NOWY POMNIK W MIEJSCU MARTYROLOGII W LESIE SZPĘGAWSKIM

W tym roku będzie miała miejsce 80. rocznica Zbrodni w Lesie Szpęgawskim. W tym celu Urząd Gminy wraz z Urzędem Miasta przystąpił do działań mających na celu uczczenie pamięci osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
W miejscu kaźni planuje się budowę pomnika upamiętniającego tę tragedię w postaci tablic ze znanymi nazwiskami zamordowanych oraz tablicy upamiętniającej osoby pomordowane, których nazwiska nie są znane. Pomysłodawcy pragną również przybliżyć mieszkańcom Kociewia tragiczną historię ich przodków, mieszkańców regionu.

W 2017 roku odbył się konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu Lasu Szpęgawskiego. Komisja składająca się z przedstawicieli różnych środowisk pochyliła się nad siedmioma złożonymi pracami. Wybrano propozycję Katarzyny Ephraim. To pomnik w postaci betonowych drzew symbolizujących las, które stopniowo przechodzą w ścięte pnie, na których wygrawerowane w kamieniu zostaną znane nazwiska osób pomordowanych w kolejności alfabetycznej.
- Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. W ten sposób chcemy upamiętnić kociewiaków i innych ludzi, którzy bez żadnej winy stracili życie już na początku wojny tylko dlatego, że byli Polakami. Często to życie stracili, bo byli zaangażowani w działalność społeczną, samorządową, kościelną, pedagogiczną, bo przyznawali się do swojego patriotyzmu. Zginęli przez zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej na Pomorzu, a także przez zbrodnicze założenia hitlerowskiego programu eksterminacji polskiej inteligencji, duchowieństwa katolickiego, Żydów i osób chorych psychicznie. Jesteśmy tym ludziom winni hołd. Ale też musimy wspólnie ocalić od zapomnienia te wydarzenia. Trzeba w to miejsce przyciągać więcej dorosłych, dzieci i młodzieży, by wszystkie pokolenia poznały, poczuły tragiczną przeszłość Pomorza i Kociewia. Trzeba głośno i bardzo często o tych wydarzeniach mówić, żeby nigdy więcej się nie powtórzyły.

Pomnik ma być gotowy przed wrześniowymi uroczystościami. Warto dodać, że wydarzenie to honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda.

Wzniesienie nowego pomnika będzie kosztować ponad półtora miliona złotych. Oprócz środków z różnych instytucji złożą się na to również pieniądze uzyskane ze składek społecznych.