12-02

Tak, pomagam!

Dzisiaj i jutro w sklepach: Biedronka (ul. Pelplińska), Lidl (ul. Norwida), Carrefour, Intermarche (Galeria) oraz Plus (ul. Andersa) odbędzie się zbiórka żywności dla najuboższych rodzin i seniorów z naszej parafii.

Czytaj więcej
2022-12-01

Golec uOrkiestra & NcG - kolędowanie z Janem Pawłem II w Starogardzie Gd.

Z okazji Bożego Narodzenia, Bracia Golec przygotowali  wzruszający koncert, w którym zaśpiewają najpiękniejsze polskie kolędy… razem z Janem Pawłem II.

Czytaj więcej
2022-11-29

Maryja nauczycielką oczekiwania

W ostatni wtorek miesiąca listopada Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie.

Czytaj więcej
2022-11-29

Wierzę w Kościół Chrystusowy – program duszpasterski na rok 2022/2023

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Czytaj więcej
2022-11-28

Rozpoczęliśmy WIELKIE CZEKANIE

W czasie rorat dowiemy się jak wyglądało wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza. O tym, jak to z narodzeniem Jezusa było, opowie nam postać wyjątkowa: św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa.

Czytaj więcej
2022-11-27

"Ministrare" znaczy "służyć"

Dzisiaj na sumie parafialnej czterech aspirantów zostało młodszymi ministrantami, trzech starszych ministrantów przyjęło posługę lektora oraz zostało przedstawionych trzech nowych ceremoniarzy.

Czytaj więcej
2022-11-27

Katecheza eucharystyczna #10

Przez ostatnie tygodnie zajmowaliśmy się darami duchowymi, które możemy składać Bogu podczas Mszy świętej.

Czytaj więcej
2022-11-27

Roraty z Dziadkiem! Zapraszamy!

W czasie Adwentu nasze czuwanie niech wyraża się uczestnictwem we Mszach Świętych Roratnich, sprawowanych o świcie.

Czytaj więcej
2022-11-26

Św. Jan Berchmans, patron ministrantów

Dzisiaj w kościele obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Berchmansa - patrona ministrantów.

Czytaj więcej
2022-11-26

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Pierwszą niedzielą adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, stąd też w artykule „Wierzę w Kościół Chrystusowy” omawiamy zadania i tematy, które w tym roku będą szczególnie ważne dla wspólnoty Kościoła katolickiego.

Czytaj więcej
2022-11-26

VIII Areopag Pelpliński

26 listopada w  ramach VIII. Areopagu Pelplińskiego odbyła się konferencja naukowa  poświęcona życiu i dziełu wielkiego filozofa pelplińskiego ks. dr. Franciszka Sawickiego (1877 - 1952).

Czytaj więcej
2022-11-22

Wspomnienie św. Cecylii

Dzisiaj święto patronalne wszystkich organistów, muzyków kościelnych, chórzystów, scholi, zespołów muzycznych i śpiewaczych. Wszystkim grającym i śpiewającym serdeczne słowa wdzięczności i najlepsze życzenia, obyście zawsze swoją posługę wypełniali z radością i na chwałę Bożą. Samych czystych dźwięków.

Czytaj więcej
2022-11-21

Msza św. w intencji zmarłych kapłanów dekanatu

21 listopada w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbyła się coroczna Kongregacja Dekanalna. Rozpoczęła ją o godz. 18:30 Msza św., którą sprawowali kapłani Dekanatu Starogardzkiego pod przewodnictwem dziekana – ks. Józefa Picka.

Czytaj więcej
2022-11-21

Imieniny Księdza Proboszcza

Księże Proboszczu,
Dzień imienin, to dobra okazja, by wyrazić Ci wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.

Czytaj więcej
2022-11-21

SPOTKANIE #2 - Bliskość

Za nami kolejne spotkanie. To był piękny czas wsłuchania się w drugiego człowieka i poczucia bliskości Pana Boga. Dziękujemy Patrykowi Galewskiemu za poruszająca historię życia i świadectwo o ks. Janie Kaczkowskim.

Czytaj więcej
2022-11-20

Katecheza eucharystyczna #9

Kiedy poznajemy nauczanie wielu świętych przekonujemy się, że zadziwiająco dużo miejsca poświęcają cierpieniu, które sami z siebie chcą dawać Bogu w ofierze, jako wyraz swojej miłości.

Czytaj więcej
2022-11-20

Rozgrywki ministrantów dekanatu starogardzkiego

Święty Jan Paweł II powiedział, że ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza. Dzisiaj rozpoczął się mundial w Katarze, na pewno wielu z nas będzie kibicować naszej reprezentacji.

Czytaj więcej
2022-11-19

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych

Czytaj więcej
2022-11-19

GPS prowadzi do celu: ZBAWIENIA

Za nami rekolekcje kerygmatyczne dla kandydatów do bierzmowania, które odbyły się w dniach 18-19 listopada.

Czytaj więcej
2022-11-17

Słowo Biskupa Pelplińskiego na Dzień Młodzieży 2022

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna kieruje swoje słowa pozdrowienia i przesłanie na Światowy Dzień Młodzieży w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, które przypadają na dzień 20.11.2022 r.

Czytaj więcej
2022-11-13

Katecheza eucharystyczna #8

W ostatniej katechezie zajmowaliśmy się cierpieniem. Szukaliśmy jego przyczyn i zastanawialiśmy się, jak przeżywać je po chrześcijańsku i co ma z nim wspólnego Msza święta.

Czytaj więcej
2022-11-13

Diecezja pelplińska ma 93 nowych ceremoniarzy

W sobotę, 12 listopada o godz. 18.00 w Bazylice katedralnej  w Pelplinie odbyła się Msza Święta, której przewodniczył  Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

Czytaj więcej
2022-11-13

Rekolekcje GPS - ZAPROSZENIE

W dniach 18-19 listopada w Szkole Podstawowej nr 4, odbędą się rekolekcje kerygmatyczne GPS dla kandydatów I roku formacji. Początek w piątek o godz. 18:00 – 20:00. W sobotę początek o godz. 8:30 – 14:00. Uczestnictwo w rekolekcjach jest obowiązkowe. Prosimy, aby zabrać ze sobą indeksy.

Czytaj więcej
2022-11-12

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

0 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, dlatego w 23. numerze „Pielgrzyma” skupiamy się właśnie na nich. W rozmowie pt. „Nie ma dzieci – są ludzie” z Justyną Podlewską, prawniczką Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, rozmawiamy o sytuacji dzieci w Polsce.

Czytaj więcej
2022-11-11

Święto Niepodległości

Co roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w naszym mieście bardzo uroczyście. Od 11 listopada 1918 roku Polska znowu jest wolna i zjednoczona. Dokładnie 104 lat temu państwo polskie wróciło na mapę Europy i świata, po 123 latach niewoli.

Czytaj więcej
2022-11-08

SPOTKANIE z przyjacielem ks. Kaczkowskiego

Na horyzoncie nowe SPOTKANIE. Naszym gościem będzie przyjaciel ks. Jana Kaczkowskiego, Patryk Galewski. Zapraszamy !

Czytaj więcej
2022-11-08

Zaproszenie na Adwentowe dni skupienia w Seminarium pt. „W poszukiwaniu skarbu”

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie serdecznie zaprasza młodzież męską na Adwentowe dni skupienia pr. W poszukiwaniu skarbu, które odbędą się w dniach 25-27 listopada 2022 r.

Czytaj więcej
2022-11-06

Św. Wojciech na Balu Świętych

Przepiękny Bal Świętych za nami. Dziękujemy wszystkim świętym i aniołom, którzy uczestniczyli i przygotowywali to wydarzenie.

Czytaj więcej
2022-11-06

,,Mój ukochany Święty”

Dziękujemy za wykonane prace. W czasie Balu świętych będzie ogłoszenie wyników.

Czytaj więcej
2022-11-05

Młodzież z naszej parafii na warsztatach w Pelplinie

W sobotę, 5 listopada 2022 r., w Collegium Marianum w Pelplinie odbyły się warsztaty muzyczne  dla dyrygentów zespołów muzycznych, scholi liturgicznych oraz chórów działających w Diecezji Pelplińskiej. W warsztatach wzięło udział prawie 30 osób. 

Czytaj więcej
2022-11-06

Dyspensa na dzień 11 listopada 2022 r.

Na dzień 11 listopada Ksiądz Biskup udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości w spożywaniu pokarmów mięsnych.

Czytaj więcej
2022-11-04

Modlitwa różańcowa na cmentarzu

Trwamy w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, o godz. 18.00 różaniec za naszych zmarłych. W tych dniach zapraszamy także na godz. 19.30 na różaniec przy grobie Sługi Bożego ks. Henryka Antoniego Szumana na Starym cmentarzu.

Czytaj więcej
2022-11-01

Procesja i modlitwy za zmarłych

Po południu w uroczystość Wszystkich Świętych, odbyły się procesje za zmarłych i modlitwy na starogardzkich cmentarzach.

Czytaj więcej
2022-10-31

"Jak paciorki różańca..."

W poniedziałkowe popołudnie dzieci po raz ostatni spotkały się na nabożeństwie różańcowym w tym roku.

Czytaj więcej
2022-10-31

Odpust zupełny za zmarłych

Odpust zupełny za zmarłych można uzyskać za nawiedzenie cmentarza od 1 do 8 listopada oraz kościoła lub kaplicy w Dzień Zaduszny. W tym roku nie obowiązuje już dekret Penitencjarii Apostolskiej przedłużający możliwość uzyskania odpustu na cały listopad.

Czytaj więcej
2022-10-31

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego jest powołany do świętości.

Czytaj więcej
2022-10-29

Bal ŚWIĘTYCH

W oktawie Wszystkich Świętych zachęcamy do wzięcia udziału w Balu Świętych, który odbędzie się 6 listopada o godz. 15.00.

Czytaj więcej
2022-10-29

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

Od piątku, 28 października, wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu drogowego w rejonie Cmentarza Komunalnego w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-10-29

Listopadowy I piątek miesiąca – ZAPRASZAMY

apraszamy już w najbliższy piątek, 4 listopada na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 możliwość spowiedzi i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej
2022-10-29

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 22. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest rozmowa o priorytetach posługi biskupiej, życiu żywą wiarą i byciu uczniem Chrystusa z bp. Ryszardem Kasyną, który dokładnie dziesięć lat temu został mianowany na biskupa diecezji pelplińskiej.

Czytaj więcej
2022-10-29

II Konferencja Naukowa poświęcona roli i znaczeniu św. Rocha w historii, tradycji i kulturze Pomorza

Parafia św. Rocha w Osieku organizuje II Konferencję Naukową poświęconą roli i znaczeniu św. Rocha w historii, tradycji i kulturze Pomorza. Wydarzenie odbędzie się 29 października 2022 r. w Sanktuarium św. Rocha w Osieku.

Czytaj więcej
2022-10-29

Pośpimy godzinę dłużej. W nocy zmiana czasu

Dokładnie w nocy z 29 na 30 października 2022 roku, czyli z soboty na niedzielę, będziemy przestawiać wskazówki zegarka z godziny 3 na 2. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.

Czytaj więcej
2022-10-27

Tydzień misyjny w parafii

Dziś w czwartek (27.10) w Tygodniu Misyjnym do Starogardu Gdańskiego do parafii św. Wojciecha przyjechał sekretarz prowincjalny Misjonarzy Ducha Świętego w Kamerunie o. Arséne Ngande.

Czytaj więcej
2022-10-25

Wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu

W ostatni wtorek miesiąca października Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie.

Czytaj więcej
2022-10-26

Zapraszamy na różaniec

Powoli kończy się miesiąc różańcowy. Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie chwycili różańca. Modlitwa różańcowa codziennie o godz. 18.00; dla dzieci do piątku o godz. 17.00.

Czytaj więcej
2022-10-24

SPOTKANIE #1 - Uwolnienie

Za nami pierwsze SPOTKANIE. Dziękujemy Pawłowi Cwynarowi, że podzielił się z nami, jak Bóg działa w Jego życiu.

Czytaj więcej
2022-10-23

Obłóczyny w pelplińskim seminarium

W niedzielę, 23 października 2022 r., alumni z roku III przyjęli strój duchowny, natomiast alumni z roku V, wyrazili swoją gotowość do przyjęcia święceń.

Czytaj więcej
2022-10-21

Inauguracja roku akademickiego w WSD w Pelplinie 2022/23

W czwartek, 20 października Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zainaugurowało uroczyście nowy rok akademicki 2022/2023.

Czytaj więcej
2022-10-19

Msza św. w 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 38. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-10-18

Dzień Dziecka Utraconego

okazji Dnia Dziecka Utraconego w poniedziałek o godz. 19:30 sprawowana była Msza św. dla rodzin, które doświadczyły śmierci dziecka w wyniku poronienia, choroby, wypadku czy innych okoliczności.

Czytaj więcej
2022-10-15

Blask Prawdy - XXII Dzień Papieski

Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

Czytaj więcej
2022-10-15

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 21. numerze „Pielgrzyma”, ze względu na październik – miesiąc Maryjny – w ramach tematu numeru piszemy o różańcu św., który może nas ocalić miłością Matki Chrystusa.

Czytaj więcej
2022-10-14

Dzień Edukacji Narodowej

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Pedagodzy, Wychowawcy, Katecheci i Pracownicy Oświaty. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy Państwu najserdeczniejsze podziękowania za trud i zaangażowanie wkładane codziennie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Życzymy Wam cierpliwości, satysfakcji z pracy zawodowej oraz zaufania i szacunku podopiecznych.

Czytaj więcej
2022-10-13

Z dalekiej Fatimy...

13 października wierni naszego miasta uczestniczyli w Nabożeństwie fatimskim które, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników.

Czytaj więcej
2022-10-12

Spotkanie z Jezusem i nawróconym gangsterem

Powstaje nowy cykl spotkań/świadectw/modlitwy/adoracji w naszej parafii! Chcemy, by każdy miał swoją przestrzeń spotkania z Panem Jezusem, czemu towarzyszyć będą goście oraz muzyka.

Czytaj więcej
2022-10-11

Zaproszenie na XXII Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie

9:15-9:30 ks. Tomasz Huzarek, „Powołani do doskonałości” – teologiczna wizja człowieka w nauczaniu biskupa Jana Bernarda Szlagi

Czytaj więcej
2022-10-10

Koncert organowy

09.10. 2022r. o godz.16:00 odbył się koncert ze wspólnym śpiewaniem w kościele św. Wojciecha na rozbudowanych organach ( dobudowany III manual )

Czytaj więcej
2022-10-09

Poświęcenie różańców

Dzisiaj 9 października podczas Mszy św. o godz. 12:00,zgromadziły się dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz ze swoimi rodzinami.

Czytaj więcej
2022-10-09

Wspólna agapa na zakończenie misji

W niedzielę po każdej Mszy św. w salakch katechetycznych odbyła się agapa. Wspólne spotkanie było okazją do rozmów a także wdzięczności za miniony czas misji świętych.

Czytaj więcej
2022-10-08

Pielgrzymi w Piasecznie

Kolejny dzień misji świętych upływa pod znakiem obecności w zyciu wiary Maryji. W sobotnie przedpołudnie wierni udali się na pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium

Czytaj więcej
2022-10-08

Misyjna droga krzyżowa

W piątek, w ramach misji świętych, odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2022-10-07

Dziś (7 października) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi 7 października święto Matki Bożej Różańcowej. Data jest związana z przypisaniem wstawiennictwu Bogurodzicy zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto w 1571 r. Cały październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę pełną prostoty i głębi modlitwę.

Czytaj więcej
2022-10-06

Adoracja w intencji powołań

Dzisiaj w czwartek po Mszy Świętej wieczornej odbyła się nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele.

Czytaj więcej
2022-10-03

Kandydaci złożyli deklaracje sumiennego przygotowania się do sakramentu Bierzmowania

Podczas kolejnego dnia misji świętych podczas Mszy św. o godz. 17:00 uczniowie klas VIII złożyli uroczystą deklarację rozpoczęcia formacji do sakramentu bierzmowania, która potrwa dwa lata. Kandydatom życzymy wiele radości na drodze przygotowania i zbliżania się ku świętości.

Czytaj więcej
2022-10-02

83. rocznica śmierci ks. Szumana

Dzisiaj (2 października) mija 83. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ks. Henryka Szumana.

Czytaj więcej
2022-10-01

Rozpoczęły się Misje Święte

W naszej wspólnocie parafialnej wieczorną Mszą św. rozpoczęliśmy święty czas Misji Śwętych. Podczas Mszy św. ks. proboszcz przywitał o. Dawida Kołodzieczyka

Czytaj więcej
2022-10-01

Zapisy kandydatów na I rok formacji przygotowania do sakramentu Bierzmowania

Jak informowaliśmy, dnia 18 września rozpoczęły się zapisy na I rok formacji przygotowania do sakramentu Bierzmowania. Zapisaną młodzież zapraszamy na Mszę św. 3 października na godz. 17:00.

Czytaj więcej
2022-10-01

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W bieżącym numerze "Pielgrzyma" przeczytać można między innymi:

Czytaj więcej
2022-10-01

Starogardzkie Jerycho Różańcowe

Już 8 raz w naszym dekanacie zorganizowane zostało Jerycho Różańcowe – całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych i do życia konsekrowanego.

Czytaj więcej
2022-10-01

Dzień Anioła w PSP 4

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4, 29 września w świeto Świętcyh Archaniołów, Michała, Gabriela i Rafała, odbył się dzień anielski. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły przebrane za aniołów lub na biało.

Czytaj więcej
2022-10-01

Dzień Anioła w PSP 8

W czwartek 29 września przeżywaliśmy Szkolny Dzień Anioła. Uczniowie klas I-III w tym dniu uczestniczyli w zajęciach przebrani za Anioły.

Czytaj więcej
2022-09-29

Poświęcenie figury Michała Archanioła

W czwartek w liturgiczne święto Świętych Michała Archanioła, Rafała i Gabriela, podczas Mszy Świętej o godz. 18.30 została poświęcona nowa figura św. Michała Archanioła.

Czytaj więcej
2022-09-28

Wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu

W ostatni wtorek miesiąca września Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie.

Czytaj więcej
2022-09-26

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

26. września maturzyści z całej naszej diecezji zgromadzili się na Jasnej Górze na wspólnej modlitwie.

Czytaj więcej
2022-09-25

Las Szpęgawski - uroczystości patriotyczno - religijne za pomordowanych.

W niedzielę, 25 września 2022 r., w Lesie Szpęgawskim odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne za pomordowanych w 1939 r. 

Czytaj więcej
2022-09-24

Program Misji Świętych 2022

PROGRAM MISJI ŚWIĘTYCH W ROKU 90 – lecia PARAFII, 1 -9 października 2022 roku

Czytaj więcej
2022-09-23

Spotkanie duchowieństwa rejonu pelplińskiego

W czwartkowy wieczór (22 września), bp Ryszard Kasyna spotkał się w Pelplinie w kościele Bożego Ciała z duchowieństwem całego rejonu pelplińskiego.

Czytaj więcej
2022-09-20

Szpęgawsk 2022 - Zaproszenie - FILM

Zachęta do udziału w uroczystościach patriotyczno-religijnych w Lesie Szpęgawskim 25.09.2022

Czytaj więcej
2022-09-19

Eucharystia autostradą do nieba

Relikwie błogosławionego nastolatka z Włoch, Carla Acutisa, który w 2006 r. zmarł z powodu białaczki, przybyły w niedzielę, 18 września do świątyni św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim w ramach peregrynacji w Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej
2022-09-18

Rekolekcje o modlitwie

W dniach 16 - 18 września w Domu rekolekcyjno - formacyjnym Diecezji Peplińskiej w Białogórze, odbywały się rekolekcje biblijne dla Kręgów Biblijnych.

