Co warto wiedzieć o Jubileuszu 2025 r.?
Jubileusz rozpoczął się 24 grudnia 2024 roku, kiedy to papież otworzył Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej. Rok Święty potrwa do 6 stycznia 2026 roku, uroczystości Objawienia Pańskiego, kiedy to zostanie oficjalnie zakończony.
Tradycja jubileuszy wywodzi się z tradycji Izraela, który obchodził go co 50 lat jako czas wolności i łaski. Kościół wprowadził tę praktykę w 1300 roku, a od 1475 roku obchodzi ją co 25 lat, by każdemu pokoleniu dać możliwość doświadczenia odpustu i odnowy duchowej.
Drzwi Święte, symbolizujące Chrystusa jako bramę zbawienia, zostały otwarte przez papieża Franciszka w Rzymie – w czterech bazylikach papieskich i więzieniu Rebbibia. Przejście przez nie jest jednym z głównych aktów duchowych Roku Świętego. Poza tym w każdej diecezji zostały wyznaczone kościoły jubileuszowe i inne miejsca jubileuszowe.
W czasie trwania Roku Świętego każdy katolik może uzyskać odpust zupełny, który uwalnia go od doczesnej i wiecznej kary za grzechy odpuszczone na spowiedzi. Odpust zupełny można także ofiarować za zmarłych.
Warunki odpustu zupełnego:
Osoba pragnąca uzyskać odpust musi być w stanie łaski uświęcającej, co oznacza brak grzechu ciężkiego. Jeśli jest to konieczne, należy wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
Osoba ubiegająca się o odpust musi przystąpić do Komunii Świętej w dniu, w którym chce uzyskać odpust.
Należy pomodlić się w intencjach, w których modli się papież, na przykład odmawiając „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” lub inną dowolną modlitwą.
W każdej diecezji zostały wyznaczone kościoły i inne miejsca jubileuszowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych diecezji.
Osoby, które nie mogą osobiście nawiedzić kościoła jubileuszowego z powodu choroby, starości lub innych przeszkód, mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli włączą się duchowo w Rok Jubileuszowy przez modlitwę, cierpliwe znoszenie cierpienia i ofiarowanie swojego stanu Bogu; będą medytować prawdę o Bożym miłosierdziu; obejrzą transmisję mszy świętej lub innego wydarzenia jubileuszowego.
Warunek ten oznacza wewnętrzne odrzucenie wszelkiego grzechu.
Stolica Apostolska przygotowała szczegółowy kalendarz Jubileuszu. Wyznaczono specjalne dni dla młodzieży, rodzin, osób starszych, artystów, katechetów i wielu innych grup. Pielgrzymi będą mogli także wybrać różne trasy, np. tradycyjną trasę siedmiu kościołów w Rzymie lub trasę świętych kobiet i patronów Europy.
Na watykańskim portalu Jubileuszu 2025 r. można uzyskać kartę pielgrzyma, zarejestrować się na poszczególne wydarzenia oraz śledzić najnowsze informacje związane z obchodami Jubileuszu.
Hasło „Pielgrzymi nadziei” odnosi się również do wezwania do czynienia dobra. W trakcie Roku Świętego wierni są zachęcani do dzieł miłosierdzia – zarówno w formie pomocy materialnej, jak i duchowej.
Papież Franciszek zachęca do zapoznania się z bullą Spes non confudit oraz encykliką Benedykta XVI Spe salvi. Obie publikacje skupiają się na temacie nadziei, który jest centralnym motywem Jubileuszu 2025.
za:
https://pl.aleteia.org/2024/12/29/rok-jubileuszowy-2025-w-rzymie-i-na-swiecie