Wolontariat jest bardzo szlachetną, indywidualną inicjatywą. Niemal w każdym z nas odzywa się potrzeba pomocy bliźnim czy zrobienia czegoś pożytecznego na rzecz społeczeństwa. Choć wiele osób o tym myśli, najważniejsze jest oczywiście działanie. A najlepiej zacząć od początku – czyli odpowiedzi na pytanie – jak zostać wolontariuszem?
Myślenie o wolontariacie należy rozpocząć od celu czyli – komu chcemy pomagać. Jasno określony cel najlepiej wpływa na motywację, a możliwości jest wiele od placówek pomocy społecznej, szpitali, szkół poprzez organizacje pomagające ubogim, niepełnosprawnym, wykluczonym czy dzieciom i młodzieży. Podobnych przykładów można mnożyć, a organizacji pożytku publicznego przybywa z dnia na dzień. Rodzaj wykonywanej przez wolontariusza prac zależy od potrzeb organizacji oraz umiejętności lub chęci ich zdobycia przez samego wolontariusza.
Istotnym aspektem jest precyzyjne określenie czasu, którym dysponujemy. Zdecydowanie bardziej przydatne jest bowiem powiedzenie, iż w każdą środę między godziną 18 a 20 mogę działać, niż stwierdzenie, iż mam dużo wolnego czasu, więc na pewno znajdę czas na wolontariat. Należy pamiętać, że wolontariat jest zobowiązaniem, z którego należy się wywiązać, dlatego wcześniej upewnijmy się, że rzeczywiście ten czas znajdziemy. Można zdecydować się na wolontariat stały w dłuższej perspektywie czasowej, krótkoterminowy lub wręcz akcyjny, dotyczący jednego przedsięwzięcia w roku np. zbiorki żywności.
Wolontariat jest dobrowolnym, świadomym i nieodpłatnym działaniem (pracą) na rzecz ludzi spoza kręgu rodzinnego i koleżeńskiego. Wolontariusz nie może świadczyć usług na rzecz firm, ani osób indywidualnych prowadzących działalność gospodarczą.
Warto podkreślić, iż wolontariat przynosi korzyści nie tylko beneficjentom. Dla wolontariuszy jest to również szansa zdobycia często pierwszych doświadczeń zawodowych, nabycia umiejętności pracy w zespole, co jest dobrze postrzegane przez potencjalnych pracodawców. Działanie na rzecz innych otwiera także drogę do poznania samego siebie, a także zawarcia nowych znajomości czy nawet przyjaźni. To także szansa na inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Przede wszystkim jednak wolontariat jest okazją do zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka, co już samo w sobie jest stanowi olbrzymią satysfakcję.
Wolontariat w naszej parafii istnieje od 2005 roku. Idea ta, jest od samego początku ściśle związana z pracą na rzecz dzieci z parafialnej świetlicy. Wolontariusze pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, uczestniczą we wspólnych zabawach aktywnie wykorzystując każdą chwile spędzoną razem. Parafialny wolontariat staje się okazja do nabywania nowych doświadczeń, poszerzania zainteresowań, wymiany doświadczeń, umacniania więzi koleżeńskich. Praca wolontarystyczna jest odkrywaniem radości płynącej z pomagania innym ludziom. Dla koordynatora wolontariatu najistotniejsze staje się to, by zgłaszających się wolontariuszy wspierać i i rozpalać w nich potrzebę pomagania innym.
Wolontariusze stanowią solidną grupę młodzieży, która działa przy parafii p.w. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim. Spotkania formacyjne odbywają się regularnie z opiekunami w każdą środę tygodnia w godzinach od 17.30 – 19.30. Wśród wolontariuszy są gimnazjaliści, licealiści a także studenci. Jest to więc grupa zróżnicowana, ale tym samym bogata w umiejętności, zainteresowania, jak i kompetencje. W czerwcu 2011 grupa liczyła 22 osoby. Na początku roku szkolnego, we wrześniu odbywa się I prelekcja w Publicznym Gimnazjum nr 1 dotycząca działalności naszej grupy. Prelekcja ta jest przygotowana i prowadzona przez naszych wolontariuszy i skierowana do uczniów klas trzecich. Zachęcamy w ten sposób do wstępowania w nasza grupę. W bieżącym roku szkolnym udało nam się zachęcić 11 nowych gimnazjalistów. W czerwcu 2012 roku nasza grupa osiągnęła liczbę 33 wolontariuszy. Wolontariusze czynnie biorą udział w życiu parafii. Wspomagają akcje zbierania funduszy na potrzebne cele, uczestniczą w przedświątecznym zbieraniu żywności dla ubogich rodzin. Ponadto od poniedziałku do piątku wspomagają swoja pracą działania edukacyjne i wychowawcze w parafialnej świetlicy. Młodzi ludzie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez różne przedstawienia takie jak jasełka i pantomimy ewangelizacyjne dla szerszego grona odbiorców. Bycie wolontariuszem naszej parafii to ciekawe i bogate doświadczenie dla każdego młodego człowieka który odczuwa potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.