Czytaj więcej
2022-09-18

Radośnie śpiewajmy Panu

W niedzielę, 18 września w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbył się przegląd chórów kościelnych rejonu pelplińskiego. Była to świetna okazja do uwielbienia Boga śpiewem.

Czytaj więcej
2022-09-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W najnowszym, 19 numerze „Pielgrzyma” wiele ciekawych artykułów, wśród nich m.in.:
- O apostole Jezusa, pierwszym spośród ewangelistów przeczytamy w temacie numeru pt. „Życie i dzieło świętego Mateusza”.

Czytaj więcej
2022-09-16

Przegląd chórów kościelnych

Serdecznie zapraszamy na Przegląd chórów kościelnych rejonu pelplińskiego. Przegląd odbędzie się w niedzielę, 18 września o godz. 16:00 w kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2022-09-14

Diecezjalny dzień chorych w Piasecznie

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego grupa pielgrzymów z naszej parafii pod przewodnictwem ks. proboszcza Janusza Lipskiego i kl. Pawła

Czytaj więcej
2022-09-14

Zapraszamy na próbę "Biedronek"

Już jutro (14.09) o godz. 16:00 zapraszamy na pierwszą powakacyjną próbę do salek parafialnych! Nie zabraknie wspólnej modlitwy oraz uwielbienia Boga poprzez śpiew.

Czytaj więcej
2022-09-13

Wezwania Maryi do modlitwy i pokuty

Nabożeństwo Fatimskie, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi:

Czytaj więcej
2022-09-14

Rozpoczęcie roku formacyjnego Domowego Kościoła

Rozpoczęcie nowego roku formacyjnego 2022/2023 Domowego Kościoła rejonu tczewskiego miało miejsce 13 września w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-09-12

XII Tydzień Wychowania

Hasłem tegorocznego, XII Tygodnia Wychowania, który będzie trwał od 11 do 17 września 2022 roku, są słowa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”

Czytaj więcej
2022-09-12

Zapraszamy na spotkanie wolontariuszy

Pierwsze spotkanie wolontariuszy po wakacjach już dzisiaj o 19.00. Zachęcamy nowych i chętnych ludzi, aby dołączyli do naszej wspólnoty.

Czytaj więcej
2022-09-11

Wspomnień czas…

Za nami piękny czas Pielgrzymki na Jasną Górę i Pielgrzymki do Piaseczna. Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski, Jego błogosławieństwo, a także piękną pogodę.

Czytaj więcej
2022-09-11

Apel Biskupa Pelplińskiego o modlitwę za Ukrainę.

Siostry i Bracia, Drodzy Kapłani, od 24 lutego tego roku, kiedy Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, staramy się pomagać naszym braciom i siostrom zza wschodniej granicy, przyjmując obywateli Ukrainy pod swój dach, ale także wspierając ich naszą modlitwą.

Czytaj więcej
2022-09-10

U Królowej Pomorza i Matki Jedności

W sobotę 10 września 2022 roku wyruszyła po raz kolejny z naszego miasta piesza pielgrzymka do sanktuarium w Piasecznie. Po nabożeństwie pożegnania, które o godz. 6:00 odprawił Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej
2022-09-07

I Diecezjalny Kongres Apostolatu Modlitwy za Kapłanów

W sobotę 8 października br. w bazylice katedralnej w Pelplinie, odbędzie się I Diecezjalny Kongres Apostolatu Modlitwy za Kapłanów.

Czytaj więcej
2022-09-06

Byliśmy w miejscu modlitwy i "konfesjonale świata"!

Medjugorie to piękna miejscowość, która znana jest z trwających objawień Matki Bożej. 

Czytaj więcej
2022-09-05

Zapraszamy na spotkanie popielgrzymkowe

Serdecznie zapraszam wszystkich pątników tegorocznej XXXI Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, pielgrzymów duchowych oraz sympatyków naszej grupy KOCIEWIE

Czytaj więcej
2022-09-04

Zaproszenie na peregrynację relikwii bł. Carlo Acutisa

Zaproszenie na peregrynację relikwii bł. Carlo Acutisa w Diecezji Pelplińskiej. Ks. Krzysztof Piątek - diecezjalny duszpasterz młodzieży

Czytaj więcej
2022-09-03

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 18. wydaniu „Pielgrzyma” temat numeru stanowi modlitwa dziękczynna. Ojciec Paweł Warchoł w swoim artykule przekonuje, że Bogu należy dziękować za wszystko.

Czytaj więcej
2022-09-03

Diecezjalna Konferencja Katechetyczna 2022

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej zaprosił katechetki i katechetów świeckich, siostry zakonne oraz dekanalnych wizytatorów nauczania religii do udziału w diecezjalnej konferencji katechetycznej.

Czytaj więcej
2022-08-31

Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego

31 sierpnia, odbyła się Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Tego dnia uczniowie, rodzice i nauczyciele powierzali się Bogu na nadchodzący czas nauki i prosili o potrzebne wszystkim łaski i błogosławieństwo.

Czytaj więcej
2022-08-31

Rocznica Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia ku pamięci wydarzeń z 1980 roku władze miasta, gminy i powiatu Starogardu Gdańskiego wspólnie z przedstawicielami licznych instytucji i organizacji związkowych oraz kombatanckich

Czytaj więcej
2022-08-30

"Wielki Połów" - warsztaty ewangelizacyjne

Z udziałem ks. biskupa Arkadiusza Okroja zakończyły się w Białogórze warsztaty ewangelizacyjne pod nazwą "Wielki Połów".

Czytaj więcej
2022-08-28

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 2 września na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi świętej. O godz. 20:00 Eucharystia. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów oraz sympatyków grupy KOCIEWIE. Przyjdź i módl się razem z nami.

Czytaj więcej
2022-08-28

ZAPISY - Piesza Pielgrzymka do Piaseczna

Dnia 10 września z parafii św. Wojciecha wyruszy „Starogardzka” piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie.

Czytaj więcej
2022-08-26

Ruszyła XVII edycja kursu dla ceremoniarza

W poniedziałek, 22 sierpnia rozpoczęła się w  diecezji pelplińskiej XVII  edycja kursu dla ceremoniarza, który odbył się w Collegium Marianum w Pelplinie.

Czytaj więcej
2022-08-26

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Ikonę sprowadził do Częstochowy Władysław Opolczyk, książę opolski, syn Bolesława II księcia Opolskiego, z zamku w Bełżcu, gdzie cieszył się szczególnym kultem wiernych i umieścił w ufundowanym przez siebie klasztorze, do którego sprowadził z Węgier ojców paulinów.

Czytaj więcej
2022-08-21

I Kociewski Festiwal Muzyki Religijnej już za nami

Stało się! I Festiwal się odbył! Bardzo dziękujemy wszystkim zespołom za wspaniały śpiew i genialną muzykę, która pomogła nam poznać nową drogę modlitwy.

Czytaj więcej
2022-08-22

Mamy nowego biskupa w Archidiecezji Gdańskiej

W sobotę 20 sierpnia w archikatedrze oliwskiej ks. Piotr Przyborek, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przyjął święcenia biskupie.

Czytaj więcej
2022-08-21

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 17. wydaniu „Pielgrzyma” temat numeru stanowi artykuł o powołaniu i misji św. Bernarda z Clairvaux, który jest patronem Pelplina i którego wspomnienie przypada 20 sierpnia.

Czytaj więcej
2022-08-14

I Kociewski Festiwal Muzyki Religijnej

21 sierpnia w Parku Nowe Oblicze w godzinach od 14.30 do 18.30 odbędzie się I Kociewski Festiwal Muzyki Religijnej. 

Czytaj więcej
2022-08-15

Odpust Wniebowzięcia NMP

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się przed kościołem św. Wojciecha w Starogardzie Gd.

Czytaj więcej
2022-08-15

Nabożeństwo Fatimskie

Nabożeństwo Fatimskie, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi:

Czytaj więcej
2022-08-15

Zakończyła się 31. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W sobotę, 13 sierpnia 2022 r., od godz. 7:15 pielgrzymi z diecezji pelplińskiej wchodzili na szczyt Jasnogórskiego Sanktuarium w Częstochowie.

Czytaj więcej
2022-08-15

Koncert pieśni maryjnych i patriotycznych

14.08.2022r. o godz.19:00, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP, odbył się XIV koncert ze wspólnym śpiewaniem pieśni maryjnych i patriotycznych, na którym wystąpiła Beata Dąbrowska -sopran. Koncert poprowadził Krzysztof Gornowicz.

Czytaj więcej
2022-08-07

Gospel w Drodze.

Dnia 7 sierpnia w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim wystąpił Chór Non Serio w ramach projektu Gospel w Drodze.

Czytaj więcej
2022-08-07

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 16. wydaniu „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Ks. Wojciech Kardyś pisze o „Tej, która nie mogła umrzeć”.
 

Czytaj więcej
2022-07-31

Grupa Kociewie rozpoczęła pielgrzymowanie

Mszę św. dla Grupy Kociewskiej w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gd. sprawował ks. biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Po zakończonej Mszy św. Biskup udzielił pielgrzymom błogosławieństwa na szczęśliwą i bezpieczną drogę.

Czytaj więcej
2022-07-29

779. rocznica ustanowienia diecezji

Diecezja pelplińska, zwana dawniej – jak wynika z treści bulli Totus tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. – diecezją chełmińską

Czytaj więcej
2022-07-28

Już w niedzielę ruszamy!!!

Już w niedzielę, 31 lipca z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Czytaj więcej
2022-07-28

28 lipca liturgiczne wspomnie św. Charbela.

Sharbel (Charbel) Makhlūf urodził się w miejscowości Biga Kafra w Libanie w roku 1828. Na chrzcie otrzymał imię Jusuf.

Czytaj więcej
2022-07-25

Błogosławieństwo kierowców i pojazdów w dniu św. Krzysztofa

Dzisiaj przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców, podróżujących i pielgrzymów. Po Mszy św. o godz. 8:00 i 18:30 na placu przed kościołem odbyło się błogosławieństwo pojazdów.

Czytaj więcej
2022-07-24

24 lipca – II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Z inicjatywy papieża Franciszka obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wszystkim najstarszym parafianom życzymy Bożej opieki i szacunku od młodszych pokoleń.

Dziękujemy za Waszą gorliwość, modlitwę, wiarę i obecność.

Czytaj więcej
2022-07-23

Wakacyjny wyjazd zespołu Amoroso

W dniach 18 - 20 lipca 2022 roku, odbył się wakacyjny wyjazd zespołu Amoroso do Hartowca. Zespół odwiedził między innymi zamek w Radzyniu Chełmińskim, Sanktuarium Maryjne w Rywałdzie. Byli również w Brodnicy nad Drwęcą, Grunwaldzie, Lubawie i Lipach, a także w Mrocznie, Kurzętniku i Nowym Mieście Lubawskim.

Czytaj więcej
2022-07-23

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Najnowszy numer dwutygodnika "Pielgrzym" do nabycia w parafii lub księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Czytaj więcej
2022-07-22

Zapisy i odbiór pakietów pielgrzymkowych

Na najbliższym spotkaniu przedpielgrzymkowym, które odbędzie się 24 lipca o godz. 15:00 w salkach parafialnych Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, będzie można się zapisać na pielgrzymkę i odebrać pakiety pielgrzyma. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2022-07-21

Zaproszenie na cykl koncertów muzyki gospel

Od 31 lipca do 15 sierpnia chór "Non serio" da cykl koncertów muzyki gospel.

Szczegóły na plakacie.

Czytaj więcej
2022-07-17

PORONIN 2022 - FILM

Grupa wolontariuszy ELEOS oraz PZ CARITAS z par. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim na Tatrzańskich szlakach górskich.

Czytaj więcej
2022-07-13

Nabożeństwo Fatimskie

„Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom. Ku coraz nowym znakom czasu.

Czytaj więcej
2022-07-11

Tatry zdobyte!

W dniach 5-10 lipca br. młodzież wolontariatu ELEOS i PZ CARITAS z naszej parafii udali się na górskie szlaki! Zdobyli Sarnią Skałę, Nosal i Wielki Kopieniec.

Czytaj więcej
2022-07-10

U Niepokalanej

Niepokalanów to miejsce oddane Matce Bożej na Jej wyłączną własność. Założyciel św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci.

Czytaj więcej
2022-07-08

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W lipcowym, 14. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł o. Pawła Warchoła, w którym podpowiadamy, jak się modlić do Boga.

Czytaj więcej
2022-07-07

Rekolekcje dla muzyków kościelnych

W dniu wczorajszym swoje skupienie w Bysławku - domu formacyjnym Diecezji Pelplińskiej zakończyli organiści z naszej diecezji

Czytaj więcej
2022-07-05

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie 2022

Od 6 lipca do 31 sierpnia 2022 r. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie trwać będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Koncerty w ramach festiwalu odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w pelplińskiej katedrze.

Czytaj więcej
2022-07-04

Wakacyjny wypoczynek "Biedronek" i ministrantów

Na dwudniowy wypoczynek zawitały do Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie dzieci z Chóru Dziecięcego "Biedronki" oraz ministranci z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim wraz z opiekunami.

Czytaj więcej
2022-07-02

Spotkanie przedpielgrzymkowe (organizacyjne)

niedzielę 3 lipca i w niedzielę 24 lipca o godz. 15.00 w salce katechetycznej przy parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbędą się spotkania dla wszystkich chętnych i zainteresowanych Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Czytaj więcej
2022-06-29

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 1 lipca na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi świętej. O godz. 20:00 Eucharystia. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów oraz sympatyków grupy KOCIEWIE. Przyjdź i módl się razem z nami.

Czytaj więcej
2022-06-29

Święcenia Diakonatu w Pelplinie

„Bądźcie mężczyznami silnymi, rzeczowymi i wrażliwymi jako reprezentanci Chrystusowego świata”, powiedział biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj udzielając 26 czerwca pięciu akolitom święceń diakonatu w bazylice katedralnej w Pelplinie .

Czytaj więcej
2022-06-29

Zabierz Jezusa na wakacje.

Dzisiaj odbył się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.

Czytaj więcej
2022-06-26

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 13. numerze „Pielgrzyma” rozmawiamy ze znakomitym muzykiem Marcinem Wyrostkiem o miłości do akordeonu, muzycznej pasji i świętowaniu jubileuszu dwudziestopięciolecia jego artystycznej działalności.

Czytaj więcej
2022-06-24

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Czytaj więcej
2022-06-23

Dlaczego niektórzy święcą wianki z ziół i kwiatów?

Tradycje to ważny element naszego regionu. Może z łezką w oku wspominacie babcię, która po Bożym Ciele wiła wianek z rozchodnika i macierzanki? A może każdego roku pleciecie go sami i drepczecie z nim na wieczorną mszę?

Czytaj więcej
2022-06-24

Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Grupa ponad 40 pielgrzymów z diecezji pelplińskiej w Rzymie bierze udział w  Światowym Spotkaniu Rodzin. Wśród pielgrzymów jest ks. Krszysztof Naczk posługujący w naszej parafii.

Czytaj więcej
2022-06-21

Ognisko na zakończenie roku formacji

Za nami piękny i twórczy rok formacyjny wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

Czytaj więcej
2022-06-22

Msza św. na zakończenie roku szkolnego

Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.

Czytaj więcej
2022-06-21

Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa

Zapraszamy na pielgrzymkę do Niepokalanowa, która odbędzie się 9 lipca 2022 r.

Czytaj więcej
2022-06-21

Kolejny "biedronkowy" rok za nami

W poniedziałkowe popołudnie, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Chór dziecięcy "Biedronki" mógł wspólnie pożegnać rok szkolny przy ognisku w ogrodzie przy naszej parafialnej plebanii.

Czytaj więcej
2022-06-19

Spotkanie Zespołu Kapłanów i Liderów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym

W niedzielę, 19 czerwca, w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie, odbyło się Spotkanie Zespołu Kapłanów i Liderów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej
2022-06-19

Zaproszenie Biskupa Pelplińskiego na święcenia diakonatu

Jeszcze trwa w diecezji pelplińskiej radość z nowych kapłanów, wyświęconych 28 maja, którzy za kilka dni zostaną posłani do służby Kościołowi.

Czytaj więcej
2022-06-18

Modlitwa i radość wiary na "Przystani" w Pelplinie

18 czerwca w Pelplinie odbyła się "Przystań". Na to wydarzenie wraz z młodzieżą naszej parafii udał się ks. Maciej.

Czytaj więcej
2022-06-18

Pielgrzymka do Górki Klasztornej

W piątek parafianie wraz z ks. proboszczem udali się na pielgrzymkę do Górki Klasztornej - najstarszego sanktuarium w Polsce.

Czytaj więcej
2022-06-16

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę.

Czytaj więcej
2022-06-15

Dyspensa na dzień 17 czerwca 2022 r.

Kuria Pelplińska uprzejmie informuje, że biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 17 czerwca br.

Czytaj więcej
2022-06-13

Z dalekiej Fatimy...

Nabożeństwo Fatimskie, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi:

Czytaj więcej
2022-06-12

Święto Pułkowe 2022

Dla uczczenia 107 rocznicy szarży pod Rokitną - 12.06.2022 r. w niedzielę o godz. 12:00 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych szwoleżerów.

Czytaj więcej
2022-06-12

Pomoc kościołowi w Dubnie

Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie ks. Grzegorza Oważanego z parafii Dubno na Ukrainie. Dziękujemy mu za posługę Słowa Bożego, a wszystkim dziękujemy za ofiary składane na rzecz Kościoła katolickiego na Ukrainie.

Czytaj więcej
2022-06-11

Przystań 2022 - „Eucharystia autostradą do Nieba".

Zapraszamy na X edycję wydarzenia „Przystań – Warsztaty dla duszy”. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Eucharystia autostradą do Nieba” nawiązując do postaci bł. Carlo Acutisa.

Czytaj więcej
2022-06-11

W najnowszym "Pielgrzymie"

Najnowszy numer dwutygodnika Pielgrzym do nabycia w Twojej parafii lub księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej
2022-06-09

Siostry Pasterki zapraszają na rekolekcje

„Cała Piękna – na co dzień i od święta” to kolejny cykl rekolekcji dla dziewcząt, na które zaprasza Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Patrzności Bożej. Zgłoszenia przyjmuje siostra Dorota.

Czytaj więcej
2022-06-06

Minęły 23 lata od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie

6 czewca mibęło dokładnie 23 lata od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. To jedyna w historii pielgrzymka papieża na Ziemię Kociewską.

Czytaj więcej
2022-06-07

Synteza z diecezjalnego etapu synodu o synodalności

Od dnia 22 października 2021 roku w naszej diecezji trwały prace synodalne w ramach lokalnego etapu Synodu o synodalności.

Czytaj więcej
2022-06-05

Ulicami Starogardu Gdańskiego przeszedł Marsz dla życia i rodziny

W niedzielę, 5 czerwca ulicami Starogardu Gdańskiego przeszedł "Marsz dla życia i rodziny".

Czytaj więcej
2022-06-05

Lednica - „Na krańce świata”

Pola Lednickie ponownie wypełniły się młodzieżą. Na to przepiekne wydarzenie udała się również młodzież z naszej parafii z ks. Piotrem Fankidejskim.

Czytaj więcej
2022-06-05

Światowe Spotkanie Rodzin - Kościerzyna

W dniach od 22 do 26 czerwca w Rzymie odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin. Zapowiadając je, papież Franciszek mówił o nowej formule spotkania, aby każdy mógł w nim uczestniczyć również w diecezji.

