Najnowszy, czwarty, numer „Pielgrzyma” przypada na czas Wielkiego Postu. W związku z tym tematem numeru jest artykuł o. Pawła Warchoła, franciszkanina, o sakramencie pokuty i pojednania pt. „Klinika uzdrawiania duszy i ciała”. Jak pisze autor, bez spowiedzi świętej nie można dobrze przeżyć Wielkiego Postu i tylko szczere wyznanie grzechów przygotowuje nas do świąt Wielkiej Nocy. Do tego, aby dobrze i wartościowo przeżyć czas Wielkiego Postu, w sposób szczególny przyczynią się również wielkopostne rekolekcje, w ramach których w najnowszym „Pielgrzymie” można przeczytać artykuł ks. Janusza Chyły pt. „Wierzę” – autor porusza w nim kwestię wiary, która jest kluczem otwierającym dostęp do przyjaźni z Bogiem.

W tym numerze żegnamy też zasłużoną dla pelplińskiego Kościoła śp. Jadwigę Borkowską, znaną jako panią Jagodę, która odeszła 24 stycznia tego roku. Przez 46 lat była diecezjalną doradczynią życia rodzinnego i z niezwykłym oddaniem wypełniała swoje obowiązki. Wspomina ją Anna Mazurek-Klein.

Ponadto warto przeczytać rozmowę Mai Sitkiewicz z twórcami Zakwasowni, rodzinnej manufaktury, która powstała z potrzeby zdrowia – Magdą i Mikołajem Batorami – którzy udowadniają, że ukisić można dosłownie wszystko i że picie zakwasu i spożywanie kiszonek przez cały rok znacznie przyczynia się do wzrostu naszej odporności i dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie.

W numerze znajdą Państwo również tekst dotyczący małżeństwa pt. „Po co komu żona lub mąż?” – rozwiewający wątpliwości związane z tym często pojawiającym się w przestrzeni publicznej pytaniem. Poza tym w „Pielgrzymie” można przeczytać tekst „Dobry szachista ma zawsze szczęście” o renesansie szachów oraz artykuł Jana Hlebowicza „Stonka w płynie, czyli imperialistyczna oranżada" o tym, kiedy w Polsce po raz pierwszy pojawiła się Coca-Cola.

W dwutygodniku znajdziemy również do przeczytania wiele ciekawych felietonów i ciekawostek. Dobrej lektury!