PIELGRZYMKA DO LIBANU

ŚW. CHARBEL

20 – 27 marca 2020 roku

 

Dzień 1    GDANSK – LIBAN  20.03.2020

Zbiórka godzinie 04:30, odprawy, przelot do Bejrutu (z przesiadką w Frankfurcie). Transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg

LH1379   20MAR     GDA FRA  0705 0850

LH1306   20MAR     FRA BEY    1300 1755 .

 

Dzień 2    BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN 21.03.2020

Śniadanie.  Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand - od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy  klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie - historia klasztoru: około roku 503  dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała  Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku.  Odwiedzimy  piękne miasto Batroun.  Obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 3   ANNAYA – JRABATA  - KFIFANE  22.03.2020

Śniadanie. W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji, która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego.  Przy grobie odbędzie się Msza Święta. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 4    BEQAA KAFRA  (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.  23.03.2020

Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1600 m n.p.m. Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

 

Dzień 5    BAALBEK - ZAHLE – KSARA  24.03.2020

Śniadanie. Przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus. Matka Boża z Zahle – zwiedzanie sanktuarium i Msza Św. Przejazd do Ksara słynnej fabryki libańskiego wina, zwiedzanie połączone z degustacją. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 6   MAGHDOUCHE  -  BEJRUT  25.03.2020

Śniadanie. Wyjazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Przejazd do Biet El Dien - miejsce byłej siedziby rządu Libanu. Potem zwiedzanie bogato dekorowanego pałacu Beiteddine - Wielkiego Seraju; to dawna rezydencja tureckiego gubernatora. Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe, polski cmentarz. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

 

Dzień 7    JEITA – BYBLOS - HARISSA  26.03.2020

Śniadanie. Wycieczka do Jeita Grotto - najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km. Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest  finalistą  w konkursie „Nowych Siedem Cudów Świata”.  Byblos - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. Harissa -  bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka. Kolacja libańska, powrót do hotelu, nocleg.

 

Dzień 8    LIBAN – GDAŃSK  27.03.2020

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski (z przesiadką). Lądowanie w GDAŃKU o godz. 13:30, zakończenie pielgrzymki do Libanu.

LH1307    27MAR    BEY FRA    0450 0820 

LH1376    27MAR    FRA GDA   1200 1330

 

 

CENNA: 2450 ZL + 560$ 

 

W cenę wliczone są:

 • 7 noclegów w hotelu 4*, pokoje 2 osobowe
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie 8 dni
 • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania  i  kolacje.
 • Usługi przewodnika lokalnego
 • Codzienna Msza Św.
 • Bilet lotniczy.
 • Ubezpieczenia
 • Wstępy: BEITEDDINE - SJASKINIA JEITA - BYBLOS -  CEDRY LIBAŃSKIE – MUZEUM NARODOWE

 

W cenę nie wliczono:

 • Wydatków osobistych;
 • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie;
 • Napoi do posiłków;
 • Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej (50$)