Czytaj więcej
2022-06-05

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Czytaj więcej
2022-06-04

Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

W kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbyła się wigilia zesłania Ducha Świętego

Czytaj więcej
2022-06-04

Diecezjalne Forum Duszpasterskie

4 czerwca Diecezjalnym Forum Duszpasterskim zakończył się diecezjalny etap synodu o synodalności w diecezji pelplińskiej.

Czytaj więcej
2022-06-02

Wizytacja kanoniczna w parafii

W I czwartek miesiąca czerwca w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim miała miejsce wizytacja kanoniczna Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej - Biskupa Arkadiusza Okroja.

Czytaj więcej
2022-05-31

Marsz dla Życia

Zapraszamy na Marsz dla Życia „Wybierz Życie ” 5.06 godz 12.00 kościół Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-05-29

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 3 czerwca na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

Czytaj więcej
2022-05-28

Diecezja Pelplińska ma 5 nowych kapłanów

28 maja biskup pelpliński Ryszard Kasyna wyświęcił pięciu neoprezbiterów.

Czytaj więcej
2022-05-27

Diecezjalne Forum Duszpasterskie "U ŹRÓDŁA ŁASKI"

Diecezjalne Forum U ŹRÓDŁA ŁASKI - zaproszenie Biskupa Arkadiusza Okroja

Czytaj więcej
2022-05-27

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W tym roku minęło 400 lat od kanonizacji św. Filipa Neri – autentycznego świadka Jezusa, dlatego w 10. numerze „Pielgrzyma” odwiedzamy bytowskich filipinów, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego świętego.

Czytaj więcej
2022-05-26

Dzisiaj Dzień Matki

Dzisiaj, 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Pamiętajmy o naszych kochanych Mamach. Podziękujmy im za przekazane życie, za wychowanie, wykształcenie, za przekazanie wiary.

Czytaj więcej
2022-05-25

"Wśród tylu dróg" koncert

25 maja br. w naszej parafii odbył się koncert ku czci Najświętszej Maryi Panny "Wśród tylu dróg".

Czytaj więcej
2022-05-24

Mecz towarzyski księża diecezji pelplińskiej vs Oldboy Borowiak w Czersku

Majowy mecz towarzyski rozgrywany – w ramach obchodów lokalnej majówki – m.in. przez księży to już w Czersku tradycja.

Czytaj więcej
2022-05-23

Rozpoczęły się tzw. Dni Krzyżowe - modlitwy o urodzaje

Dni Krzyżowe obchodzone są w poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

Czytaj więcej
2022-05-23

Diecezjalny Spływ Kajakowy śladami św. Jana Pawła II

W dniach 20-22 maja nasz młodzieżowy wolontariat udał się na Diecezjalny Spływ Kajakowy śladami św. Jana Pawła II.

Czytaj więcej
2022-05-21

„Korpus Wsparcia Seniorów”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim zaprasza do udziału w programie „Korpus Wsparcia Seniorów”.

Czytaj więcej
2022-05-21

Zaproszenie Biskupa Pelplińskiego na święcenia kapłańskie

Za kilka dni w katedrze w Pelplinie pięciu diakonów naszego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmie święcenia kapłańskie.

Czytaj więcej
2022-05-20

Koncert Maryjny - Zapraszamy

Zapraszamy na Koncert Maryjny z okazji 30. rocznicy święceń ks. Janusza Lipskiego. Koncert odbędzie się 25 maja o godz. 19:30 w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-05-18

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach...

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który w 1978 roku został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

Czytaj więcej
2022-05-17

Zaproszenie na czerwcowy dzień skupienia dla młodzieży męskiej w WSD w Pelplinie

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Dniach Skupienia

Czytaj więcej
2022-05-16

Wolontariat w akcji

W ramach wiosennych porządków wolontariat działający przy parafii postanowił oczyścić otoczenie Krzyża, by "łąki majowe" i cała zieleń śpiewała Panu Bogu i Matce Najświętszej pieśń pochwalną.

Czytaj więcej
2022-05-16

Dzisiaj święto Patrona Polski Św. Andrzeja Boboli

Andrzej urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie k. Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, przywiązanej do religii katolickiej.

Czytaj więcej
2022-05-15

Zapraszamy na Lednicę

Zachęcamy do wyjazdu na Lednicę - Spotkanie Młodych. Wyjeżdżamy z naszej parafii 4 czerwca. Wszystkich chętnych zaachęcamy do zapisów w zakrystii po mszach lub u księdza Piotra.

Czytaj więcej
2022-05-15

Druga grupa dzieci po raz pierwszy przyjęła Komunię świętą

W V niedzielę wielkanocną druga grupa dzieci z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim po raz pierwszy przyjęła Komunię świętą. Uroczystości przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2022-05-14

W najnowszym "Pielgrzymie"

 Do nabycia w Twojej parafii lub księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.W tym roku minęło 400 lat od kanonizacji św. Filipa Neri

Czytaj więcej
2022-05-14

Uroczystość I Komunii Świętej

W sobotę 14 maja, pierwsza grupa dzieci z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim po raz pierwszy przyjęła Komunię świętą. Uroczystości przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2022-05-13

Dziś 105. rocznica początku objawień fatimskich

W piątek 13. maja świętowaliśmy w czasie nabożeństwa fatimskiego 105. rocznicę objawień Matki Bożej trójce dzieci w Fatimie.

Czytaj więcej
2022-05-13

Zaproszenie na DIECEZJALNE FORUM DUSZPASTERSKIE „U ŹRÓDŁA ŁASKI”

4 czerwca w Pelplinie odbędzie się zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej zaprasza:

Czytaj więcej
2022-05-13

Rocznica rozpoczęcia Objawień Fatimskich

Matka Boża objawiając się w Fatimie trojgu pastuszkom – św. Hiacyncie, św. Franciszkowi i Łucji - powiedziała, że Pan Jezus chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca

Czytaj więcej
2022-05-09

Diecezjalny Spływ Kajakowy 2022

Droga młodzieży! Zachęcamy do wzięcia udziału w spływie diecezjalnym rzeką Wdą. (Wojtal-Szlaga)

Czytaj więcej
2022-05-09

Weekend dla Narzeczonych z lekcją tańca

W dniach 6-8 maja w PSP nr 4 odbył się Weekend dla Narzeczonych z lekcją tańca. Był to piękny czas słuchania świadectw i treści związanych z sakramentalnym małżeństwem oraz życiem rodzinnym.

Czytaj więcej
2022-05-08

Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Chociaż w naszych czasach ciągle wieją lodowate wiatry wojny i ucisku, i często jesteśmy świadkami zjawisk polaryzacji, to jako Kościół zainicjowaliśmy proces synodalny odczuwamy pilną potrzebę podążania razem, pielęgnując wymiary słuchania, uczestnictwa i dzielenia się.

Czytaj więcej
2022-05-07

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przed I Komunią świętą

W sobotę 7 maja o godz. 11.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej zebrały się w kościele, aby wziąć udział w Mszy św. z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Czytaj więcej
2022-05-06

Rejonowe spotkanie kręgów Kościoła Domowego

W czwartek, 5 maja we Mszy św. o godz. 18:30 uczestniczyli członkowie wspólnoty Domowego Kościoła. 

Czytaj więcej
2022-05-05

Nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie

Kandydaci, w tym tegoroczni maturzyści, powinni do 12 lipca 2022 r. zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel.: 508 830 077) i osobiście złożyć w Rektoracie Seminarium następujące dokumenty:

Czytaj więcej
2022-05-04

4 maja świętują rycerze św. Floriana - na co dzień ruszają z pomocą w wielu zagrożeniach

Z okazji Święta Św. Floriana - patrona wszystkich strażaków, składamy wszystkim druhnom oraz druhom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnych serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu obowiązków.

Czytaj więcej
2022-05-04

Powodzenia na maturze !!!

Wszytskim maturzystom życzymy światła Ducha Świętego i dobrego wyboru drogi życiowej.

Czytaj więcej
2022-05-04

X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

W dniach 3-4 czerwca 2022r. na Jasnej Górze pod hasłem: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” odbędzie się X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca oraz II Ogólnopolski Kongres Różańcowy.

Czytaj więcej
2022-05-03

Amoroso majowo

Zespół wokalny Amoroso w wykonaniu utworu pt. "Witaj majowa jutrzenko".

Czytaj więcej
2022-05-03

Uroczystość NMP Królowej Polski

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora, renesansowy poeta, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków.

Czytaj więcej
2022-05-02

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 6 maja na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi świętej.

Czytaj więcej
2022-05-02

XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny 2022

W dniach 1-7 maja br. przeżywamy XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Czytaj więcej
2022-05-02

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzisiaj przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina nam on o szacunku dla symboli narodowych, za wierność którym nasi rodacy niejednokrotnie płacili najwyższą cen

Czytaj więcej
2022-05-01

Nowi ministranci

Dzisiaj w Niedzielę słowa Bożego miał miejsce obrzęd przyjęcia do Liturgicznej Służby Ołtarza nowych ministrantów, Patryka i Wiktora. Przyjęcia dokonał ks. proboszcz.

Czytaj więcej
2022-05-01

Finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

W sobotę 30 kwietnia w Collegium Marianum w Pelplinie odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Biblijnego organizowanego przez Collegium Marianum Liceum Katolickie w Pelplinie, Dzieło Biblijne.

Czytaj więcej
2022-04-30

Maturzysto!!!

Serdecznie zapraszamy we wtorek na godz. 18.00 na Mszę św. tegorocznych maturzystów, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy pragną otoczyć modlitwą zdających egzamin dojrzałości!

Czytaj więcej
2022-04-30

Rozpoczyna się przygotowanie do I Komunii Świętej

W tym tygodniu rozpoczną się spotkania w kościele dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Obecność dzieci na tych spotkaniach jest obowiązkowa.

Czytaj więcej
2022-04-29

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Wraz z początkiem maja w Kościele ku czci Matki Boskiej rozpoczynają się nabożeństwa majowe, dlatego w 9. numerze „Pielgrzyma” właśnie Maryi, która króluje z „wysokości” swego uniżenia przed Najświętszą Trójcą, poświęcamy temat numeru.

Czytaj więcej
2022-04-28

Święto Konstytucji 3 Maja – zapraszamy na uroczystości

Spotykamy się 3 maja o godz. 11:30 przy Ratuszu Staromiejskim, przy ul. Rynek 1, gdzie nastąpi uroczyste wciągnięcie na maszt flagi państwowej.

Czytaj więcej
2022-04-27

Zostań patronem polskich misjonarzy

W środę po południu i w czwartek do godziny 9.00 na parkingu przed kościołem odbywać się będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest to forma pomocy polskim misjonarzom. Zachęcamy do udziału w tej zbiórce.

Czytaj więcej
2022-04-27

Dzisiaj uroczystość poświęcenia Kościoła św. Wojciecha

W naszym kościele przeżywamy dzisiaj (24 kwietnia) uroczystość rocznicy jego poświęcenia 68 lat temu.

Czytaj więcej
2022-04-26

Suma odpustowa ku czci św. Wojciecha

We wtorek, 26 kwietnia 2022 r., biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Świętej odpustowej w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-04-26

Uroczystość św. Wojciecha - patrona Polski, Starogardu Gdańskiego i naszej parafii

Woj­ciech uro­dził się ok. roku 956 w Libi­cach, które wów­czas rywa­li­zo­wały z Pragą w budo­wie ponad­ple­mien­nego scen­tra­li­zo­wa­nego pań­stwa cze­skiego.

Czytaj więcej
2022-04-24

List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia

Umiłowani w Panu Siostry i Bracia! Dzisiejsza Ewangelia opowiada o paschalnych doświadczeniach Tomasza. Najpierw okrutna męka i niezrozumiała śmierć Mistrza wywołały w nim – jak i w innych apostołach – ogromne rozczarowanie.

Czytaj więcej
2022-04-25

10. rocznica śmierci śp. biskupa Jana Bernarda Szlagi

Dzisiaj (25 kwietnia) przypada 10. rocznica śmierci biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi (+2012).

Polecajmy Go w naszych modlitwach nieskończonemu miłosierdziu Dobrego Boga.

Czytaj więcej
2022-04-24

Prawosławna liturgia paschalna

W dzisiejszą niedzielę wierni Kościoła Prawosławnego uczestniczyli w liturgii paschalnej w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-04-24

Dzień patronalny obchodzi Caritas

W święto Miłosierdzia Bożego dzień patronalny obchodzi Caritas. W naszej parafii działa zespół Caritas oraz młodzieżowy wolontariat.

Czytaj więcej
2022-04-23

Wielka Sobota prawosławnych - święcenie pokarmów

23 kwietnia o godz. 19.30 odbyło się błogosławieństwo pokarmów, którego dokonał ks. proboszcz.

Czytaj więcej
2022-04-23

Koncert z okazji 90. rocznicy erygowania parafii

Prawdziwej muzycznej uczty doznała publiczność zgromadzona w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Wszystko to za sprawą koncertu, który wpisał się w Festiwal Pieśni Wojciechowych.

Czytaj więcej
2022-04-23

Dzień Dobra - Niedziela Miłosierdzia Bożego

Dzień Dobra to radosne świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest to także święto patronalne Caritas, największej organizacji charytatywnej w Polsce

Czytaj więcej
2022-04-22

Pierwsza spowiedź dzieci I komunijnych

Dzisiaj o godz. 17:00 dzieci przygotowujące się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej przystąpiły po raz pierwszy do spowiedzi świętej. Dzieciom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli rodzice.

Czytaj więcej
2022-04-22

Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Halowej

Księża z naszej diecezji biorą aktualnie udział w Mistrzostwach Polski Księży w Piłce Halowej. Są wśród nich ks. Piotr i ks. Maciej z naszej parafii.

Czytaj więcej
2022-04-20

Liturgia wielkanocna dla wyznawców prawosławia

W niedzielę wierni Kościoła Prawosławnego obchodzić będą Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj więcej
2022-04-20

"Paczka dla Ukrainy"

Caritas Polska: Wasze paczki trafiają daleko na wschód, przynosząc ogromną ulgę!

Czytaj więcej
2022-04-20

Festiwal Pieśni Wojciechowych

W sobotę, 23 kwietnia, na godz. 16.00 zapraszamy do kościoła na Festiwal Pieśni Wojciechowych.

Czytaj więcej
2022-04-18

List Rektora KUL na Wielkanoc 2022

O nadziei, cierpieniu w którym nigdy nie pozostajemy sami, ofierze za każde zło popełnione przez ludzi oraz ufności, jaką każdy człowiek powinien pokładać w Bogu Stwórcy czytamy w Liście na Wielkanoc.

Czytaj więcej
2022-04-17

Życzenia duszpasterzy na Uroczystość Zmartwychwstania

Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia związane z przeżywanymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj więcej
2022-04-17

Życzenia Biskupa Pelplińskiego na Wielkanoc 2022

Biskup Pelpliński Dr Ryszard Kasyna składa życzenia na Święta Zmartwychwstania Pańskiego Anno Domini 2022 r.

Czytaj więcej
2022-04-16

WIGILIA PASCHALNA - Jezus Chrystus zmartwychwstał !!!

Mimo, iż Wigilia Paschalna sprawowana jest w Wielką Sobotę, to jest częścią Niedzieli Zmartwychwstania. Jest najważniejszą uroczystością w całym roku liturgicznym.
Wierni naszej parafii zgromadzili się na Wigilii Paschalnej o godz. 21:00. Była ona inna niż zazwyczaj.

Czytaj więcej
2022-04-16

95. urodziny papieża emeryta Benedykta XVI

Dziś swoje 95 urodziny obchodzi papież emeryt Benedykt XVI. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. W tym samym dniu został ochrzczony i również była to Wielka Sobota. Tak jak dzisiaj. Ad multos annos!

Czytaj więcej
2022-04-16

WIELKA SOBOTA - Obrzęd błogosławieństwa pokarmów

Tradycyjnie już w Wielką Sobotę naszym kościele odbyło się poświęcenie pokarmów na wielkanocne stoły. Poświęcenie odbyło się o godz. 11.00, 11.30, 12.00 (również w Sali wiejskiej w Janowie), 12.30 i 13.00.

Czytaj więcej
2022-04-16

WIELKA SOBOTA - Liturgia godzin

Normy liturgiczne zalecają, by w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wspólnotowo celebrować Liturgię Godzin. W Wielką Sobotę 16 kwietnia w kościele św. Wojciecha modlitwie tej przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2022-04-15

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Dzisiaj w Wielki Piątek, odbyło się ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2022-04-15

WIELKI PIĄTEK - Droga Krzyżowa

W Wielki Piątek, parafie Miłosierdzia Bożego i św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim przygotowały dla wiernych Drogę Krzyżową ulicami miasta.

Czytaj więcej
2022-04-15

WIELKI PIĄTEK - Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa.

Czytaj więcej
2022-04-15

WIELKI PIĄTEK - Modlitwa brewiarzowa

W wielki piątek o godz. 7.00 kapłani oraz wierni zgromadzili się w kościele  na modlitwie brewiarzowej. Zebrani pomodlili się Godziną Czytań i Jutrznią. Liturgii przewodniczył ksiądz proboszcz .

Czytaj więcej
2022-04-14

WIELKI CZWARTEK - Msza Wieczerzy Pańskiej

Uroczyste Triduum Paschalne w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim rozpoczęła Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Prałata Mariana Szczepińskiego

Czytaj więcej
2022-04-14

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 8. – wielkanocnym – numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest rozmowa z abp. Henrykiem Muszyńskim o prawdzie zmartwychwstania, które jest dowodem na to, że Chrystus prawdziwie dokonał naszego odkupienia.

Czytaj więcej
2022-04-14

WIELKI CZWARTEK - Msza Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie w Wielki Czwartek 14 kwietnia 2022 r.

Czytaj więcej
2022-04-14

Zapraszamy - Triduum Paschalne

Zapraszamy do wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-04-13

Rekolekcje dla "Ekonoma" dzień II

Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się od modlitwy o Ducha Świętego, a tematem przewodnim była miłość.

Czytaj więcej
2022-04-13

Dzisiaj dzień spowiedzi wielkanocnej

Dzisiaj w Wielką Środę dzień spowiedzi wielkanocnej w naszej parafii z udziałem księży z dekanatu starogardzkiego.

Czytaj więcej
2022-04-12

Rekolekcje dla "Ekonoma" dzień I

dddZa nami pierwszy dzień szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-04-11

Wielki tydzień w parafii

WIELKI PONIEDZIAŁEK - Po wieczornej Mszy Świętej będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu i Spowiedź Święta do godz. 22.00.

Czytaj więcej
2022-04-10

Dzień młodych w Kościerzynie

W Niedzielę Palmową młodzież z naszej parafii wraz z ks. Maciejem udała się do Kościerzyny na Dzień Młodzieży Diecezji Pelplińskiej.

Czytaj więcej
2022-04-10

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2022-04-10

Niedziela Męki Pańskiej

Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Palmową. Na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy święcimy palmy, a w czasie Mszy Św. słuchamy opisu Męki Pańskiej.

Czytaj więcej
2022-04-10

Misterium Męki Pańskiej

W Wielką Środę o godz. 19.00 w Grodzisku Owidz odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Czytaj więcej
2022-04-09

Krąg rejonowy rejonu tczewskiego

W czwartek 31 marca 2022 w plebani Parafi pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbyło się spotkanie Krągu rejonowego Domowego Kościoła.

Czytaj więcej
2022-04-09

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień jest ostatnim tygodniem przed Wielkanocą, a jego najważniejszą cześć stanowi tzw. Triduum Sacrum.

