III Pomorskie Obchody

Światowego Dnia FAS

 

10 września w godz. 11:00-15:00

Rynek w Starogardzie Gdańskim

 

Obchody Światowego Dnia FAS (Fetal Alcohol Syndrome – Alkoholowy Zespół Płodowy) odbywają się w województwie pomorskim od 2014 roku, co roku w innym powiecie. W 2014 - odbyły się w powiecie kartuskim, w Chmielnie, a rok później w Wejherowie. Światowy Dzień FAS jest swoistą kampanią, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej  skutków spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży.

Badania ogólnopolskie oraz przeprowadzone w województwie pomorskim wskazują na to, że co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol.

Alkohol zaburza rozwój dziecka w łonie matki, prowadzi do uszkodzenia różnych narządów, zwłaszcza mózgu. Jednym z poważnych skutków jest FAS. Stanowi on obecnie najczęstszą przyczynę upośledzenia umysłowego u dzieci.

Festyn rodzinny pod hasłem:  „Mamusiu, nie częstuj mnie alkoholem

Poznaj świat embriologii

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny, podczas którego członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Embriologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz                        z opiekunem - dr n. med. Małgorzatą Wachulską, zapoznają wszystkich chętnych
z rozwojem prenatalnym człowieka - od momentu zapłodnienia aż do chwili narodzin. Szczególną uwagę zwrócą na najwcześniejszy okres tego rozwoju. Jest to bowiem czas największej wrażliwości na działanie różnych szkodliwych czynników.
W namiocie embriologów można będzie obejrzeć zdjęcia, wizualizacje oraz film przedstawiający rozwój człowieka w łonie matki.

Mamy nadzieję, że różnorodne i atrakcyjne formy przekazu (prezentacja multimedialna, film o rozwoju prenatalnym, ulotki, foldery, plakaty, zakładki, quizy, puzzle, krzyżówki, kolorowanki) zachęcą do odwiedzenia namiotu embriologów nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Punkty medyczne

Panie położne z Kociewskiego Centrum Zdrowia będą przekazywać broszury dla  kobiet w ciąży oraz ojców oczekujących na narodziny swojego dziecka, a także udzielać porad kobietom  w ciąży.

Będzie można także skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych tj. pomiaru ciśnienia oraz cukru.

Dodatkowo czekać będzie na Państwa pokaz i szkolenie pierwszej pomocy. Będziemy uczyć jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie dorosłej oraz dzieciom.

 

Atrakcje dodatkowe

Przygotowaliśmy także wiele dodatkowych atrakcji dla najmłodszych -  m. in. kącik zabaw, malowanie twarzy, quizy, konkursy z nagrodami. Zadbaliśmy także o aktywną część festynu – odbędą się zajęcia taneczne Zumba. W trakcie festynu zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod hasłem „STOP FAS”.

Na scenie wystąpią dzieci ze starogardzkich przedszkoli, uczestnicy  Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz zespół „The Safety Pin”.

Festyn  poprowadzi Michał Juszczakiewicz, którego niektórzy z Państwa pamiętają z programu telewizyjnego „Od Przedszkola do Opola.”