Przeżyliśmy dziś niezwykły koncert w naszej parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Koncert inaugurujący II Festiwal Muzyczny Niepodległa Wielu Wymiarów. Świątynię wypełniły dźwięki nietuzinkowego duetu: organów oraz dud szkockich, natomiast wykonawcami tego wyjątkowego koncertu byli:

Ewa Sawoszczuk – organy
Muzyk instrumentalista i menadżer kultury.

Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Regnere, J.Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (min. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę).
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku - Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.
Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami jak i wokalistami m.in. Przemysławem Wawrzyniakiem (dudy szkockie, bodhran), Piotrem Olszewskim (gitara klasyczna), Januszem Bobińskim (trąbka), sopranistką Izabelą Jaszczult, Kacprem Chabrowskim (akordeon). Współpracuje w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia.
Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy - gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski).
Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia "Pro Musica Organa" oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. "Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej", pełniąc funkcje dyrektora artystycznego oraz Festiwalu „Zjednoczeni Muzyką” organizowanych w Bazylice pw. WNMP w Koronowie.
Aktualnie pełni funkcję specjalisty ds. artystycznych w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

PRZEMYSŁAW WAWRZYNIAK - dudy szkockie, flety irlandzkie

Jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich - flażoletach, instrumentach perkusyjnych - bodhran - cajon.
Od wielu lat zafascynowany World Music - w szczególności muzyką celtycką?-Szkocja-Irlandia, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Występuje w tradycyjnym szkockim stroju-kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również
wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi instrumentarium: skrzypce, akordeon, instrumenty perkusyjne, klawiszowe, harfa celtycka, gitara, z towarzyszeniem orkiestr, chórów, organów kos?cielnych. Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił pie?kno kultury celtyckiej. Ta? pasja? dzieli sie? podczas swych autorskich wieczorów szkockich - degustacji whisky oraz koncertów edukacyjnych, które prowadzi przy akompaniamencie szkockich dud i fletów irlandzkich - muzyki celtyckiej. Obecnie współpracuje z Lindsayem Davidsonem - szkockim dudziarzem i kompozytorem oraz Diarmuidem Johnsonem - irlandzkim flecista? i poeta? - Ewą Sawoszczuk - organy, Michałem Zatorem grającym na harfie celtyckiej - Janem Sawińskim pianistą, Luizą Harasim Grzelką - harfa celtycka.
Od 2016 działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania - E.M.U., którego celem jest między innymi - popularyzowanie gry na flażolecie oraz wybranych instrumentach muzyki tradycyjnej w oparciu o zapis nutowo-tabulaturowy, jako sprawdzony i efektywny sposób umuzykalniania.
Formami popularyzacji są: akcje informacyjne, warsztaty - również z udziałem uznanych muzyków z krajów kultury celtyckiej, kursy adresowane do nauczycieli, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego oraz uczniów i indywidualnych miłośników gry, a także koncerty, spotkania i wszelkie działania kreujące postawy muzycznej aktywności z zastosowaniem flażoletu. Opracowywanie i wydawanie propozycji repertuarowych na flażolet w formie materiałów nutowo-tabulaturowych oraz tworzenie wszelkich pomocy dydaktycznych wspierających proces umuzykalniania.