Czytaj więcej
2022-04-09

Nocna wędrówka w zadumie

Blisko 100 osób w piątkowy wieczór wyruszyło na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej im. Sługi Bożego ks. Henryka Szumana śladem parafii dekanatu starogardzkiego.

Czytaj więcej
2022-04-07

Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych

Diecezjalne Duszpasterstwo Służb Liturgicznych zaprasza w sobotę, 30 kwietnia, na Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych połączony z rozgrywkami sportowymi na Stadionie Miejskim w Pelplinie.

Czytaj więcej
2022-04-03

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2022-04-03

Pierwsze rekolekcje dla pieszych pielgrzymów Diecezji Pelplińskiej

W weekend obejmujący III niedzielę Wielkiego Postu odbyły się rekolekcje dla pielgrzymów naszej diecezji, a tym samym spełniło się duchowe pragnienie wielu pątników.

Czytaj więcej
2022-04-03

Spotkania dla kandydatów do bierzmowania

W tym tygodniu odbędą się spotkania grup młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Czytaj więcej
2022-04-03

Imieniny Pasterza naszej diecezji

Dzień 3 kwietnia jest dniem imienin naszego Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

Czytaj więcej
2022-04-02

17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

"Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia 2005 r. Dziś mija 17 lat od śmierci polskiego papieża.

Czytaj więcej
2022-04-01

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 7. numerze „Pielgrzyma” cały czas pozostajemy w okresie wielkopostnym. Tematem numeru jest artykuł  „Nic ponad krew i wodę Chrystusa”, w którym pochylamy się nad tajemnicą Chrystusowej męki.

Czytaj więcej
2022-03-31

Rekolekcje - Szkoła nr 4

Rekolekcje dla Szkoły Podstawowej nr 4. Działo się, były rozmowy, nauki, pantomima, piosenki i modlitwa. Szczególne podziękowania dla opiekunów, wolontariatu Eleos, zespołu Signum oraz dla dzieci i młodzieży uczestniczącej.

Czytaj więcej
2022-03-31

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 1 kwietnia na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz możliwość spowiedzi świętej.

Czytaj więcej
2022-03-30

Klerycy z pelplińskiego seminarium pomagają na granicy z Ukrainą

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie wraz z rektorem ks. kanonikiem dr. Tomaszem Huzarkiem posługują na granicy z Ukrainą. Biorą udział w akcji Caritas "Klerycy na granicy".

Czytaj więcej
2022-03-29

Adoracja w intencji pokoju

W ostatni wtorek miesiąca marca Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie o pokój.

Czytaj więcej
2022-03-29

Rekolekcje - Szkoła nr 8

Wczoraj i dzisiaj w spotkaniach rekolekcyjnych uczestniczyła Szkoła Podstawowa nr 8. Był to dobry czas poznawania Pana Boga i prawd wiary.

Czytaj więcej
2022-03-29

Zaproszenie na Dzień Młodych w Kościerzynie

W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia br. w Kościerzynie będzie miała miejsce celebracja diecezjalna dla młodzieży. Spotkaniu przewodniczyć będzie biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Czytaj więcej
2022-03-28

Koncert Pieśni Pasyjnych

W polskich zbiorach mamy niezwykle bogaty wybór pięknych i poruszających pieśni pasyjnych, które przybliżają wiernym Wielki Post i pomagają lepiej go przeżyć.

Czytaj więcej
2022-03-27

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2022-03-28

Zespół "Benedictus"

W IV niedzielę wielkiego postu w naszej parafii podczas Mszy Świętych oprawę muzyczną zapewnił nam zespół "Benedictus"

Czytaj więcej
2022-03-27

Paczka dla Ukrainy

Wychodząc na przeciw rodzinom, które pozostały na terenach ogarniętych wojną na Ukrainie, Caritas Diecezji Pelplińskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”.

Czytaj więcej
2022-03-27

Etao rejonowy rozgrywek ministrantów

Ministranci z naszej parafii uczestniczyli dziś (26 marca) w rejonowym etapie rozgrywek diecezjalnych w piłce halowej. Dzięki zaangażowaniu i walce zdobyli podium. W kategorii ministrant III miejsce i w kategorii lektor starszy również III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Króluj nam Chryste.

Czytaj więcej
2022-03-27

Zbiórka żywności

Nasi wolontariusze dzielnie zbierali od produkty w sklepach dla potrzebujących. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączają się do akcji "Tak. Pomagam!

Czytaj więcej
2022-03-26

Zmiana czasu z zimowego na letni

W nocy z 26 na 27 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00.

Czytaj więcej
2022-03-24

Wielkopostna kongregacja kapłanów dekanatu starogardzkiego.

24 marca w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, odbyła się wielkopostna kongregacja dekanalna. Rozpoczęła ją modlitwa brewiarzowa.

Czytaj więcej
2022-03-24

Ogólnopolska zbiórka żywności

W dniach 25 i 26 marca 2022 roku (piątek, sobota), Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce dwudziestą zbiórkę żywności.

Czytaj więcej
2022-03-23

Oficjalnie zakończono kolejny etap remontu cmentarza wojennego.

Przychodzimy tu z potrzeby serca, aby zanosić modlitwę za bohaterów, którzy oddali swoje życie w pierwszych miesiącach II wojny światowej

Czytaj więcej
2022-03-23

Zapraszamy na koncert

Zapraszamy na koncert pieśni pasyjnych, który odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 16:15 w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Wystąpi Zespół Wokalny Amoroso.

Czytaj więcej
2022-03-22

Podejmij Duchową Adopcję dziecka poczętego.

Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły.

Czytaj więcej
2022-03-21

Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi - ZAPOWIEDŹ

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy

Czytaj więcej
2022-03-20

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali.

Czytaj więcej
2022-03-19

Zespół wokalny Amoroso na uroczystość św. Józefa

Akatystem ku czci św. Józefa w wykonaniu Zespołu Wokalnego Amoroso.

Czytaj więcej
2022-03-19

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP

Dzisiaj przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj więcej
2022-03-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 6. numerze „Pielgrzyma” dużo miejsca poświęcamy tematowi wojny w Ukrainie, jednak tematem numeru jest ważna rozmowa z papieżem Franciszkiem

Czytaj więcej
2022-03-17

Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych zaprasza na rekolekcje pt. „Wspaniała wieść dla wszystkich!”

Czytaj więcej
2022-03-17

Zapisz się na warsztaty i prowadź Rekolekcje GPS dla młodzieży.

Szkoła Animatorów i Liderów zaprasza do udziału w warsztatach dla osób chcących c podjąć posługę w ramach realizowanych w diecezji „Rekolekcji GPS”

Czytaj więcej
2022-03-14

Weekend dla narzeczonych

Narzeczonych zapraszamy na wyjątkowy Weekend pełen życiowych treści i z nauką tańca

Czytaj więcej
2022-03-13

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

W tym roku kazania pasyjne w naszej parafii głosi ks. Piotr Fankidejski

Czytaj więcej
2022-03-13

Komunikat na II Niedzielę Wielkiego Postu „Ad Gentes”

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy, Postu
i Solidarności z Misjonarzami.

Czytaj więcej
2022-03-12

Ekstremalna Droga Krzyżowa Sługi Bożego ks. Henryka Szumana

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej Sługi Bożego ks. Henryka Szumana, która odbędzie się 8 kwietnia 2022 r. Drogę Krzyżową rozpoczniemy Mszą św. o godz. 19:30 w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2022-03-12

Zniewolenie przez grzech - wyzwolenie w Chrytusie

Nabożeństwa pasyjne mówiące o męce i śmierci Jezusa są okazją do piękniejszego przeżywania czasu wielkiego postu.

Czytaj więcej
2022-03-11

Remont cmentarza wojennego w Szpęgawsku zakończony!

Zakończył się długo wyczekiwany remont cmentarza wojennego w Lesie Szpęgawskim. Naprawione zostały zniszczone groby, a wokół pomnika głównego ułożono kostkę pochodzącą z Berlinki

Czytaj więcej
2022-03-09

Diecezja Pelplińska przekazała 1 milion 100 tysięcy złotych na pomoc Ukrainie

Diecezja pelplińska uruchomiła Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dotychczasowe zbiórki pieniężne przyniosły 1 mln 100 tysięcy złotych na pomoc Ukrainie.

Czytaj więcej
2022-03-08

Dzień kobiet

Niech Wam Bóg błogosławi w każdej minucie życia, niech Maryja będzie wzorem piękna, dobroci, łagodności i miłości. Dobrze że jesteście! pamiętamy w modlitwie.

Czytaj więcej
2022-03-08

550. rocznica poświęcenia Bazyliki katedralnej w Pelplinie

Dnia 8 marca (wtorek) przypada 550 rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie.

Czytaj więcej
2022-03-07

Obrzęd poświęcenia książeczek dzieciom

W dniu 7 marca 2022 r. we Mszy Św. o godz. 17:00 uczestniczyły dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. Otrzymały one poświęcone książeczki.

Czytaj więcej
2022-03-07

Nowa edycja Duchowej Adopcji Kleryka

W roku kalendarzowym 2022 będzie miała miejsce już IX edycja Internetowej Duchowej Adopcji Kleryka.

Czytaj więcej
2022-03-07

Sługa Boży bp Konstantyn Dominik

W niedzielę 07 marca przypada rocznica śmierci Sługi Bożego biskupa Konstantyna Dominika (+1942). Zachęcamy do poznania historii jego życia oraz do modlitwy w intencji pomyślnego zakończenia jego procesu beatyfikacyjnego.

Czytaj więcej
2022-03-06

Gorzkie Żale przybywajcie... KAZANIE PASYJNE

Wielki Post jest czasem praktykowania nabożeństwa Gorzkich Żali. W tym roku kazania pasyjne w naszej parafii głosi

Czytaj więcej
2022-03-06

Program rekolekcji wielkopostnych

Msza Święta z nauką rekolekcyjną będzie o godz. 6.30, 7.00, 8.00, 10.00 i 18.30. o godz. 17.00 Msza Święta z nauką rekolekcyjną dla rodziców

Czytaj więcej
2022-03-05

Będzie można zakupić płytę "Przyjaciół"

W niedzielę, 6 marca podczas Mszy Świętych o godz. 6:15, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 i 13:30 będzie grał i śpiewał zespół "Przyjaciele". Po każdej Mszy przed kościołem będzie można zakupić płytę!

Czytaj więcej
2022-03-05

Nabożeństwo pokutne kapłanów w pelplińskiej katedrze

Kapłani posługujący w diecezji pelplińskiej 5 marca uczestniczyli w bazylice katedralnej w Pelplinie w nabożeństwie pokutnym na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Czytaj więcej
2022-03-04

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

5. numer „Pielgrzyma” przypada na początek Wielkiego Postu, który rozpoczął się 2 marca.

Czytaj więcej
2022-03-04

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu - przypadający w tym roku 4 marca - Kościół w Polsce będzie po raz kolejny przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Czytaj więcej
2022-03-02

Zespół wokalny Amoroso - modlitwa o pokój

„Modlitwa o pokój” muz. Norbert Blacha wyk. Zespół Wokalny Amoroso

Czytaj więcej
2022-03-02

Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post 2022

Drodzy bracia i siostry, Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej i wspólnotowej odnowie, prowadzącej nas do Paschy Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.

Czytaj więcej
2022-03-02

Rocznica sakry Biskupa Arkadiusza Okroja

Dzisiaj, 2 marca przypada trzecia rocznica sakry biskupiej księdza biskupa Arkadiusza Okroja. Życzymy błogosławieństwa Bożego i otaczamy modlitwą. Szczęść Boże!

Czytaj więcej
2022-03-01

Dzień postu w intencji pokoju

W tych dniach myśl, nasze serca i dar modlitwy kierujemy w stronę mieszkańców Ukrainy, gdzie od czwartku trwa wojna.

Czytaj więcej
2022-03-01

Collegium Marianum zaprasza na Dzień Otwarty

W sobotę, 12 marca, w godz. 10.00 - 13.00 uczniowie opowiedzą kandydatom o naszym liceum oraz oprowadzą po budynku szkoły i internatu.

Czytaj więcej
2022-02-27

Dzisiaj wyruszył konwój pomocy dla Ukrainy

Dzisiaj w Starogardzie Gd. odbyła się zbiórka najbardziej niezbędnych rzeczy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj więcej
2022-02-27

Noc walki o błogosławieństwo

W Parafii pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim w nocy z 26 na 27 lutego trwała "Noc Walki Duchowej o Błogosławieństwo dla Polski".

Czytaj więcej
2022-02-26

Dziękujemy za solidarność z Ukrainą

Dziękujemy za złożone dzisiaj dary dla sióstr i braci z Ukrainy! Jesteście wspaniali, bądźmy solidarni.

Czytaj więcej
2022-02-26

Formacyjny I piątek miesiąca

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 4 marca na wspólną modlitwę. Od godz. 19:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Czytaj więcej
2022-02-25

Apel Biskupa Pelplińskiego w sprawie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie

Stojąc w obliczu szaleństwa wojny na Ukrainie, odczuwamy niepokój i troskę, ale też wierzymy, że Bóg jest większy i silniejszy od zła. W naszych sercach jest solidarność i wola pomocy wobec tych, którzy cierpią w wyniku agresji i inwazji.

Czytaj więcej
2022-02-24

Modlitwa o pokój na Ukrainie

Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna zwraca się z prośbą do księży proboszczów o kontynuowanie modlitwy we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji pelplińskiej w czasie Mszy Świętych w intencji pokoju na Ukrainie

Czytaj więcej
2022-02-24

Wkrótce 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa od 27 lutego do 5 marca. Rozpoczyna się on tradycyjnie w ostatnią niedzielę karnawału.

Czytaj więcej
2022-02-23

"Wyślij pączka do Afryki 2022"

Przyłącz się, a wspólnie zrobimy wiele dobrego! Kup wirtualnego pączka - pomożesz wybudować studnie w Afryce!

Czytaj więcej
2022-02-23

2 marca: Dzień postu i modlitwy w intencji pokoju z inicjatywy papieża Franciszka

Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju.

Czytaj więcej
2022-02-21

WSD zaprasza do udziału w wielkopostnych dniach skupienia

Zapraszamy na wielkopostne dni skupienia do naszego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej! Zapisz się na wielkopostne dni skupienia dla młodzieży męskiej.

Czytaj więcej
2022-02-19

Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu

W sobotę, 26 lutego, odbędzie się w naszym kościele nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji naszej Ojczyzny.

Czytaj więcej
2022-02-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 4. numerze „Pielgrzyma” przygotowujemy się do nadchodzącego czasu Wielkiego Postu. Tematem numeru jest więc artykuł ks. Sławomira Kunki o „Kwartalnych dniach modlitw o ducha pokuty”

Czytaj więcej
2022-02-17

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Charbela i św. Rafki

Parafia św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim otrzymała relikwie I stopnia św. Charbela i św. Rafki – świętych libańskich.

Czytaj więcej
2022-02-15

Wypoczynek na Kaszubach

14 i 15 lutego grupa młodzieży z naszego wolontariatu wybrała się na na Kaszuby, by zdobyć Wieżycę, poznać w Chmielnie kulturę Kaszubską, spędzić radośnie czas oraz pomodlić się w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Bogu dzięki za wspaniały czas! 

Czytaj więcej
2022-02-14

Biedronki gościnnie w Parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

W niedzielę na Mszach św. o godzinie 11.30 i 13.00 w Parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Starogardzie Gdańskim zaśpiewały "Biedronki" - połączony chór z Tczewa i Starogardu Gdańskiego. 

Czytaj więcej
2022-02-14

Wspólnota Cenacolo Polska

Przez cały niedzielny dzień podczas Mszy św. milismy okazję wsłuchać się w świadectwo życia braci ze wspólnoty Cenacolo.

Czytaj więcej
2022-02-14

Parafialna zabawa karnawałowa

Pośród śpiewów i tańców upłynęła Parafialna Zabawa Karnawałowo - Walentynkowa, jaka w sobotni wieczór, 12 lutego br. odbyła się w Strzelnicy.

Czytaj więcej
2022-02-12

Nabożeństwo Fatimskie - ZAPRASZAMY

W niedzielę przypada 13-ty dzień miesiąca, dzień Matki Bożej z Fatimy. Przed wieczorną Mszą Świętą na godz. 17.30 zapraszamy na różaniec fatimski.

Czytaj więcej
2022-02-11

"Przez to święte namaszczenie..."

W piątek, 11 lutego 2020 r. we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypada już po raz 30. Światowy Dzień Chorego.

Czytaj więcej
2022-02-10

Orędzie Papieża Franciszka na XXX Światowy Dzień Chorego

Drodzy Bracia i Siostry, trzydzieści lat temu św. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo cywilne na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują

Czytaj więcej
2022-02-10

Dzisiaj jest Światowy Dzień Kociewia

Co roku, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Został on ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE z Tczewa oraz Stowarzyszenia Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego.

Czytaj więcej
2022-02-09

Nie masz planów na sobotę???

Już w najbliższą sobotę, odbędzie się Parafialna Zabawa Karnawałowo - Walentynkowa. Jesli nie masz jeszcze planów serdecznie zapraszamy. Zostało jeszcze 8 miejsc.

Czytaj więcej
2022-02-09

W najbliższą niedzielę

W najbliższą niedzielę będziemy gościć wyjątkowych świadków, którzy opowiedzą nam o swoim życiu i wspólnocie Cenacolo

Czytaj więcej
2022-02-06

Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

W tym tygodniu odbędą się obowiązkowe spotkania dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

Czytaj więcej
2022-02-06

Pielgrzymka do Medjugorie

Zapraszamy w dniach od 27 sierpnia do 4 września na pielgrzymkę do Medjugorie. Wszelkie informacje można uzyskać w biurze parafialnym.

Czytaj więcej
2022-02-05

Liturgiczne wspomnienie św. Agaty

W wielu kościołach 5 lutego we wspomnienie św. Agaty święci się sól, chleb i wodę. Za wstawiennictwem świętej mają one chronić nas i nasze domostwa.

Czytaj więcej
2022-02-05

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 3. numerze „Pielgrzyma” z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodzimy 11 lutego, tematem numeru jest artykuł „Jezus Chrystus – wielki Uzdrowiciel”, który przypomina o spektakularnych cudach Pana

Czytaj więcej
2022-02-04

Rodzinne warsztaty pieczenia chleba

W dniu 4 stycznia dzieci z Chóru "Biedronki" wraz z swoimi rodzicami i rodzeństwem uczestniczyły w warsztatach pieczenia chleba na zakwasie.

Czytaj więcej
2022-02-04

1% PODATKU NA CARITAS

Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333.

Czytaj więcej
2022-02-03

Spotkania synodalne ONLINE

Od trzech miesięcy trwa etap diecezjalny synodu o synodalności. Przez ten czas odbyły się spotkania synodalne w parafiach, dekanatach,  niektórych zrzeszeniach.

Czytaj więcej
2022-02-03

"W drodze po skrzydła" na deskach kina "Sokół"

Wolontariacka grupa teatralna "ELEOS" pod kierunkiem ks. Macieja Gizeli wystąpiła w kinie "Sokół" w sztuce pt. "W drodze po skrzydła".

Czytaj więcej
2022-02-03

Wspomnienie św. Błażeja

3 lutego Kościół Katolicki wspomina św. Błażeja. Był on biskupem Sebasty w Anatolii i w okrutny sposób został zamordowany za wiarę ok. 316 r. za panowania cesarza Licyniusza.

Czytaj więcej
2022-02-02

Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Pelplinie

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył liturgii Mszy św. i procesji ze świecami. Dzień ten jest również dniem życia konsekrowanego.

