PIELGRZYMKA DO LIBANU

ŚW. CHARBEL

19 – 27 sierpnia 2021r.

 

Dzień 1    GDANSK – LIBAN  19.08.2021

Wylot z Gdańska,  odprawy, przelot do Bejrutu, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

 

LH 1379 S 19 AUG    GDN FRA HK1          06.30  08.10   
LH 1306 S 19 AUG    FRA BEY HK1          10.55  15.50

 

Dzień 2    BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN  20.08.2021

Śniadanie,  Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand - od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy  klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie - historia klasztoru: około roku 503  dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała.  Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku.  Odwiedzimy  piękne miasto Batroun.  Czas wolny na plaży.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

 

Dzień 3   BEJRUT – ANNAYA  21.08.2021

Śniadanie.  Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe.  ANNAYA - zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego.  Przy grobie odbędzie się Msza Święta. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem.  Czas wolny na plaży.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

 

Dzień 4    ANNAYA – JRABATA  - KFIFANE  22.08.2021

Śniadanie. W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji, która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.

Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 5    BEQAA KAFRA  (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.  23.08.2021

Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m.

Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 

Dzień 6  MAGHDOUCHE  - TYR – SYDON  24.08.2021

Śniadanie, wyjazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu.

Pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Powrót  do hotelu na  kolację i nocleg.

 

Dzień 7    HARISSA  - JEITA – BYBLOS  25.08.2021

Śniadanie. Harissa -  bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka.

Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) - Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest  finalistą  w konkursie „Nowych Siedem Cudów Świata”.

Byblos - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski.

Czas wolny na plaży.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg..

 

Dzień 8  ZAHLE – BAALBEK - KSARA 26.08.2021

Śniadanie. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Zwiedzanie  Baalbek - kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie), świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie….

Odwiedzimy  jaskinie Ksara. Czas na degustację  win i zakupy.  Powrót  do hotelu na  kolację i nocleg, Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 9    LIBAN – GDANSK  27.08.2021

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski. Lądowanie w Gdańsku o godz. 14:00, zakończenie pielgrzymki do Libanu.

 

LH 1309   27 AUG    BEY FRA HK1          04.00   07.15   
LH 1376   27 AUG    FRA GDN HK1         12.30   14.00 

 

CENNA 2250 PLN  (złotówka w Polsce) + 730$ (dolary w Libanie po lądowania)

W cenę wliczone są:

 • 8  noclegów w hotelu 4*  2 os.
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie 9 dni
 • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania  i  kolacje.
 • Usługi przewodnika lokalnego (j. angielski).
 • Codzienna Msza Św.
 • Bilety lotnicze.
 • Ubezpieczenia.
 • Słuchawki.
 • Wstępy: BEITEDDINE - SJASKINIA JEITA - BYBLOS -  CEDRY LIBAŃSKIE – MUZEUM NARODOWE - TYR – SYDON.

W cenę nie wliczono:

 • Wydatków osobistych;
 • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie;
 • Napojów do posiłków;
 • Lunchy;
 • Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 60$.