W związku z tym, że w Niedzielę Słowa Bożego, 21 stycznia 2024 roku, papież̇ Franciszek rozpoczął Rok Modlitwy, w 5. numerze „Pielgrzyma" tematem numeru jest artykuł ks. Augustyna Eckmana, zatytułowany „Akademia Modlitwy”, który ma nam pomóc przygotować się̨ do dobrego przeżycia Roku Jubileuszowego 2025, Roku Świętego Kościoła Powszechnego, którego motto brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. 

*W artykule „Cystersi w Pelplinie” ks. Jan Walkusz opisuje z kolei początki przybycia zakonu cysterskiego do Pelplina, 2 stycznia bieżącego roku minęło bowiem 750 lat od momentu, gdy książę̨ gdański z dynastii Sobiesławiców Mściwoj II  nadał cystersom wieś́ zwaną wówczas Polplin wraz z terenami położonymi miedzy rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą. 

*W artykule „To nasze być albo nie być” piszemy natomiast o ogólnopolskim proteście rolników, którzy blokują̨ drogi wojewódzkie, autostrady, centra miast i kluczowe lokalne trasy, bo – jak mówią̨ – jeśli teraz nie zawalczą o swoją przyszłość́, dla wielu z nich będzie to oznaczało bankructwo i zakończenie działalności. Walka nie toczy się̨ jednak tylko o przyszłość́ rolników – kłopoty producentów zrywności prędzej czy później odbiją się̨ również̇ na konsumentach.

 *Poza tym jak zwykle w „Pielgrzymie" do przeczytania wiele ciekawych felietonów i ciekawostek. Dobrej lektury!