Czytaj więcej
2022-02-02

Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego - czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Czytaj więcej
2022-02-01

Ministranci szykują się do turnieju

Nasi ministranci i lektorzy w każdy wtorek spotykają się na hali, by wspólnie spędzić czas na grze w piłkę oraz by zintegrować wspólnotę ministrancką.

Czytaj więcej
2022-02-01

Sztuka "W drodze po skrzydła"

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na sztukę "W drodze po skrzydła" grupy teatralnej "ELEOS" oraz zespołu "Signum"

Czytaj więcej
2022-02-01

Poświęcenie świec

W Święto Ofiarowania Pańskiego na Mszę Świętą o godz. 17.00 zapraszamy dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej i ich rodziców. Podczas Mszy Świętej zostaną poświęcone dzieciom świece.

Czytaj więcej
2022-01-30

Wierzyczanki 2021 przyznane

Nagrody Prezydenta Miasta przyznane. W kategorii Kultura otrzymał ją Męski Chór Kościelny przy parafii św. Mateusza.

Czytaj więcej
2022-01-30

Parafialna Zabawa Karnawałowo - Walentynkowa

Serdecznie zapraszamy na Parafialną Zabawę Karnawałowo - Walentynkową, która odbędzie się 12 lutego 2022 roku w Hotelu & Restauracji Strzelnica

Czytaj więcej
2022-01-29

Skwerek św. Wojciecha przejdzie wiosenny lifting

Podświetlony pomnik patrona Starogardu Gdańskiego, odnowione alejki, ławeczki i mnóstwo nowych roślin wokół to planowany efekt modernizacji jednego z piękniejszych skwerków w mieście. „Wiosenny lifting” placu przy Kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2022-01-29

Dzień Życia Konsekrowanego - List przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

ycie konsekrowane jako dar Boga Ojca udzielony jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego, od samego początku jest drogą specjalnego naśladowania Jezusa Chrystusa

Czytaj więcej
2022-01-26

102. rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

W sobotę przypadała 102. rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego.

Czytaj więcej
2022-01-23

Maleńka przyszła miłość - koncert Eleni

23 stycznia 2022 roku w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Eleni.

Czytaj więcej
2022-01-23

Żyj słowem Bożym

Dzisiaj po każdej Mszy św. przy wyjściu z kościoła można było wylosować cytat z Pisma Świętego. Niedziela słowa Bożego skłania do refleksji nad Ewangelią, nad tym co Bóg mówi do każdego z nas.

Czytaj więcej
2022-01-22

Msza św. z zespołem "Przyjaciele"

Jutro 23 stycznia na Mszy św. o godz. 12:00 zagra i zaśpiewa zespół "Przyjaciele". Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Czytaj więcej
2022-01-22

Dzisiaj niedziela słowa Bożego

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego.

Czytaj więcej
2022-01-22

Zabawa karnawałowo-walentynkowa

Serdecznie zapraszamy na Parafialną Zabawę Karnawałowo - Walentynkową, która odbędzie się
12 lutego 2022 roku w Hotelu & Restauracji Strzelnica.

Czytaj więcej
2022-01-21

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 2. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł o Słowie Bożym, w którym dowiadujemy się, w jaki sposób Pan przemawia do ludzi i jakie jest Jego dla nas przesłanie.

Czytaj więcej
2022-01-21

Modlitwa na Dzień Babci i Dziadka

Panie Jezu, narodziłeś się z Dziewicy Maryi, córki świętych Anny i Joachima.

Czytaj więcej
2022-01-20

Zakończyły się wizyty duszpasterskie

Zakończyliśmy tegoroczne odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim.

Czytaj więcej
2022-01-17

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Hasło tegorocznego tygodnia to: Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2)

Czytaj więcej
2022-01-15

Wizyta duszpasterska w dekanacie starogardzkim

Staropolski zwyczaj kolędowania dekanalnego obowiązuje również w naszej diecezji. W tym roku kolęda dekanalna odbyła się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej
2022-01-13

Nabożeństwo Fatimskie

Dzisiaj w czwartek, 13 stycznia, po Mszy św. wieczornej odbyło się nabożeństwo fatimskie. Wezwani przez Maryję do odmawiania różańca, wspólnota parafialna modliła się o pokój na świecie.

Czytaj więcej
2022-01-13

Płyta zespołu "Przyjaciele"

Kochani, dzielimy się z Wami naszym wspólnym dziełem, nad którym pracowaliśmy niemały kawałek czasu! Od realizacji do czynu!

Czytaj więcej
2022-01-12

Nowa ciekawa strona

Zapraszamy Was do nowej odsłony strony PRZYSTAŃ POWOŁANIA:  https://przystanpelplin.pl

Czytaj więcej
2022-01-08

Niedziela Chrztu Pańskiego

Dzisiejsze niedziela jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie, w czasie którego Bóg Ojciec objawił ludzkości, kim jest Jezus z Nazaretu.

Czytaj więcej
2022-01-07

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W najnowszym - pierwszym w tym roku - wydaniu „Pielgrzyma” można przeczytać m.in.:

Czytaj więcej
2022-01-06

„Dzień dziś wesoły”, czyli Orszak Trzech Króli 2022

Trójbarwny Orszak przeszedł oczywiście również ulicami Starogardu Gdańskiego. Wyruszył spod kościoła św. Mateusza.

Czytaj więcej
2022-01-06

Objawienie Pańskie - Błogosławieństwo kredy i kadzidła

Mędrcy ze Wschodu, którzy za przewodem gwiazdy przybyli do Betlejem, złożyli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę.

Czytaj więcej
2022-01-05

Noworoczny I piątek miesiąca z grupą Kociewie

W I Piątek na godz. 19.30 zapraszamy pielgrzymów grupy Kociewie na Adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę Świętą.

Czytaj więcej
2022-01-02

Zapraszamy na koncert kolęd

W niedzielę, 23 stycznia o godz. 16.00, odbędzie się w naszym kościele koncert kolęd w wykonaniu Eleni. Bilety na koncert w cenie 20 złotych można nabyć w zakrystii lub w biurze parafialnym.

Czytaj więcej
2022-01-02

Orszak Trzech Króli 2022

W czwartek 6 stycznia w Dzień Objawienia Pańskiego, ulicami Starogardu Gdańskiego już po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku będzie miał on nieco inną formę.

Czytaj więcej
2022-01-01

55. Światowy Dzień Pokoju

„Jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna, (…) który ogłasza pokój” (Iz 52, 7).
Słowa proroka Izajasza wyrażają pocieszenie, westchnienie ulgi ludu wygnanego, wyczerpanego przemocą i niesprawiedliwością,

Czytaj więcej
2021-12-31

Życzenia noworoczne

Drodzy Parafianie i Goście! Wkraczamy wspólnie w Nowy 2022 Rok. Z tej okazji przyjmijcie Najserdeczniejsze Życzenia

Czytaj więcej
2021-12-31

Dziękuję, proszę przepraszam...

W piątek w ostatni dzień roku kalendarzowego 2021 odbyło się nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne.

Czytaj więcej
2021-12-31

UWAGA, UWAGA, UWAGA !!!

Przypominamy wszystkim naszym Parafianom i Gościom, że od Nowego Roku ulega zmianie porządek Mszy Świętych w niedziele.

Czytaj więcej
2021-12-29

Świąteczna noc filmowa

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykle rodzinny... Wigilia, pierwsze i drugie święto upływają często pod znakiem spotkań w gronie najbliższych.

Czytaj więcej
2021-12-29

Czy włączyłeś się w Synod o synodalności?

Zakończył się dekanalny etap synodu o synodalności w naszej diecezji. Nie jest to jednak koniec działań synodalnych na tym poziomie.

Czytaj więcej
2021-12-29

Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne

W piątek przypada ostatni dzień roku kalendarzowego 2021. Zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne na godz. 18.00.

Czytaj więcej
2021-12-28

Jubileuszowy koncert Zespołu wokalnego Amoroso

Prawdziwie muzycznej uczty doznała publiczność zgromadzona wczoraj w starogardzkim kinie Sokół. Wszystko za sprawą jubileuszowego koncertu zespołu wokalnego Amoroso,

Czytaj więcej
2021-12-26

Niedziela Świętej Rodziny

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodził niedzielę Świętej Rodziny.

Czytaj więcej
2021-12-26

List Rektora KUL na Boże Narodzenie 2021

Chrystus, przychodząc na ten świat, powiedział o sobie samym, że jest prawdą, ponieważ przyszedł od Boga, który ten świat stworzył i zna go najlepiej.

Czytaj więcej
2021-12-25

SCK Koncert kolęd i pastorałek

Zapraszamy do obejrzenia koncertu kolęd i pastorałek, który przygotowało Starogardzkie Centrum Kultury w wykonaniu zespołów SCK i gośc.

Czytaj więcej
2021-12-24

Życzenia kapłanów na Boże narodzenie 2021 r.

"Dziś narodził się nam Zbawiciel". Ta dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca.

Czytaj więcej
2021-12-24

Życzenia Biskupa Pelplińskiego na Boże Narodzenie A.D. 2021

W Kościele trwa obecnie błogosławiony czas synodu – czas spotkania, słuchania i rozeznawania. Słuchamy siebie nawzajem, ale szczególnie pragniemy usłyszeć, co Bóg mówi do Kościoła.

Czytaj więcej
2021-12-24

Zakończył się czas rorat

W niedzielę, 29 listopada rozpoczęliśmy wspólnie czas Adwentu, czas przygotowania do Świat Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej
2021-12-23

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 26. – świątecznym – numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł o „Miejscu narodzin Zbawiciela” – o Betlejem, w którym narodził się Mesjasz

Czytaj więcej
2021-12-23

Spotkanie przedświąteczne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym

We wtorek, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym spotkała się przy wspólnym stole. Po Eucharystii, w salece parafialnej odbyło się spotkanie przedświąteczne.

Czytaj więcej
2021-12-23

Dyspensa od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

Kuria Pelplińska uprzejmie informuje, że biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 31 grudnia br.

Czytaj więcej
2021-12-23

Betlejemskie Światło Pokoju

23 grudnia podczas Mszy św roratniej do parafii św. Wojciecha uroczyście wprowadzono Betlejemskie Światło Pokoju.

Czytaj więcej
2021-12-22

Jubileuszowy Koncert Zespołu Wokalnego "Amoroso"

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na Jubileuszowy Koncert Zespołu Wokalnego "Amoroso"z gośćmi "Kwartet Bramy Morawskiej", który odbędzie się 28 grudnia 2021 r. w kinie "Sokół", o godzinie 18:00.

Czytaj więcej
2021-12-21

Pielgrzymi podzielili się opłatkiem

W adwentowy czas oczekiwania wpisało się spotkanie opłatkowe pielgrzymów Grupy Kociewie. Pątnicy zgromadzili się najpierw na wspólnej Mszy św. w kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-12-21

Przybądź i naucz nas dróg roztropności.

Rozpoczęliśmy czwarty, ostatni tydzień adwentu. Jesteśmy w drodze do Betlejem. Startowaliśmy w Nazarecie, meta w Betlejem, 150 km do pokonania - to plan na 20 dni tegorocznego Adwentu.

Czytaj więcej
2021-12-19

UWAGA !!! Spowiedź adwentowa

Oczekujemy z radością razem Maryją i Józefem na narodziny Pana Jezusa. Od poniedziałku do soboty zachęcamy wszystkich parafian do uczestnictwa w Mszy świętej w Adwencie o godz. 6:30 (Roraty); 8:00 i 18:30.

Czytaj więcej
2021-12-19

MODLITWA RODZINY PRZED WIECZERZĄ WIGILIJNĄ

Na wigilijnym stole ustawiamy krzyż i świecę (Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom). Kładziemy Pismo Święte oraz opłatki. Tradycja zachęca, aby zostawić jedno miejsce wolne.

Czytaj więcej
2021-12-18

Spotkanie przedświąteczne "Biedronek"

W sobotę, 18 grudnia przed południem chór dziecięcy "Biedronki" oraz rodzice dzieci miał swoje spotkanie opłatkowe. Na początku wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu.

Czytaj więcej
2021-12-18

Parafialny Zespół Caritas

Kilka dni temu Parafialny Zespół Caritas przeprowadził zbiórkę żywności w sklepach pod hasłem "Tak. Pomagam!".

Czytaj więcej
2021-12-18

Wolontariusze z grupy Eleos w akcji

Wolontariusze zrzeszeni przy parafii na cotygodniowym spotkaniu przygotowali paczuszki dla seniorów, a dzisiaj przy okazji odwiedzin z posługą sakramentalną kapłani wręczyli je wraz z życzeniami na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej
2021-12-17

Papież Franciszek kończy 85 lat

Dziś swoje urodziny obchodzi papież Franciszek!
Jubilatowi życzymy zdrowia, mocy Ducha Świętego i nieustannej opieki Niepokalanej!

Czytaj więcej
2021-12-16

Koncert w wykonaniu zespołów SCK i gości

W wigilię o godzinie 12:00 odbędzie się premiera "Koncertu kolęd w wykonaniu zespołów #SCK i gości".

Czytaj więcej
2021-12-13

Trwają roraty 2021 - zapraszamy

Rozpoczęliśmy trzeci tydzień adwentu. Jesteśmy w drodze do Betlejem. Startowaliśmy w Nazarecie, meta w Betlejem, 150 km do pokonania - to plan na 20 dni tegorocznego Adwentu.

Czytaj więcej
2021-12-13

Dekanalny turniej w piłkę halową

Radujcie się! Jeszcze raz powtarzam radujcie się! Wczoraj (11 grudnia) odbył się dekanalny turniej ministrantów w piłkę halową. Drużyny z naszej parafii przeszły bezkonkurencyjnie do etapu rejonowego w najmłodszej i najstarszej kategorii wiekowej.

Czytaj więcej
2021-12-12

Adwentowy Dzień Skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej

11 grudnia 2021 r. w Bazylice katedralnej w Pelplinie nadzwyczajni szafarze Komunii świętej przeżywali swój doroczny, adwentowy dzień skupienia. W spotkaniu uczestniczyli również szafarze z naszej parafii.

Czytaj więcej
2021-12-11

Zaproś księdza na wizytę duszpasterską

Ze względu na ciągle wysoką liczbę covidowych zachorowań, wizyty duszpasterskie – kolędy odbędą się na takich zasadach jak przed rokiem.

Czytaj więcej
2021-12-11

Spotkanie przedświąteczne Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim

W sobotnie przedpołudnie odbyło się przedświąteczne spotkanie Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2021-12-11

W najnowszym nuemrze "Pielgrzyma"

W 25. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł „Z ciemności do światła”, który jest wezwaniem do życia w jasności – nie tylko w czasie Adwentu.

Czytaj więcej
2021-12-09

Pogrzeb śp. ks. Stanisława Mrozika

W czwartek 9 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Stanisława Mrozika. Liturgii żałobnej w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim przewodniczył Biskup elbląski Jacek Jezierski.

Czytaj więcej
2021-12-08

Eksporta śp. ks. Stanisława Mrozika do kościoła św. Wojciecha

W środę wieczorem w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się eksporta ciała ks. kanonika Stanisława Mrozika z kaplicy przedpogrzebowej do kościoła św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-12-08

Spotkanie synodalne w Starogardzie Gdańskim

We wtorek 7 listopada w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbyło się spotkanie synodalne dekanatu starogardzkiego.

Czytaj więcej
2021-12-06

Godzina łaski

W środę, 8 grudnia przypada w Kościele uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia...

Czytaj więcej
2021-12-06

Wspomnienie św. Mikołaja

poniedziałek, 6 grudnia podczas Mszy św. roratniej naszą parafię odwiedził Biskup św. Mikołaj.

Czytaj więcej
2021-12-05

Jarmark świąteczny 2021

W ramach jarmarku na świątecznej scenie wystąpił również Zespół wokalny Amoroso działąjący przy parafii św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-12-05

Informacje - pogrzeb ks. Stanisława Mrozika

Modlitwa różańcowa za zmarłego Ks. Stanisława Mrozika będzie odmawiana w kościele. Dzisiaj (niedziela) o godz. 17.15, w poniedziałek i wtorek o godz. 17.45.

Czytaj więcej
2021-12-05

UWAGA UWAGA !!!!

Od Nowego Roku ulegnie niewielkiej zmianie porządek Mszy Świętych w niedziele. Msze Święte sprawowane będą o godz. 6.15, 7.30, 9.00, główna Msza Święta o godz. 10.30, następnie o godz. 12.00 z udziałem dzieci, o godz. 13.30 i 18.00.

Czytaj więcej
2021-12-05

Dziękujemy za zaangażowanie

W dniach 3 i 4 grudnia odbywała się akcja Caritasu "Tak, pomagam!" Brali w niej udział nasi wolontariusze i Parafialny zespół Caritas.

Czytaj więcej
2021-12-04

Zmarł ks. Stanisław Mrozik

Dzisiaj 4 grudnia 2021 roku do Domu Ojca w 92 roku życia i 67 roku kapłaństwa powrócił śp. ks. Stanisław Mrozik, który posługiwał w naszej parafii.

Czytaj więcej
2021-12-01

Spotkanie Zespołu Kapłanów i Liderów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym

28 listopada 2021 roku w Czersku odbyło się Spotkanie Zespołu Kapłanów i Liderów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Pelplińskiej. W spotkaniu uczestniczyła również przedstawicielka wspólnoty z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2021-12-01

Adwentowy I piątek miesiąca – ZAPRASZAMY

Rozpoczęliśmy czas adwentu, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Zapraszamy już w najbliższy piątek, 3 grudnia na wspólną modlitwę.

Czytaj więcej
2021-11-30

Zbiórka żywnośći - TAK, POMAGAM

W najbliższy piątek od godzin popołudniowych do popołudnia sobotniego, odbędzie się ogólnopolska zbiórka żywności, w której weźmie udział nasz parafialny oddział CARITAS oraz młodzież z wolontariatu.

Czytaj więcej
2021-11-28

Kiermasz świąteczny

W niedzielę po każej Mszy św. można było nabyć przepiękne ozdoby świąteczne. Kiermasz charytatywny, odbył się dzięki Stowarzyszeniu "Można inaczej".

Czytaj więcej
2021-11-28

Rekolekcje adwentowe - program

Program rekolekcji adwentowych, które wygłosi ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki, poprzedni Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj więcej
2021-11-27

#skaczemy z radości

Młodzież z naszego wolontariatu wybrała się w sobotę wraz z ks. Maciejem do Jump City na testy sprawności i czas super zabawy i integracji.

Czytaj więcej
2021-11-27

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Ponieważ trwa XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, w 24. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest  „Synodalności Kościoła”. Kościół synodalny jest Kościołem uczestnictwa i współodpowiedzialności

Czytaj więcej
2021-11-26

Św. Jan Berchmans, patron ministrantów

Dzisiaj w kościele obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Berchmansa - patrona ministrantów.

Czytaj więcej
2021-11-23

Msza św. w intencji zmarłych kapłanów dekanatu

23 listopada w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbyła się coroczna Kongregacja Dekanalna. Rozpoczęła ją o godz. 18:30 Msza św., którą sprawowali wszyscy kapłani Dekanatu Starogardzkiego pod przewodnictwem dziekana – ks. Józefa Picka.

Czytaj więcej
2021-11-22

Wspomnienie św. Cecylii

Dzisiaj święto patronalne wszystkich organistów, muzyków kościelnych, chórzystów, scholi, zespołów muzycznych i śpiewaczych. Wszystkim grającym i śpiewającym serdeczne słowa wdzięczności i najlepsze życzenia, obyście zawsze swoją posługę wypełniali z radością i na chwałę Bożą. Samych czystych dźwięków.

