W piękny i słoneczny sobotni dzień (8 lipca 2023r.) grupa pielgrzymów ze Starogardu Gdańskiego udała się do Bydgoszczy Fordonu. Celem pielgrzymki było miejsce męczeńskiej śmierci proboszcza parafii św. Mateusza i budowniczego kościoła św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim Sługi Bożego ks. dziekana Henryka Szumana.

Pod przewodnictwem Pana Damiana z Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, pielgrzymi zwiedzanie zaczęli od fordońskiego kościoła św. Mikołaja, zapoznali się z jego ciekawą historią. To właśnie przed tym kościołem ks. Szuman został zastrzelony w 1939 roku. Zginął przypadkowo, Niemcy wzięli go za proboszcza parafii i zamordowali wraz z burmistrzem i mieszkańcami miasta. Kolejnym punktem na trasie pielgrzymiego szlaku był cmentarz na którym do 1947 był pochowany ks. Szuman wraz z 7 mieszkańcami Fordonu. Po spacerze na cmentarz, pątnicy wrócili do kościoła św. Mikołaja gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Henryka Antoniego Szumana, której przewodniczył opiekun duchowy pielgrzymów ks. Piotr. Po Mszy św. przy pomniku upamiętniającym egzekucje, zapalony został znicz oraz była wspólna modlitwa.

Po Eucharystii, umocnieni słowem Bożym i Komunią Świętą pielgrzymi ruszyli do Doliny Śmierci. To miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939 r. „Dolina Śmierci” jest największą zbiorową mogiłą na terenie Bydgoszczy, a zarazem stanowi najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta.

Po zwiedzaniu Starego Fordonu nadszedł czas by posilić się pysznym obiadem w bydgoskiej restauracji i trochę odpocząć. Po wspólnym obiedzie czekał na pielgrzymów Pan Mariusz – miejski przewodnik, który zabrał pątników na dwugodzinny spacer po centrum Bydgoszczy.

Uczestnicy zobaczyli między innymi: stary rynek, przy ul. Mostowej makietę Bydgoszczy oraz w Starym Porcie figurę człowieka przechodzącego przez rzekę po linie, następnie pielgrzymi zobaczyli bydgoską katedrę. Zwiedzanie zakończyło się na Wyspie Młyńskiej – zielonej enklawie w centrum Bydgoszczy zwana też Wenecją Bydgoską.

Po tak intensywnym zwiedzaniu był czas wolny na odpoczynek w trybie indywidualnym, na zakup pamiątek a także na to by usiąść w cieniu na bydgoskim rynku i wypić aromatyczną kawę.

Pątniczy szlak zakończył się w Starogardzie Gdańskim na cmentarzu przy grobie Sługi Bożego ks. Henryka Antoniego Szumana. Wspólna modlitwa o beatyfikację, modlitwa za wiernych zmarłych i błogosławieństwo zakończyły piękny czas pielgrzymowania.