„Polska pod Krzyżem” to kolejne duchowe wydarzenie zorganizowane przez ekipę z Fundacji Solo Dios Basta. W październiku 2016 r. odbyła się „Wielka Pokuta”, czyli wielkie nabożeństwo Polaków na Jasnej Górze, podczas którego – jak mówią przedstawiciele fundacji – „uznaliśmy przed Bogiem, że jesteśmy ludźmi grzesznymi, słabymi, i że potrzebujemy Jego pomocy”.

To wtedy na Jasnej Górze narodził się pomysł zorganizowania „Różańca do Granic”, żeby oddać Polskę i wszystkich Polaków opiece Matki Bożej, który doszedł do skutku w październiku 2017 r. A ponieważ Maryja prowadzi pod Krzyż, stąd kolejne zaproszenie – tym razem do wspólnej modlitwy u stóp Krzyża.

14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 20:00 starogardzianie i nie tylko zgromadzili się pod krzyżem na pl. przed kościołem św. Wojciecha. To właśnie tam rozpoczeło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta. Nabożeństwu przewdniczył ks. proboszcz Janusz Lipski. Na wspólnej modlitwie nie zabrakło kapłanów z dekanatu starogardzkiego. Na zakończenie nabożeństwa do wiernych skierował ks. dziekan Józef Pick, który wraz z kapłanami udzielił błogosławieństwa.

Podczas modlitwy “Polska pod krzyżem” prosiliśmy o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów oraz nieznajomych, a również dla ojczyzny. Prosiliśmy Boga, żeby uratował dusze wielu ludzi, którzy dzisiaj czują pustkę w swoim życiu. Kiedy gromy uderzają w naszą wiarę i Kościół, dajemy się poprowadzić Maryi pod Krzyż.