Czytaj więcej
2021-11-21

Podziękowanie dla Pani Marii Gogołek

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy św. o godz. 10:00, ks. Proboszcz wraz z przedstawicielami parafii wyraził wdzięczność wobec Pani Marii Gogołek.

Czytaj więcej
2021-11-21

Ewangeliarz na rok 2022

Dzisiaij (21 listopada) po każdej Mszy św. istnieje możliwość nabycia Ewangeliarza z wydawnictwa Edycja św. Pawła.

Czytaj więcej
2021-11-21

Imieniny Księdza Proboszcza

Księże Proboszczu,
Dzień Imienin, to dobra okazja, by wyrazić Ci wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.

Czytaj więcej
2021-11-18

W naszej parafii odbył się etap parafialny Synodu.

W Kościele trwa Synod, który ma pochylić się nad dalszą drogą Wspólnoty Ludu Bożego. Zaproszeni do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu są wszyscy, którym leży na sercu dobro Kościoła.

Czytaj więcej
2021-11-17

VII Areopag Pelpliński

Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Kuria Diecezjalna Pelplińska zapraszają do udziału w siódmej edycji Areopagu Pelplińskiego pt. „Zakony męskie na Pomorzu”. Konferencja rozpocznie się w najbliższą sobotę (20.11), o godz. 10.00. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.

Czytaj więcej
2021-11-16

Terminy spotkań dla kandydatów do bierzmowania

Najbliższe terminy spotkań dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2021-11-16

Ku Kościołowi synodalnemu

W Kościele powszechnym trwa czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie.

Czytaj więcej
2021-11-14

Niedzielna praktyka alumnów WSD

Dla wspólnoty parafialnej św. Wojciecha był to również dzień, kiedy gościliśmy Księdza Rektora i alumnów naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Czytaj więcej
2021-11-13

Synod etap parafialny - ZAPROSZENIE

W Kościele powszechnym rozpoczął się czas synodu, który jest czasem wspólnego słuchania Ducha Świętego, odkrywania piękna Kościoła i ożywienia naszego uczestnictwa we wspólnocie.

Czytaj więcej
2021-11-12

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W najnowszym wydaniu „Pielgrzyma” można przeczytać m.in. następujące artykuły: - „Król nie z tej ziemi” – ks. Janusz Chyła [Codziennie w modlitwie „Ojcze nasz” wypowiadamy słowa: „Przyjdź, Królestwo Twoje”.

Czytaj więcej
2021-11-11

Koncert Patriotyczny

Pieśni patriotyczne w czwartkowy wieczór wybrzmiały w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Koncert zorganizowano z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej
2021-11-11

Święto Niepodległości

Co roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w naszym mieście bardzo uroczyście. Od 11 listopada 1918 roku Polska znowu jest wolna i zjednoczona. Dokładnie 103 lat temu państwo polskie wróciło na mapę Europy i świata, po 123 latach niewoli.

Czytaj więcej
2021-11-11

Spotkanie modlitewne - ZAPROSZENIE

W związku z przeniesieniem przez papieża Franciszka obchodów Światowego Dnia Młodzieży na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zaprasza na spotkanie modlitewne do bazyliki katedralnej w Pelplinie 20 listopada 2021 r. o godz. 18.00.

Czytaj więcej
2021-11-08

Rekolekcje dla katechetów - "Jeremiasz wzorem człowieka wierzącego"

„Jeremiasz wzorem człowieka wierzącego”, pod takim hasłem przeżywali swoje rekolekcje katecheci diecezji pelplińskiej oraz przedstawiciele innych diecezji, absolwenci podyplomowego studium teologii.

Czytaj więcej
2021-11-07

Dla Niepodległej - Zapraszamy

W Święto Niepodległości, w czwartek, zapraszamy do naszego kościoła na Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Wokalnego Amoroso. Rozpoczęcie koncertu o godz. 19.15.

Czytaj więcej
2021-11-06

Adoracja i wspólna Eucharystia

Tradycyjnie w I piątek miesiąca pielgrzymi grupy "Kociewie" spotkali się na adorowaniu Jezusa Chrystusa i wspólnej Eucharystii. Podczas adoracji była okazja, by skorzystać z sakramentu miłosierdzia Bożego - spowiedzi.

Czytaj więcej
2021-11-06

Modlitwa różańcowa na cmentarzu

Trwamy w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 różaniec za naszych zmarłych. W tych dniach zapraszamy także na godz. 19.30 na różaniec przy grobie Sługi Bożego ks. Henryka Antoniego Szumana na Starym cmentarzu.

Czytaj więcej
2021-11-05

Zaproszenie na Adwentowe Dni Skupienia w WSD

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn (od szkoły ponadpodstawowej) do skorzystania z zaproszenia na Adwentowe Dni Skupienia

Czytaj więcej
2021-11-03

"Fatima" - historia objawień z 1917 roku

W środowy wieczór udaliśmy się jako wspólnota parafialna na film pt. "Fatima". Historia objawień z 1917 roku była nam znana, jednak film pozwolił nam przyjąć sercem tamte wydarzenia i Orędzie Matki Najświętszej.

Czytaj więcej
2021-11-03

Weekendowe rekolekcje dla katechetów i nauczycieli

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Pelplinie zaprasza katechetów i nauczycieli do wzięcia udziału w rekolekcjach weekendowych, które odbędą się w Pelplinie w budynku Collegium Marianum. Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00, a zakończenie w niedzielę o godz. 13:00.

Czytaj więcej
2021-11-01

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień zaduszny

Dzień 1 listopada przypomina prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia

Czytaj więcej
2021-10-31

Hej hej, święci są okej!!!

W dzisiejszą niedzielę w naszej parafii postanowiliśmy celebrować wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych tworząc pochód ze świętymi. Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniałe stroje i ich rodzicom, za pomoc i towarzyszenie swoim pociechom.

Czytaj więcej
2021-10-30

Pośpimy godzinę dłużej. W nocy zmiana czasu

Dokładnie w nocy z 30 na 31 października 2021 roku, czyli z soboty na niedzielę, będziemy przestawiać wskazówki zegarka z godziny 3 na 2. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.

Czytaj więcej
2021-10-30

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Jest już nowy numer "Pielgrzyma". Ze względu na wypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych 22. numer „Pielgrzyma” poświęcony jest przede wszystkim tematyce związanej z odchodzeniem.
Tematem numeru jest artykuł s. Anny Czajkowskiej WDC pt. „Odpusty dla zmarłych”, w którym autorka przekonuje, że oddając odpusty duszom czyśćcowym, jeszcze pełniej otwieramy się w Chrystusie na dar osobistego uświęcenia.

Czytaj więcej
2021-10-30

List napisany i wysłany

W piątkowe popołudnie dzieci po raz ostani spotkały się na nabożeństwie różańcowym w tym roku. Szczególnym momentem nabożeństwa było odczytanie listu dla Maryji, który dzieci pisały przez cały październik zbierając specjalne naklejki.

Czytaj więcej
2021-10-29

Penitencjaria Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Penitencjaria Apostolska potwierdza i przedłuża na cały miesiąc listopad 2021 roku wszystkie dobrodziejstwa duchowe już udzielone 22 października 2020 roku Dekretem Prot. nr 791/20/I, na mocy którego, ze względu na pandemię „Covid-19”, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych zostały przedłużone na cały miesiąc listopad 2020 roku – czytamy w Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej opublikowanym 28 października br.

Czytaj więcej
2021-10-29

Zmiany organizacji ruchu w rejonach cmentarzy

Już od piątku 29 października wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu drogowego w rejonie Cmentarza Komunalnego w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2021-10-29

Biedronki zapraszają na Bal Wszystkich Świętych

Z wielką radością przygotowujemy się na Bal Świętych, na który serdecznie Was zapraszamy!

Czytaj więcej
2021-10-26

Bal Świętych - ZAPRASZAMY!!!

W przyszłą niedzielę zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, całe rodziny na Mszę Świętą o godz. 13.30, którą rozpoczniemy doroczny Bal Świętych przed uroczystością Wszystkich Świętych.

Czytaj więcej
2021-10-26

Spotkanie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym

W ostatni wtorek miesiąca Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym w ramach cotygodniowego spotkania trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie różańcowej.

Czytaj więcej
2021-10-25

Mądrość, rozum, umiejętność... - dary Ducha Świętego zstąpiły na młodzież naszej parafii

Dnia 25 października w naszej parafii odbyła się uroczystość bierzmowania. Bierzmowanie jest kolejnym sakramentem, który prowadzi młodych ludzi ku dojrzałości chrześcijańskiej.

Czytaj więcej
2021-10-25

Informacje o pogrzebie ks. inf. Stanisława Grunta

W piątkowy wieczór, 22 października 2021 r., we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II odszedł do Domu Ojca śp. ks. infułat Stanisław Grunt, były ekonom diecezji pelplińskiej, budowniczy wielu kościołów, współorganizator pielgrzymki Jana Pawła II w Pelplinie. 

Czytaj więcej
2021-10-24

Odmawiajcie codziennie różaniec...

Trwamy w miesiącu październiku, miesiącu różańcowym. W niedzielę przy wyjściu z kościoła, u młodzieży z naszego wolontariatu można było nabyć dziesiątkę różańca, która jest ręcznie wykonana przez ową młodzież.

Czytaj więcej
2021-10-23

Promocja posługi lektora

Dzisiaj w Tczewie w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się promocja posługi lektora.

Czytaj więcej
2021-10-23

Biskup Pelpliński rozpoczął diecezjalny etap Synodu o synodalności

22 października podczas Mszy Świętej odpustowej w parafii pw. Św. Jana Pawła II w Mądrzechowie Biskup Pelpliński rozpoczął diecezjalny etap Synodu o synodalności.

Czytaj więcej
2021-10-22

Nowenna do Ducha Świętego

Poniżej znajdują się teksty Nowenny do Ducha Świętego na sobotę i niedzielę

Czytaj więcej
2021-10-21

Kurs lekstorski

W sobotę (16 października) odbyło się przed południem drugie spotkanie kursu dla lektorów. W kursie uczestniczą również ministranci z naszej parafii.

Czytaj więcej
2021-10-20

Piszemy list dla Maryi - ZAPRASZAMY

Zapraszamy wszystkie dzieci na wspólną modlitwę od poniedziałku do piątku o godz. 17:00 do kościoła św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-10-19

Msza św. w 37. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w kościele pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej
2021-10-18

Dzień Dziecka Utraconego

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego w poniedziałek o godz. 19:30 sprawowana była Msza św. dla rodzin

Czytaj więcej
2021-10-18

Papież Franciszek przyjął naszych biskupów

15 października papież Franciszek przyjął kolejną grupę biskupów polskich w ramach wizyty Ad limina. Wśród nich biskupów diecezji pelplińskiej: Ryszarda Kasynę i Arkadiusza Okroja.

Czytaj więcej
2021-10-18

Wieczornica ku czci św. Jana Pawła II

W sobotni wieczór, 16 października w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, odbyła się wieczornica poświęcona pamięci Świętego Jana Pawła II.

Czytaj więcej
2021-10-16

Rekolekcje kerygmatyczne (GPS)

Za nami kolejna tura rekolekcji kerygmatycznych dla kandydatów do bierzmowania, które odbyły się 16 października.

Czytaj więcej
2021-10-16

Zbiórka charytatywna - kup ciasto, pomóż Gosi

W niedzielę, 17 października po każdej Mszy Świętej przed kościołem pw. św. Wojciecha nabyć będzie można smaczne ciasto.

Czytaj więcej
2021-10-15

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 21. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest misjom. Mamy wiele okazji do tego, aby włączyć się w misyjne dzieło Kościoła.

Czytaj więcej
2021-10-14

Dzień Edukacji Narodowej

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Pedagodzy, Wychowawcy, Katecheci i Pracownicy Oświaty.

Czytaj więcej
2021-10-13

Z dalekiej Fatimy...

13 października wierni naszego miasta uczestniczyli w Nabożeństwie fatimskim które, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie.

Czytaj więcej
2021-10-13

Etap II „Ogrody Św. Wojciecha” zostanie zrealizowany

13 października podliczono głosy oddane na projekty w Budżecie Obywatelskim 2022. Spośród 16 inwestycyjnych projektów starogardzianie wybrali cztery zwycięskie pomysły.

Czytaj więcej
2021-10-10

Poświęcenie różańców

Dzisiaj 10 października podczas Mszy św. o godz. 16:00,zgromadziły się dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej wraz ze swoimi rodzinami.

Czytaj więcej
2021-10-10

XXI Dzień papieski

Dzisiaj obchodzimy XXI Dzień Papieski. Przed Kościołami odbyły się zbiórki na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera zdolną młodzież z trudnych środowisk.

Czytaj więcej
2021-10-09

Ważne informacje dla kandydatów do bierzmowania

Cieszymy się bardzo, że młodzież naszej parafii w dniu 25 października przyjmie z rąk Biskupa Arkadiusza Okroja sakrament Bierzmowania. Pragniemy do tego wydarzenia dobrze się przygotować.

Czytaj więcej
2021-10-09

Diecezjalny Kongres Róż Różańcowych w Pelplinie

Dzisiaj (9 października) odbył się Diecezjalny Kongres Róż Różańcowych w Pelplinie w którym uczestniczyli przedstawiciele róż z naszej parafii wraz z ks. Andrzejem Maciołkiem.

Czytaj więcej
2021-10-08

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Trzeciego Wieku S-Centrum

Po dłuższej przerwie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2021/2022, podczas której gościnnie wystąpiła Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury pod kierownictwem Kacpra Roszkowskiego w utworach “Gaude Amus”, “Gaude Mater”.

Czytaj więcej
2021-10-07

Dziś (7 października) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Kościół katolicki obchodzi 7 października święto Matki Bożej Różańcowej. Data jest związana z przypisaniem wstawiennictwu Bogurodzicy zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami pod Lepanto

Czytaj więcej
2021-10-06

Zaproszenie na XXI Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie

Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza na XXI Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie.

Czytaj więcej
2021-10-04

W dniu św. Franciszka - modlitwie rożańcowej towarzyszyły zwierzątka dzieci

W duchu franciszkańskiego umiłowania przyrody, od kwiatów i ptaków - po zwierzęta domowe modlono się w towarzystwie czworonożnych i dwuskrzydłych przyjaciół dzieci.

Czytaj więcej
2021-10-03

List pasterski Episkopatu Polski

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia! Bóg po stworzeniu świata nie porzucił go i nie przestał troszczyć się o niego.

Czytaj więcej
2021-10-03

Rozpoczęcie przygotowania do przyjęcia Bierzmowania

W dzisiejszą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10:00 uczniowie klas VIII złożyli uroczystą deklaracje rozpoczęcia formacji do sakramentu bierzmowania, która potrwa dwa lata.

Czytaj więcej
2021-10-02

82. rocznica śmierci ks. Szumana

Dzisiaj (2 października) mija 82. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ks. Henryka Szumana. O godz. 18.30 zapraszamy na Mszę Świętą w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Henryka Szumana i Męczenników okresu II wojny światowej.

Czytaj więcej
2021-10-02

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Tematem numeru jest artykuł ks. Sławomira Kunki pt. „Boże tajemnice na wyciągnięcie ręki”,mówiący o tym, że przez różaniec św. Maryja uczy nas żyć miłością Boga.

Czytaj więcej
2021-10-02

Starogardzkie Jerycho Różańcowe

Już 7 raz w naszym dekanacie zorganizowane zostało Jerycho Różańcowe – całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych i do życia konsekrowanego.

Czytaj więcej
2021-10-01

Formacyjny I piątek miesiąca

Wspólna adoracja, spowiedź święta i Eucharystia zgromadziły pielgrzymów grupy Kociewie w kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-10-01

„List dla M.” - Nabożeństwa różańcowe dla dzieci

Podczas tegorocznego Różańca będziemy chcieli wspólnie z dziećmi stworzyć szczególny list adresowany do Matki Bożej.

Czytaj więcej
2021-10-01

Dzień ANIOŁA

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 8 w Starogardzie Gdańskim już po raz trzeci odbył się Dzień Anioła.

Czytaj więcej
2021-09-29

Swięto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

Kościół katolicki 29 września obchodzi święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

Czytaj więcej
2021-09-28

,,Koronka na ulicach miast”

Dzisiaj nasz parafia włączyła się w akcję ,,Koronka na ulicach miast”. Odmówiliśmy Koronkę przy pomniku św. Wojciecha. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną modlitwę i świadectwo wiary.

Czytaj więcej
2021-09-27

Maturzyści diecezji pelplińskiej na Jasnej Górze

W poniedziałek, 27 września 2021 r. odbyła się pielgrzymka maturzystów diecezji pelplińskiej na Jasną Górę.

Czytaj więcej
2021-09-26

Uroczystości ku czci Ofiar II wojny światowej w Szpęgawsku

W dzisiejszą niedzielę (26 września) odbyły się obchody w Lesie Szpęgawskim w 82 rocznicę upamiętnienia zbrodni na kociewskiej ziemi.

Czytaj więcej
2021-09-26

Projekty budżetu obywatelskiego na 2022 rok

Trwa głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Wśród projektów jest także i nasz zatytułowany „Nasza przestrzeń Skwer św. Wojciecha – II etap Ogrody św. Wojciecha”.

Czytaj więcej
2021-09-25

Ocalony - Ćpunk w Kościele

Andrzej Sowa „Kogut” w ostatniej fazie uzależnienia codziennie brał narkotyki w ilości kilkukrotnie przewyższającej dawkę śmiertelną.

Czytaj więcej
2021-09-25

Parafia ma nowych ceremoniarzy

W sobotę, 25 września 2021 r., podczas Mszy świętej w bazylice katedralnej w Pelplinie, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ustanowił 82 ceremoniarzy.

Czytaj więcej
2021-09-23

Spotkanie duchowieństwa rejonu pelplińskiego

W czwartkowy wieczór (23 września), bp Ryszard Kasyna spotkał się w Pelplinie w kościele Bożego Ciała z duchowieństwem całego rejonu pelplińskiego.

Czytaj więcej
2021-09-23

Radio Głos - ks. Janusz Lipski zaprasza na uroczystości w Lesie Szpęgawskim

Zapraszamy na uroczystości upamiętniające, które odbędą się 26 września o 13:00 na cmentarzu wojennym. Ks. Janusz Lipski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim zaprasza na uroczystości w Lesie Szpęgawskim:

Czytaj więcej
2021-09-20

Spotkania Wolontariatu

Wolontariat młodzieżowy Eleos mocno dzisiaj popracował, by udał się "dzień anioła". Serdecznie zapraszamy młodzież na spotkania

Czytaj więcej
2021-09-19

Koncert kameralny na altówkę, klarnet i harfę

Dzisiaj o godz. 16.00 w naszym kościele odbył się koncert kameralny na altówkę, klarnet i harfę.

Czytaj więcej
2021-09-19

Spotkanie popielgrzymkowe Kociewiaków

Za nami piękny czas Pielgrzymki na Jasną Górę i Pielgrzymki do Piaseczna. Bogu niech będą dzięki za wszelkie łaski, Jego błogosławieństwo, a także piękną pogodę.

Czytaj więcej
2021-09-19

Z ziemi polskiej do Afryki

Gościliśmy dzisiaj w naszej wspólnocie ks. Wojciecha Ciesielskiego – misjonarza z Zambii. Dziękujemy mu za wygłoszone słowo Boże.

Czytaj więcej
2021-09-19

Lęk - jak go pokonać

Słowo Boże zawarte w Biblii jest dla każdego chrześcijanina duchowym pokarmem, bez którego nasza wiara straciłaby sens.

Czytaj więcej
2021-09-19

Wzrastanie w rodzinie

Trzeci dzień Triduum ku czci św. Stanisława Kostki, zgromadził w kościele rodziców, szczególnie rodziców kandydatów do sakramentu bierzmowania. Spotkanie poprowadził ks. Piotr Fankidejski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Czytaj więcej
2021-09-18

Chorus Nepomucensis w hołdzie zamordowanym

Chyba wszyscy Kociewiacy słyszeli o Szpęgawsku? Nadal nie znamy nazwisk wszystkich osób, które tam zginęły na początku II Wojny Światowej.

Czytaj więcej
2021-09-18

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 19. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest jedno z największych wydarzeń tego roku – wyczekana beatyfikacja Sług Bożych Matki Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj więcej
2021-09-17

Trwając na spotkaniu z Jezusem

W piątkowy wieczór adorowaliśmy Pana Jezusa, który był z nami pod postacią Chleba. Właśnie Adoracją rozpoczęła się nowa droga młodzieży klas 8.

Czytaj więcej
2021-09-16

Rozpoczęliśmy Triduum ku czci św. Stanisława Kostki

16 września w Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim rozpoczęliśmy Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Pierwszy dzień zgromadził dzieci szczególnie te, które rozpoczynają swoje przygotowanie do I Komunii Świętej.

Czytaj więcej
2021-09-16

Requiem ofiarom zbrodni w Lesie Szpęgawskim

Stowarzyszenie wokalistów zespołu Chorus Nepomucensis, Powiat Starogardzki oraz Grodzisko Owidz zapraszają na koncert pt. "Requiem ofiarom zbrodni w Lesie Szpęgawskim".

Czytaj więcej
2021-09-15

Modlitwa chorych w Piasecznie

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej grupa pielgrzymów z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Andrzeja Maciołka,

Czytaj więcej
2021-09-15

26 września obchody 82. rocznicy zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

Wójt Gminy Starogard Gdański – Magdalena Forc-Cherek, Prezydent Miasta Starogard Gdański – Janusz Stankowiak, Starosta Starogardzki – Karzimierz Chyła

Czytaj więcej
2021-09-14

Aplikacja do zwiedzania dawnego opactwa cysterskiego

Drodzy turyści, z myślą o Was powstała aplikacja mobilna służąca do niecodziennego zwiedzania dawnego opactwa cysterskiego ” Bazylika Katedralna w Pelplinie. Audioprzewodnik” .

Czytaj więcej
2021-09-13

Nabożeństwo Fatimskie

W poniedziałek 13 września na wspólnej modlitwie zgromadzili się czciciele Niepokalanej. O godz. 20.00 odbyło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył ks. Maciej na którego zakończenie była procesja ze świecami wokół kościoła.

Czytaj więcej
2021-09-12

Tydzień wychowania

List Pasterski Episkopatu Polski z okazji XI Tygodnia Wychowania w Polsce. Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,

Czytaj więcej
2021-09-12

Triduum ku czci św. Stanisława Kostki

W tym tygodniu przeżywać będziemy Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Serdecznie zapraszamy!!!

Czytaj więcej
2021-09-12

U Królowej Pomorza i Matki Jedności

W sobotę 1 września 2021 roku wyruszyła po raz kolejny z naszego miasta piesza pielgrzymka do sanktuarium w Piasecznie.

Czytaj więcej
2021-09-12

Zapraszamy na koncert

W przyszłą niedzielę o godz. 16.00 w naszym kościele odbędzie się koncert kameralny na altówkę, klarnet i harfę. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2021-09-10

Spotkanie popielgrzymkowe - ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszam wszystkich pątników tegorocznej XXX Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, pielgrzymów duchowych oraz sympatyków naszej grupy KOCIEWIE na spotkanie popielgrzymkowe, które odbędzie się 19 września 2021r.

Czytaj więcej
2021-09-10

Spotkanie katechetów

Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Jest to okazja do spotkania wszystkich katechetów pracujących w szkołach na terenie parafii św. Wojciecha i nie tylko. 
 

Czytaj więcej
2021-09-09

"Odkryj swoją drogę" - ZAPROSZENIE

Zapraszamy na bardzo ciekawą historię życia Edyty i Andrzeja.

Czytaj więcej
2021-09-06

IX Warsztaty Gospel w Parafii Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim

Zakończyły się IX Warsztaty Muzyki Gospel w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Warsztaty prowadzone były przez Annę Madej i Agę Derlak.

Czytaj więcej
2021-09-06

Wprowadzenie w urząd ks. proboszcza Tomasza Dawida

Z końcem sierpnia posługę w naszej parafii zakończył ks. Tomasz Dawid. W I sobotę miesiąca września ks. Tomasz został uroczyście wprowadzony w urząd proboszcza.

Czytaj więcej
2021-09-05

Ogólnopolskie rekolekcje online przed beatyfikacją

Zapraszamy do udziału wszystkich, niezależnie od tego czy postać kard. Wyszyńskiego jest im bliska, czy odległa, czy są dziś silnie związani z Kościołem, czy też czują, że są na jego obrzeżach, wierzących i wątpiących!

Czytaj więcej
2021-09-05

List Prymasa Polski przygotowujący do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W tekstach Pisma Świętego czytanych podczas dzisiejszej niedzielnej Eucharystii mowa jest o dwóch niezwykle ważnych i cennych darach, jakie otrzymujemy od Boga.

Czytaj więcej
2021-09-05

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Z tego względu, że 12 września obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, w 18. wydaniu "Pielgrzyma" tematem numeru jest artykuł pt. "Maryja – imię Matki Boga", omawiający znaczenie Jej imienia.

Czytaj więcej
2021-09-04

Diecezjalna Konferencja Katechetyczna w Pelplinie

W sobotę, 4. września Bazylika Katedralna w Pelplinie zgromadziła katechetów z całej diecezji pelplińskiej na Diecezjalnej Konferencji Katechetycznej. Rozpoczęła ją Msza św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny.

Czytaj więcej
2021-09-04

Noc Adoracji

Z dnia 3 na 4 września w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Łapiszewie w Starogardzie Gd.

Czytaj więcej
2021-09-02

Spotkanie organizacyjne w sprawie obchodów rocznicy w Lesie Szpęgawskim

W czwartek w domu plebanijnym, odbyło się spotkanie organizacyjne z przedstawicielami władz samorządowych i odpowiedzialnych za organizację kolejnej rocznicy Mordu w Lesie Szpęgawskim.

Czytaj więcej
2021-08-31

Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego

31 sierpnia, odbyła się Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022.

Czytaj więcej
2021-08-30

Rocznica Porozumień Sierpniowych

30 sierpnia ku pamięci wydarzeń z 1980 roku władze miasta, gminy i powiatu Starogardu Gdańskiego wspólnie z przedstawicielami licznych instytucji i organizacji związkowych oraz kombatanckich złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przy Kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-08-30

Wielki połów w Białogórze

W dniach 22-28.08.2021 r. w nadmorskiej Białogórze odbyła się trzecia edycja Wielkiego Połowu.

Czytaj więcej
2021-08-29

ZAPISY - Piesza Pielgrzymka do Piaseczna

Serdecznie zapraszamy do udzuału w Pieszej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie. Wspólne pielgrzymowanie rozpoczniemy 11 września w parafii św. Wojciecha.o godz. 6:00. Zapraszamy

Czytaj więcej
2021-08-28

Pielgrzymka do Libanu, krainy Św. Charbela

W dniach 19 - 27 sierpnia 2021 r. odbyła się pielgrzymka do Libanu. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. proboszcz Janusz Lipski, a także kapłani: ks. Andrzej, ks. Tomasz i ks. Krzysztof .

Czytaj więcej
2021-08-26

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Ikonę sprowadził do Częstochowy Władysław Opolczyk, książę opolski, syn Bolesława II księcia Opolskiego, z zamku w Bełżcu, gdzie cieszył się szczególnym kultem wiernych i umieścił w ufundowanym przez siebie klasztorze

Czytaj więcej
2021-08-25

ZAPROSZENIE - III edycja wydarzenia ewangelizacyjnego "WIELKI POŁÓW"

Zapraszamy na III edycję wydarzenia ewangelizacyjnego WIELKI POŁÓW, które odbędzie się w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym w Białogórze.

Czytaj więcej
2021-08-25

Kurs ceremoniarza

Ceremoniarz, to osoba, która jest w parafii odpowiedzialna za piękno liturgii. Trzech ministrantów z naszej parafii aktualnie jest na kursie, który przygotowuje do posługi ceremoniarza. Życzymy udanego czasu nabywania liturgicznej wiedzy i wspieramy modlitwą.

Czytaj więcej
2021-08-24

Cykl audycji o Kard. S. Wyszyńskim w Radiu Głos

Od 23 sierpnia na antenie Radia Głos emitowane są rozmowy z prof. Grzegorzem Grochowskim o spuściźnie nauczania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj więcej
2021-08-22

Witamy ks. Piotra w wspólnocie parafialnej

Z dniem 20 sierpnia Ksiądz Biskup Diecezjalny skierował do posługi wikariuszowskiej w naszej parafii ks. Piotra Fankidejskiego, pochodzącego z Osieka. Bardzo serdecznie witamy w naszej Wspólnocie nowego Ks. Wikariusza i życzymy Mu wielu Bożych łask i opieki św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-08-21

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 17. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest szczera rozmowa z aktorką i piosenkarką Olgą Bończyk

Czytaj więcej
2021-08-16

PIELGRZYMKA DO LIBANU

PILGRZYMKA DO LIBANU

Czytaj więcej
2021-08-15

Odpust Wniebpwzięcia NMP

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się przed kościołem św. Wojciecha w Starogardzie Gd.

Czytaj więcej
2021-08-14

Pielgrzymkowa adoracja Jezusa Eucharystycznego

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymi grupy Kociewie zgromadzili się na adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha.

Czytaj więcej
2021-08-15

KOncert pieśni maryjnych i patriotycznych

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Wojciecha, odbył się koncert pieśni maryjnych i patriotycznych.

Czytaj więcej
2021-08-14

W niedzielę Dzień Świętego Bernarda w Pelplinie

W niedzielę w Pelplinie, obchodzony będzie dzień św. Bernarda. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej
2021-08-14

Kwartet Amoroso na uroczystośći 95-lecia

Wczoraj (8 sierpnia 2021 r.) jubileusz 95-lecia świętował Chór Męski im. Serca Jezusowego działający przy parafii pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim.

Czytaj więcej
2021-08-13

Nabożeństwo Fatimskie

13 sierpnia o godz. 20.00 odbyło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył ks. Tomasz Dawid.

Czytaj więcej
2021-08-13

Zakończenie XXX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej.

W piątek, 13 sierpnia 2021 r., od godz. 7:15 pielgrzymi z diecezji pelplińskiej wchodzili na szczyt Jasnogórskiego Sanktuarium w Częstochowie.

Czytaj więcej
2021-08-09

Studia podyplomowe uprawniające do nauczania religii

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym.

Czytaj więcej
2021-08-08

„Gospel w Drodze”

W niedzielę 8 sierpnia o godz. 13:30 w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbył się koncert muzyki Gospel w wykonaniu Młodzieżowego Chóru "Juventus"

Czytaj więcej
2021-08-01

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Artykuł ks. Sławomira Kunki „Wniebowzięta Matka – spełnione pragnienie Ojca” to temat 16. numeru „Pielgrzyma”.

Czytaj więcej
2021-07-31

Grupa Kociewie rozpoczęła pielgrzymowanie

Mszę św. dla Grupy Kociewskiej w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gd. sprawował ks. biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Po zakończonej Mszy św. Biskup udzielił pielgrzymom błogosławieństwa na szczęśliwą i bezpieczną drogę.

Czytaj więcej
2021-07-29

Pielgrzymi z Gdańska zawitali na Kociewiu

Dzisiaj, 29 lipca Kociewie gości pielgrzymów z Gdańska. Gdańska Piesza Pielgrzymka wyruszyła 28 lipca, a na Jasną Górę dotrze 12 sierpnia. W Starogardzie pielgrzymi zatrzymują się na godzinny postój, wypoczywają i nabierają sił, by pielgrzymować dalej. Otaczamy ich swoją modlitwą. Przypominamy, że Pielgrzymka Kociewie rusza na szlak pielgrzymkowy w sobotę 31 lipca. Msza św. na rozpoczęcie o godz. 6:00. Zapraszamy. 

Czytaj więcej
2021-07-28

778. rocznica ustanowienia diecezji

Diecezja pelplińska, zwana dawniej – jak wynika z treści bulli Totus tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. – diecezją chełmińską (Dioecesis Pelplinensis – vetere nomine Culmensis appelata – diecezja pelplińska – dawniej [dotychczas] zwania chełmińską) swymi początkami sięga roku 1243,

Czytaj więcej
2021-07-29

Filmowe wspomnienie z wyjazdu młodzieżowego w góry

Jako parafialny wolontariat (Starogard Gd. św. Wojciech) odwiedziliśmy poszczególne zakątki pienińskich gór, by móc ucieszyć się sobą i pięknem stworzenia.

Czytaj więcej
2021-07-28

Gdynia, Gdańsk, Kartuzy, Starogard, Chojnice, Grudziądz… Juventus w drodze

Młodzieżowy Chór Juventus działający przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie wyrusza w drogę. Przez prawie dwa miesiące chórzyści będą głosić Dobrą Nowinę poprzez niezwykły śpiew.

Czytaj więcej
2021-07-26

Już w sobotę ruszamy!!!

Już w sobotę, 31 lipca z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 6.00.

Czytaj więcej
2021-07-26

Parafialny wyjazd w Pieniny

20 lipca młodzież z naszej parafii wraz z ks. Maciejem wyruszyła na wypoczynek kolonijny w Pieniny, będąc w drodze na południe Polski odwiedzili Stolicę duchową narodu - Jasną Górę, gdzie modlili się przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Czytaj więcej
2021-07-25

Błogosławieństwo kierowców i pojazdów w dniu św. Krzysztofa

Dzisiaj przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców, podróżujących i pielgrzymów. O godz. 15.00 na placu przed kościołem odbyło się błogosławieństwo pojazdów.

Czytaj więcej
2021-07-25

25 lipca – I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Z inicjatywy papieża Franciszka obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wszystkim najstarszym parafianom życzymy Bożej opieki i szacunku od młodszych pokoleń.

Czytaj więcej
2021-07-24

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 15. „Pielgrzymie” w temacie numeru ks. Wojciech Kardyś pisze o życiu świętych Joachima i Anny, rodzicach Maryi i dziadkach Jezusa w artykule „Kim byli rodzice Maryi?”.

Czytaj więcej
2021-07-22

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania

Pielgrzymi oraz kierownik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę zapraszają do wspólnego pielgrzymowania.

Czytaj więcej
2021-07-21

Pozdrowienia z Jasnej Góry

20 lipca młodzież z naszej parafii wraz z ks. Maciejem wyruszyła na wypoczynek kolonijny w Pieniny będąc w drodze na południe Polski odwiedziliśmy Stolicę duchową narodu - Jasną Górę

Czytaj więcej
2021-07-19

Pomoc poszkodowanym gwałtownymi burzami i powodziami - odezwa Biskupa Pelplińskiego

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna podjął decyzję, aby nasza diecezja włączyła się w pomoc poszkodowanym gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii

Czytaj więcej
2021-07-16

Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Corocznie w święto Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca, wielu z nas może podjąć się noszenia szkaplerza. Jeśli ktoś już od lat praktykuję tę formę pobożności niech trwa w gorliwym nabożeństwie ku czci Matki Bożej.

Czytaj więcej
2021-07-13

Nabożeństwo Fatimskie

Nabożeństwo Fatimskie, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników.
W naszej parafii zostało odprawione 13 czerwca o godz. 20:00

Czytaj więcej
2021-07-12

Z posługą słowa Bożego w Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

W niedzielę, 11 lipca parafianie wspólnoty św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, mieli okazję podczas kazań wysłuchać zaproszenia do wspólnego pielgrzymowania – fizycznego lub duchowego. Dziękujemy całej wspólnocie parafialnej za okazane dobro za wspólną modlitwę i złożony dar serca.

Czytaj więcej
2021-07-09

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 14. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł ks. Wojciecha Kardysia pt. „Apostołka Apostołów”.

Czytaj więcej
2021-07-04

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie,

Czytaj więcej
2021-06-30

Przypominamy trwa nabór do WSD

Niech do odwagi zachcą nas słowa papieża Franciszka: Radość Ewangelii, która otwiera nas na spotkanie z Bogiem i z braćmi, nie może czekać na nasze opieszałości i lenistwa; nie dotrze do nas, jeśli pozostaniemy w oknie, z wymówką, że wciąż czekamy na dogodny czas

Czytaj więcej
2021-06-28

Letnie rekolekcje dla lektorów i ministrantów.

Od 25-27 czerwca br,. w Collegium Marianum w Pelplinie trwały letnie rekolekcje dla lektorów i ministrantów. W rekolekcjach udział wzięła również służba liturgiczna z naszej parafii.

Czytaj więcej
2021-06-28

Zmiany personalne w naszej parafii

W dniu wczorajszym Ksiądz Biskup Diecezjalny wręczył dekrety dotyczące zmian personalnych w naszej diecezji. Nasz wikariusz ks. Tomasz Dawid został proboszczem parafii św. Jakuba w Ostrowitem, a naszym nowym wikariuszem został ks. Piotr Fankidejski z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Człuchowie. Zmiany te wchodzą w życie 20 sierpnia br.

Czytaj więcej
2021-06-27

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 12. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest Dniu Ojca i jego szczególnej roli w życiu dziecka i całej rodziny. 

*W czerwcowym numerze „Dzielimy się iskierką dobra” w rozmowie z mamą dzielnego Nathanka, który urodził się bez kości ramiennych i choruje na TAR, rzadką dziedziczną chorobą krwi i kości.

*Ponadto w numerze znalazł się między innymi artykuł o św. Antonim z Padwy, patronie od rzeczy zgubionych, czy artykuł „Przyjdźcie do mnie wszyscy” – o tym, że czas pandemii może być czasem odkrywania na nowo istotnych wartości duchowych.

*Poza tym jak zwykle w „Pielgrzymie" do przeczytania porady prawne oraz wiele ciekawych felietonów i ciekawostek. Dobrej lektury!

Czytaj więcej
2021-06-25

Zabierz Jezusa na wakacje.

Dzisiaj odbył się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego, odbyła się w czwartek o godz. 17:00.

Czytaj więcej
2021-06-22

Spotkanie przedpielgrzymkowe (organizacyjne)

W niedzielę 27 czerwca i w niedzielę 4 lipca o godz. 15.00 w salce katechetycznej przy parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbędą się spotkania dla wszystkich chętnych i zainteresowanych Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę, która wyruszy na pielgrzymi szlak 31 lipca.
To wspaniałe doświadczenie wspólnej drogi, dla wielu długo oczekiwany punkt wakacji. Serdecznie zapraszamy!!!

Czytaj więcej
2021-06-22

Siostry Pasterki zapraszają na rekolekcje

„Cała Piękna – Otworzyć głowę na pomysły nowe” to kolejny cykl rekolekcji dla dziewcząt, na które zaprasza Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Patrzności Bożej. Zgłoszenia przyjmuje siostra Dorota.

Czytaj więcej
2021-06-20

Bp A. Okroj wyświęcił 5. diakonów

W niedzielę, 20 czerwca 2021 r. biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj udzielił święceń diakonatu  5. alumnom WSD w Pelplinie. 

Czytaj więcej
2021-06-20

Od dzisiaj została zniesiona dyspensa

Od dzisiaj została zniesiona dyspensa od uczestniczenia we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej. Odtąd mamy ponownie obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej w każdą niedzielę i święta nakazane.

Czytaj więcej
2021-06-19

Ogromny entuzjazm na "Przystani" w Pelplinie

Radość wiary, poczucie wspólnoty, muzyka, śpiewa i taniec dominowały na kolejnej "Przystani - warsztatach dla duszy", która 19 czerwca odbyła się w Pelplinie.

Czytaj więcej
2021-06-18

Kolejny "biedronkowy" rok szkolny za nami

W czwartkowe popołudnie, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Chór dziecięcy "Biedronki" mógł wspólnie pożegnać rok szkolny przy ognisku w ogrodzie przy naszej parafialnej plebanii.

Czytaj więcej
2021-06-17

Projekt "Chcę żyć" - już w sobotę, premierowy, autorski koncert NcG

W kompozycjach usłyszycie dużo pozytywnego przekazu o wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Przekonacie się, że warto rozwijać pasje i talenty. Doświadczycie jak szczęśliwie i radośnie żyć.

Czytaj więcej
2021-06-16

Ognisko na zakończenie roku formacji

Za nami piękny i twórczy rok formacyjny wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza w ogrodzie plebanijnym zakończyliśmy go spotkaniem przy ognisku z kiełbaską i śpiewem. Były wspólne rozmowy, plany na kolejny rok. Niewątpliwie był to piękny i potrzebny czas dla każdego z nas.

Czytaj więcej
2021-06-15

Diecezjalny Spływ Kajakowy

W dniach 11-13 czerwca br. Nasza młodzież z wolontariatu wzięła udział w Diecezjalnym Spływie Młodzieżowym.

Czytaj więcej
2021-06-13

Nabożeństwo Fatimskie

„Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom.
 Ku coraz nowym znakom czasu. Trzeba do niego wciąż powracać. Podejmować je wciąż na nowo.”

Czytaj więcej
2021-06-13

Święto Pułkowe 2021

Dla uczczenia 106 rocznicy szarży pod Rokitną - 13.06.2021 r. w niedzielę o godz. 12:30 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych szwoleżerów

Czytaj więcej
2021-06-13

Spotkanie formacyjne sióstr w Starogardzie Gdańskim

Siostry przełożone poszczególnych domów zakonnych naszej diecezji, uczestniczą w każdy pierwszy czwartek miesiąca w spotkaniu formacyjnym, które odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie.

Czytaj więcej
2021-06-12

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna zaprasza na "Przystań"

19 czerwca zapraszamy do Pelplina na kolejną edycję Przystani – Warsztatów dla duszy. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Przystań w drodze” nawiązując do Świętego Roku Jakubowego oraz 30-rocznicy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Gwarantujemy dużo radości i rozwój talentów poprzez warsztaty: taneczne, flagowe i grę terenową.

Czytaj więcej
2021-06-11

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 12. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest Dniu Ojca i jego szczególnej roli w życiu dziecka i całej rodziny. 

Czytaj więcej
2021-06-11

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Czytaj więcej
2021-06-09

Dlaczego niektórzy święcą wianki z ziół i kwiatów?

Już jutro w czwartek po procesji odprawimy obrzęd błogosławieństwa wianków. Tradycje to ważny element naszego regionu. Może z łezką w oku wspominacie babcię, która po Bożym Ciele wiła wianek z rozchodnika i macierzanki? A może każdego roku pleciecie go sami i drepczecie z nim na wieczorną Mszę?

Czytaj więcej
2021-06-06

List Konferencji Episkopatu Polski w setną rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego NSPJ.

Za kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa.

Czytaj więcej
2021-06-06

Mijają 22 lata od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie

Dziś - 6 czewca mija dokładnie 22 lata od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie. To jedyna w historii pielgrzymka papieża na Ziemię Kociewską.
 

Czytaj więcej
2021-06-05

Rocznica święceń ks. Stanisława

Dzisiaj mija 66. rocznica święceń kapłańskich księdza kanonika Stanisława Mrozika. Zapraszamy na Mszę św. dzisiaj (5 czerwca) na godz. 15:00 w intencji ks. Stanisława.

 

Czytaj więcej
2021-06-04

Nowa wersja portalu internetowego diecezji pelplińskiej

3 czerwca br. została uruchomiona nowa wersja portalu internetowego diecezji pelplińskiej. Dotychczasowy adres www.diecezja-pelplin.pl. nie ulega zmianie. Odpowiedzialny za stronę, ks. Tomasz Szcześniak, zachęca do współpracy wszystkich zaangażowanych w życie parafii i jej wspólnot, administratorów parafialnych stron internetowych, a także organizatorów akcji i wydarzeń mających miejsce na terenie naszej diecezji.

Czytaj więcej
2021-06-03

Procesja Bożego Ciała

Pragniemy zwrócić się do Was, kochani Parafianie, ze słowami wdzięczności za tak liczny udział w procesji Bożego Ciała w dniu 3 czerwca br.

Czytaj więcej
2021-06-03

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę.

Czytaj więcej
2021-06-02

Dystrybucja żywności

Parafialny Zespół Caritas w Starogardzie Gdańskim informuje o terminach wydawania pomocy żywnościowej w ramach programu FEAD.

Czytaj więcej
2021-06-02

Nowe drzwi i ławki w kaplicy adoracji

We wtorek 1 czerwca nastąpił montaż nowych drzwi wejściowych i ławek w kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Czytaj więcej
2021-06-01

Formacyjny I piątek miesiąca

W tym tygodniu przypada I Piątek. Zapraszamy na wspólną modlitwę – Adorację Najświętszego Sakramentu (w tym czasie możliwość spowiedzi) i Mszę świętą, w której chcemy łączyć się w uwielbieniu i zadośćuczynieniu dla Najświętszego Serca Jezusa.

Czytaj więcej
2021-06-01

Serce Jezusa źródło życia i świętości

Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie (od poniedziałku do soboty) będziemy o godz. 18:00 odprawiali nabożeństwa czerwcowe. W niedzielę o godz. 17:30 w łączności z modlitwą różańcową. Zapraszamy.

Czytaj więcej
2021-06-01

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Drogie Dzieci, życzymy Wam, aby Wasze dzieciństwo było wypełnione miłością, radością... życzymy Wam błogosławieństwa Bożego.  Byście spotykali na swojej młodej drodze ludzi, którzy pokierują Was w odpowiednim, dobrym kierunku.  Żebyście zawsze byli pełni entuzjazmem i pozytywnej energii, którą tak często zarażacie nas, dorosłych.

Czytaj więcej
2021-05-31

Reaktywujemy Przystań - Warsztaty dla duszy

19 czerwca 2021 r., w Pelplinie odbędzie się znane od wielu lat Pomorskie spotkanie młodych pod nazwą "Przystań - Warsztaty dla duszy". 

Czytaj więcej
2021-05-30

Pomoc kościołowi w Dubnie

Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie ks. Grzegorza Oważanego z parafii Dubno na Ukrainie. Dziękujemy mu za posługę Słowa Bożego, a wszystkim dziękujemy za ofiary składane na rzecz Kościoła katolickiego na Ukrainie.

Czytaj więcej
2021-05-28

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

W 11. numerze „Pielgrzyma” temat numeru poświęcony jest nowym wyzwaniom w Roku Rodziny, który papież Franciszek zainaugurował 19 marca tego roku i który potrwa do 26 czerwca 2022 roku. Ten szczególny czas ma służyć temu, aby podkreślić piękno sakramentu małżeństwa i ważność rodzin w naszym świecie.

Czytaj więcej
2021-05-28

Transmisja Mszy Świętej z udzieleniem Święceń Kapłańskich

W sobotę, 29 maja 2021 r., o godz. 11:00 podczas Mszy Świętej w bazylice katedralnej Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna udzieli święceń prezbiteratu dziesięciu diakonom.

Czytaj więcej
2021-05-28

40. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. S. Wyszyńskiego

28 maja 1981 roku „odszedł do domu Ojca” Prymas Tysiąclecia Ks. Bp. Stefan Kardynał Wyszyński.

Czytaj więcej
2021-05-26

Dzisiaj Dzień Matki

Dzisiaj, 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Pamiętajmy o naszych kochanych Mamach. Podziękujmy im za przekazane życie, za wychowanie, wykształcenie, za przekazanie wiary.

Czytaj więcej
2021-05-25

Rekolekcje przed święceniami

Diakoni z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie przeżywają swoje rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.
Prosimy o modlitwę w intencji diakonów oraz Ojca Duchownego Rafała Barcińskiego.

Czytaj więcej
2021-05-24

Szkolenie służb porządkowych dla pieszych pielgrzymek

Trwają intensywne przygotowania do tegorocznego pielgrzymowania. Jak co roku nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie dbał służba porządkowa.

Czytaj więcej
2021-05-23

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Czytaj więcej
2021-05-23

Dzień strażaka

23 maja 2021 roku z okazji minionego już święta Dnia Strażaka w kościele pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczysta Msza święta.

Czytaj więcej
2021-05-23

Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

22 maja 2021 roku w Kościele pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, odbyła się wigilia zesłania Ducha Świętego, w której uczestniczyli parafianie mieszkańcy Starogardu Gdańskiego.

Czytaj więcej
2021-05-22

Diecezjalne Forum Duszpasterskie „U źródła łaski” w Pelplinie

22 maja w Pelplinie odbyło się Diecezjalne Forum Duszpasterskie „U źródła łaski” . Podczas Mszy św. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna apelował o odnowę poprzez otwarcie się na Ducha Świętego, który „zapobiega niezdrowemu wewnętrznemu starzeniu się”.

Czytaj więcej
2021-05-19

Album o Lesie Szpęgawskim

Udostępniamy online album  „Las Szpęgawski. Zbrodnia niemiecka 1939-1940”

Czytaj więcej
2021-05-18

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach...

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który w 1978 roku został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

Czytaj więcej
2021-05-17

Diecezjalny Spływ Kajakowy ZAPRASZAMY

Zachęcamy do wzięcia udziału w niesamowitej przygodzie, podczas której nie zabraknie czasu na obcowanie z przyrodą i spotkanie z Bogiem. W czasie kiedy świat zamknięty został w czterech ścianach, wypłyńmy na głębię.

Czytaj więcej
2021-05-16

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Tym samym wyznajemy wiarę, że Jezus Chrystus po swojej męce, która przyniosła światu odkupienie, zasiada po prawicy Boga Ojca, jednocześnie wynosząc naturę człowieka do godności nieba.

Czytaj więcej
2021-05-16

Uroczysty dzień Komunii...

Dzisiaj kolejne dwie grupy dzieci przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swego serca. Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. o godz. 9:00 i 11:00.

Czytaj więcej
2021-05-16

Diamentowy Jubileusz Kapłaństwa Ks. Biskupa Piotra Krupy

W domowej kaplicy w Pelplinie biskup pomocniczy senior Piotr Krupa 15 maja celebrował Mszę św. z okazji 60. lecia swoich święceń kapłańskich. Obecni byli również: biskup diecezjalny Ryszard Kasyna oraz biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

Czytaj więcej
2021-05-16

Uroczystość I Komunii Świętej

Dwie grupy dzieci z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim po raz pierwszy przyjęła Komunię świętą.
 

Czytaj więcej
2021-05-16

W najnowszym "Pielgrzymie"

W dziesiątym numerze „Pielgrzyma” m.in.:

- 23 maja obchodzimy święto Zesłania Ducha Świętego, dlatego tematem numeru jest artykuł ks. Krzysztofa Gąseckiego „Duch Święty spójnią miłości".

Czytaj więcej
2021-05-16

Rocznica rozpoczęcia Objawień Fatimskich

Dzisiaj w czwartek, 13 maja, przypada kolejna rocznica rozpoczęcia się Objawień Fatimskich. O godz. 20.00  odbyło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył ks. proboszcz Janusz Lipski.

Czytaj więcej
2021-05-13

Czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego

Zapraszamy na czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego, które rozpocznie się 22 maja o godz. 17:30 w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Spotkanie poprowadzi Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym.

Czytaj więcej
2021-05-13

Nabożeństwo Fatimskie

W środę, 13 maja, przypada kolejna rocznica rozpoczęcia się Objawień Fatimskich. Zapraszamy do kościoła na godz. 20.00  na nabożeństwo fatimskie.

Czytaj więcej
2021-05-10

WSD Pelplin. Nowy film powołaniowy.

„Nie bójmy się przychodzić do seminarium nawet wtedy, kiedy mamy w swoim sercu jeszcze pytania, nie do końca jesteśmy pewni".

Czytaj więcej
2021-05-10

Rozpoczęły się tzw. Dni Krzyżowe - modlitwy o urodzaje

Dni Krzyżowe obchodzone są w poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

Czytaj więcej
2021-05-09

Relikwie św. Charbela

Dzisiaj w VI niedzielę wielkanocną gościmy w naszej parafii relikwie św. Charbela. Na Mszach św. wysłuchaliśmy świadectwa wielkiego czciciela św. Charbela – Libańczyka Marouna Mazzawi mieszkającego w Polsce i szerzącego tutaj kult swoich świętych rodaków. Na zakończenie Mszy św. wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Charbela, a przy wyjściu z kościoła mozna było zabrać ze sobą obrazek z modlitwą do św. Charbela.

Czytaj więcej
2021-05-08

Od 13 maja rozpocznie się modlitwa w intencji DIECEZJALNEGO FORUM DUSZPASTERSKIEGO „U ŹRÓDŁA ŁASKI”

Wydział Duszpasterski Kurii Pelplińskiej zaprasza wszystkich diecezjan do udziału w kolejnym Diecezjalnym Forum Duszpasterskim „U źródła łaski”, które będzie zwieńczone spotkaniem diecezjalnym 22 maja br. w bazylice katedralnej w Pelplinie.

Czytaj więcej
2021-05-05

Historia Nabożeństw Majowych

Film - Historia Nabożeństw Majowych.
Produkcję ilustrują zdjęcia kaplic i krzyży przydrożnych na Kociewiu.

Czytaj więcej
2021-05-04

Modlitwa o ustanie pandemii

O godz. 17:15 (3 maja) w naszym kościele ks. proboszcz przewodniczył nabożeństwu majowemu i modlitwie różańcowej w intencji wskakzanej przez Ojca Świętego oraz za zakażonych i chorych na COVID-19.

Czytaj więcej
2021-05-04

Powodzenia na maturze !!!

Wszytskim maturzystom życzymy światła Ducha Świętego i dobrego wyboru drogi życiowej.

Czytaj więcej
2021-05-04

4 maja świętują rycerze św. Floriana - na co dzień ruszają z pomocą w wielu zagrożeniach

Z okazji Święta Św. Floriana - patrona wszystkich strażaków, składamy wszystkim druhnom oraz druhom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnych serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu obowiązków. Życzymy Wam, rycerzom Świętego Floriana, bezpiecznych interwencji oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także niezłomnej wiary w lepszą przyszłość, spełnienia planów i zamierzeń. Niech pomyślność towarzyszy Wam każdego dnia.

Czytaj więcej
2021-05-03

Koncert „Serdeczna Matko, opiekunko ludzi” – 3 maja w Polsacie

Telewizja Polsat w poniedziałek, 3 maja o godz. 20.00 wyemituje koncert pt. „Serdeczna Matko, opiekunko ludzi”.

Czytaj więcej
2021-05-03

Uroczystość NMP Królowej Polski

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora, renesansowy poeta, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków.

Czytaj więcej
2021-05-02

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzisiaj (2 maja) przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina nam on o szacunku dla symboli narodowych, za wierność którym nasi rodacy niejednokrotnie płacili najwyższą cenę.

Czytaj więcej
2021-05-02

Pierwsze Piątki Miesiąca dla pielgrzymów i nie tylko

Zapraszamy na wspólną modlitwę – Adorację Najświętszego Sakramentu (w tym czasie możliwość spowiedzi) i Mszę świętą

Czytaj więcej
2021-05-01

TERMINARZ SPOTKAŃ DZIECI PRZED I KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ

TERMINARZ SPOTKAŃ DZIECI PRZED I KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ

Czytaj więcej
2021-04-30

W najnowszym numerze "Pielgrzyma"

Najnowszy, dziewiąty numer „Pielgrzyma” przypada na 2 i 9 maja. W dziewiątym numerze „Pielgrzyma” m.in.:

Czytaj więcej
2021-04-28

Watykan: 3 maja Jasna Góra światowym centrum modlitw o ustanie pandemii

3 maja katolicy na całym świecie łączyć się będą z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, modląc się o ustanie pandemii – poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Czytaj więcej
2021-04-28

Studia podyplomowe uprawniające do nauczania religii

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej.

Czytaj więcej
2021-04-26

WSD w Pelplinie ogłasza nabór na nowy rok akademicki

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, obchodzimy w Kościele już 58 Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Czytaj więcej
2021-04-25

9. rocznica śmierci śp. biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi

Dzisiaj (25 kwietnia) przypada rocznica śmierci pierwszego biskupa naszej diecezji pelplińskiej ks. bpa Jana Bernarda Szlagi (+2012). Polecajmy Go miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

Czytaj więcej
2021-04-24

Dzisiaj uroczystość poświęcenia Kościoła św. Wojciecha

W naszym kościele przeżywamy dzisiaj (24 kwietnia) uroczystość rocznicy jego poświęcenia 68 lat temu.

Czytaj więcej
2021-04-24

Niedziela Dobrego Pasterza

25 kwietnia, w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele obchodzony będzie 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Czytaj więcej
2021-04-24

Uroczystość św. Wojciecha - patrona Polski i naszej parafii

W piątek, 23 kwietnia 2021 r., biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Świętej odpustowej w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. 

Czytaj więcej
2021-04-23

Pomoc żywnościowa w ramach programu FEAD

Caritas pomaga ponad 700. osobom, które są w trudnej sytuacji materialnej z terenu Starogardu Gdańskiego.

Czytaj więcej
2021-04-23

Transmisja wideo z uroczystości ku czci św. Wojciecha. 18:00 live

Starogard Gd. Transmisja wideo z uroczystości ku czci św. Wojciecha. 18:00 live

Czytaj więcej
2021-04-23

12 września: beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej

12 września 2021 roku, o godz. 12 w Warszawie, odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej

Czytaj więcej
2021-04-22

Jutro uroczystość św. Wojciecha - patrona Polski i naszej parafii

W piątek (23 kwietnia) przypada liturgiczna uroczystość Świętego Wojciecha – Patrona Polski, naszej parafii i miasta Starogard Gdański. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. O godz. 18.00 sprawowana będzie Msza Święta w intencji naszej parafii i naszego miasta. W uroczystość Świętego Wojciecha Msze Święte będą o godz. 6.15, 7.00, 8.00, 9.00 i 18.00.

Czytaj więcej
2021-04-18

Dobry początek - Weekend dla narzeczonych

Świadectwo doświadczonych małżonków oraz księży, a także dialogi narzeczonych okazały się kluczem do lepszego poznania rzeczywistości małżeńskiej oraz samych siebie.

Czytaj więcej
2021-04-18

Magazyn religijny DROGA o św. Wojciechu

Na antenie TVP3 Gdańsk, dnia 18 kwietnia w Magazynie religijnym "DROGA" pod redakcją Jolanty Roman-Stefanowskiej, ks. Tomasz Dawid opowiadał o św. Wojciechu patronie Polski, naszj parafii i miasta w związku z zbliżającym się Jego liturgicznym wspomnieniem.

Czytaj więcej